سه شنبه ٠٥ مهر ١٤٠١

آخرین اخبار :  چاپ        ارسال به دوست

در چهلمین جشنواره فیلم فجر ؛

نشست دانشگاهی "سینما در دوران پساتلویزیون" برگزار شد

سینمای نو > سرویس سینما    

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی " سینمای نو " و به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی روابط‌عمومی جشنواره فیلم فجر ؛ نشست فرهنگی "سینما در دوران پساتلویزیون" با حضور محمد حسام‌پور، معاون ساترا [سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر] و علی رجب‌زاده، دانشیار دانشگاه صدا و سیما برگزار شد.

محمد حسام‌پور در این نشست با بیان اینکه در عصر فراتلویزیون هستیم، ادامه داد: اگر در چرخه تولید تا توزیع تلویزیون صحبت کنیم، می‌بینیم که تولید مخاطب مدنظر است، تلویزیون سنتی دچار افول شده که نشان‌دهنده دوران پساتلویزیون است.

او ادامه داد: اکنون تلویزیون‌های اینترنتی افزایش یافته است و تلویزیون اینترنتی بی‌بی‌سی باید با تلویزیون‌های مجازی مقابله کند که نشان‌دهنده رشد این بخش است. دوران طلایی تلویزیون 1950 است که هنرمندان تلویزیون را طلایی می‌دانستند و هنرمندان از تئاتر به تلویزیون آمدند که به‌دلیل امکان پخش زنده تئاتر این بحث بیشتر رشد یافت.

معاون ساترا گفت: این تئاتر با همه مخاطبان ارتباط داشت و دوره طلایی کار کارگردانان و بازیگران بود. در دورانی تلویزیون‌های بیشتری مطرح شد که کیفیت آن رشد داشت و کیفیت بسیار مطرح بود و نتفیلکس نیز وام گرفته از همان دوران است.

حسام‌پور افزود: دوران پست‌تی‌وی از نظر زیبا‌یی‌شناسی اتفاقی می‌افتد که پیشرفت فناوری باعث اختراع تلویزیون‌های با کیفیت شده و پخش تلویزیون رشد می‌کند و در اینجا تلویزیون خود را تا حد زیادی مثل سینما می‌کند.

او با اشاره به اینکه دیجیتالی شدن تلویزیون امکان تلفیق تلوزیون و اینترنت را ایجاد می‌کند، ادامه داد: نسل فعلی با اینترنت با تلویزیون آشنا می‌شود که قبل برعکس بود. در نسل فعلی مخاطبان به دلیل همگرایی دستگاه‌ها عملا تغییر و تحولی در نگاه مخاطب ایجاد می‌شود. شاید در روز شما شش الی هفت ساعت درگیر تلویزیون باشید اما با دلیل پیشرفت گوشی شما روزانه 10 ساعت را برای آن وقت می‌گذارید که نقش آن را در زدگی شما بیشتر می‌کند.

معاون ساترا با اشاره به اینکه هر مخاطب با سلیقه خود محتوا را انتخاب کند، ادامه داد: اواخر سال‌های 2010 انواع و اقسام آن شکل می‌گیرد. در سال 2011 کمتر از یک میلیون کاربر داشت و در سال 2020، 140 میلیون یوزر ساخته شده است که 340 هزار نفر  مخاطب رشد بسیار زیادی داشته است. با این اتفاق ارتباط تلویزیون و سینما بیشتر می‌شود.

او در ارتباط با زیست بوم تلویزیون‌های آنلاین، گفت: بومی‌های تلویزیون مثل تلوبیون، بومی‌های محتوا وام گرفته از تلویزیون و بومی‌های آنلاین مثل فیلیمو حاضر هستند، استراتژی‌های توزیع فیلم‌های سنیمایی با گسترش تلویزیون اینترنتی تحول یافته است.

معاون ساترا ادامه داد: در گذشته رسیدن فیلم از سینما به مخاطب عام زمان زیادی می‌برد اما امروز با تکثیر پنجره های پخش رو به رو هستیم. توزیع فیلم از سینما به دی وی دی 200 روز در سال 2009 بود که با این نوع توزیع به 120 روز در 2020 رسید.

حسام پور، تصریح کرد: آیتم‌های موجود در فیلیمو سالانه به 40 هزار آیتم می‌رسد که نشان‌دهنده رشد توزیع فیلم‌های داخلی و خارجی در پتلفرم‌های آنلاین است. تلویزیون به دنبال این بوده است که با تلویزیون‌های اینرتنتی تعامل داشته باشد و خود تلویزیون آخرین حلقه پخش باشد و اولین پخش در پنجره‌های مجازی باشد این همکاری‌ها باید شکل بگیرد و در این بحث عقب تر از دنیا هستیم.

