جمعه ٣٠ مهر ١٤٠٠

آخرین اخبار :  چاپ        ارسال به دوست

ابراهیم لطفی:

برگزیده شدن در جشنواره موسیقی جوان برای نوازندگان جوان اعتبار به همراه دارد

سینمای نو > سرویس موسیقی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی " سینمای نو " ، لطفی ضمن مقایسه جشنواره ملی موسیقی جوان با جشنواره‌های خارجی و عملکرد آنها گفت: جشنواره‌های خارجی تفاوت چندانی با جشنواره موسیقی جوان ندارند.فقط معمولا جشنواره‌های بین‌المللی برای گروه‌های سنی بالاتر برگزار می‌شوند و شرایط سنی شرکت‌کنندگان در این جشنواره‌ها با جشنواره جوان تفاوت دارد اما ساختار کلی عموم جشنواره‌های مثل هم است و مهم ترین تفاوت جشنواره‌ها این است که در چه گستره‌ای برگزار می‌شوند؛ ملی هستند یا بین‌المللی.

او همچنین توقع ایجاد زمینه برای ورود برگزیدگان جشنواره موسیقی جوان به بازار کار را نیز توقع نادرستی دانست و گفت: جشنواره‌ها جایی برای رقابت، محک‌زدن توانایی‌ها‌، کار بیشتر و تجربه حضور جدی‌ترهستند و از آنها توقع نمی‌رود که کاری بیشتر از این انجام بدهند. اما در عین حال کاملا روشن است کسی که در یک جشنواره موفق می‌شود، رتبه کسب می‌کند و دیده می‌شود، در نتیجه شناخته خواهد شد، در جوامع هنری مورد توجه قرار خواهد گرفت، از توانایی و استعدادش بیشتر استفاده خواهد شد و درنتیجه بیشترهم مورد حمایت قرار خواهد گرفت. یعنی به واسطه حضور و درخشش در جشنواره شرایط حضور در بازار کار حرفه‌ای برایش فراهم می‌شود اما این توقعی نیست که از جشنواره‌ها داشته باشیم و گمان کنیم باید جشنواره افراد را وارد بازار کار حرفه‌ای کند.

لطفی در همین مورد اضافه کرد: بارها پیش آمده که استعدادهای جوان که در جشنواره‌ها یا حتی آموزشگاه‌ها درخشیده‌اند مورد توجه اساتید و داوران قرار بگیرند و از آنها دعوت به کار شود. در واقع جوانان و نوجوانان در جشنواره معرفی می‌شوند و همین باعث می‌شود، بهتر شناخته شوند و در جامعه حرفه‌ای دعوت به کار شوند اما نمی‌توان توقع داشت در ساختار جشنواره برنامه‌ریزی مشخصی برای جذب برگزیدگان در بازار کار صورت بگیرد.

این استاد نوازندگی ویلن و ویولا تصریح کرد: رسالت جشنواره این است که نخبگان و استعدادهای برتر را جذب و معرفی کند. جشنواره موسیقی جوان در این زمینه بسیار موفق است و بارها اتفاق افتاده، کسانی از شهرهای بسیار دور و کوچک در این جشنواره درخشیده و به جامعه هنری معرفی شده‌اند. اگر جشنواره نبود جه بسا این افراد به این راحتی‌ها معرفی و شناخته نمی‌شدند.اماهمه این موارد به این معنا نیست که جشنواره به راهکارهای تشویقی و حمایتی بی‌توجه باشد.

این مدرس موسیقی در ادامه بیان داشت: جشنواره جوان نه به این دلیل که خودم جزو داوران هستم، بر اساس آنجه در فرایند داوری می‌بینم و مجموعه داورانی که می‌شناسم، بسیار معتبر است و به برگزیدگان هم اعتبار می‌دهد. . سراسری بودن جشنواره و شرکت کنندگان این جشنواره که گروه‌های سنی پایین‌تر را شامل می‌شود، باعث منحصر به فرد شدن جشنواره شده و خصوصیت مهم جشنواره موسیقی جوان محسوب می‌شود.

لطفی در پایان گفت: در هر دوره افرادی ظهور می‌کنند که خیلی خاص‌تر هستند .نمی‌شود گفت که جشنواره موسیقی جوان همیشه فرایند صعودی و رو به رشد داشته اما می‌توان گفت هرگز این جشنواره از استعدادهای درخشان خالی نبوده است.

‎پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان پاییز امسال به دبیری هومان اسعدی و مشارکت گسترده استادان موسیقی ایران با حمایت دفتر موسیقی و معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،توسط انجمن موسیقی ایران و با همکاری بنیاد رودکی برگزار می‌‌شود.١٦:١٦ - يکشنبه ٢٤ مرداد ١٤٠٠    /    شماره : ٩٢١٢٠    /    تعداد نمایش : ٦٦سالن های اجرای موسیقی


فیلم و صدا

سایر رسانه ها

گالری عکس

دارای مجوز شماره 89.25738

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


پیوندها

سینمای نو را دنبال کنید

کلیه حقوق این سایت برای سینمای نو محفوظ و استفاده از مطالب آن با ذکر کامل نام منبع مجاز است