در ادامه علی رجب‌زاده طهماسبی، دانشیار دانشگاه صدا و سیما گفت: اکنون برخی از سینماگران به علت سرعت بالای اینترنت که مخاطبان در اختیار دارند آثارشان را پلتفرم‌های اینترنتی قرار می‌دهد.

او با بیان اینکه دنیای سینمایی امروز مخاطب محوری است، گفت: وقتی در شبکه‌های تلویزیونی آثار منتشر می‌شوند مخاطبان صرفا دریافت کننده هستند و تنها می‌توانند موضوعات و شبکه خود را انتخاب کنند اما اگر در تلویزیون‌های  اینترنتی نگاه کنید ارتباط دو طرفه است و مخاطب خودش دریافت می‌کند چه چیزی ببینید و در اختیار دیگران قرار می‌دهد‌‌.

این دانشیار دانشگاه ادامه داد: اگر به دوران پسا‌تلویزیون نگاه می‌کنید متوجه خواهید شد مخاطب تعاملاتی هم دارد و  به تبع باید برای عرضه آثار از شیوه‌های نوین استفاده کرد زیرا ما می‌توانیم محتوا مورد درخواست مخاطب را در اختیارش قرار دهیم.

طهماسبی تصریح کرد: یکی از قابلیت‌های پرطرفدار ای‌پی‌تیوی ویدیوها این است که سیستم‌ها بر اساس درخواست‌های مخاطبان تولیدات می‌کنند و این محصول همگرایی صنعت رایانه و  مخابرات است. این آی‌پی‌تیوی‌ها در سه مدل عرضه تولیدات را عرضه می‌کنند یک، می.توانند به مدل تراکنشی باشد بر اساس ارائه خدماتی که می‌گیرید هزینه پرداخت می‌کنید.

او ادامه داد: مدل دوم همانند subscription است که به شکل اشتراکی و آپلودی بوده و جالب است که در این مدل صدهزار آثار عرضه می‌شود و ما برای استفاده از آن‌ها از ابراز هوشمند  استفاده می‌کنیم  این مدل فیلم‌هایی است که الان خیلی از کاربر ها در ایران از آن استفاده زیادی می‌کنند.

این استادیار گفت: مدل سوم مدل advertising tv است مثل یوتویوب که فیلم رایگان قرار می‌دهد و پولشان را برساس تبلیغات شبکه‌ها به‌دست می‌آوردند به راحتی موسسات و سازمان‌ها پول‌های بسیار زیادی را از همین تبلیغات کسب می‌کنند. بنابراین سینماگران نباید نگران پخش آثار در  ای‌پی‌تیوی‌ها باشند چراکه اینگونه هم  مخاطبان با آرشیویی از محتواها هم رو‌به‌رو هستند.

او ادامه داد: اگر ما به سینما نرویم سینماداران آسیب می‌بینند. وزارت ارتباطات می‌تواند با به‌دست آوردن شرایط مختلف راه را باز کنند و باعث رشد سینما شود. یک فرد فرهنگی در خانواده می‌تواند افراد را به سالن سینما ترغیب کند سالن سینما یک ارزش است ما باید فضای فیلم دیدن را ایجاد کنیم سینماگران نباید نگران مخاطبان باشند چرا که ما به  وسیله‌های مختلف سالن‌های سینما را به خانه‌ها می‌آوریم و آن‌هاهم پولشان را از طریق دیگر به دست می‌آورند. بنطر من  مهم‌ترین تاثیرات در آثار  سینمایی است اگر  اثری می‌سازید محتوا فیلم‌ها بسیار مهم خواهد بود زیرا باید لحاظ کنید که مرز بین واقعیت و تولیدات از بین نرود، اگر اثری با کیفیت و محتوا خوب باشد هیچوقت مخاطب از دست نخواهند رفت.

طهماسبی در پایان گفت: سینماگران با مدل‌های مدرن و ارتباطی می‌توانند محتوا را به مخاطبان منتقل کنند و این فرصت بدون شک، فضای رشد و تعالی را فراهم خواهد کرد.١٦:٠٠ - چهارشنبه ٢٠ بهمن ١٤٠٠    /    شماره : ٩٥٣٧٥    /    تعداد نمایش : ٦٦سینمای ایران در گذر تاریخفیلم و صدا

سایر رسانه ها

تبلیغات

برگزیده ها

دارای مجوز شماره 89.25738

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


پیوندها

سینمای نو را دنبال کنید

کلیه حقوق این سایت برای سینمای نو محفوظ و استفاده از مطالب آن با ذکر کامل نام منبع مجاز است