دوشنبه ٢٥ تير ١٤٠٣

آخرین اخبار :  چاپ        ارسال به دوست

کارنامه‌ای برای یکصد و بیست روز ؛

عملکرد چهارماهه اداره کل نظارت بر عرضه و نمایش سازمان سینمایی منتشر شد

سینمای نو > سرویس سینما    

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی " سینمای نو " و به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان سینمایی ؛ روح الله سهرابی با ارائه گزارشی درباره اقدامات انجام شده در حوزه نظارت برعرضه و نمایش فیلم گفت: طی چهارماه اخیر در اداره کل عرضه و نمایش سازمان سینمایی اقداماتی انجام گرفته که در پاسخ به تقاضاها و توقعات سینماگران بسیار قابل تامل است. دستاوردهای مدیریت جدید در شرایطی حاصل شده است که سینما یکی از بحرانی‌ترین دوره‌های خود اعم از مسئله خروج از دوران کرونا و بازگشت به زیست طبیعی سینما و حاشیه‌های پررنگ‌تر از متن همچون حواشی برخی فیلم‌ها، موانع مختلف در تعامل دو سویه بین سازمان سینمایی و برخی صنوف، بیانیه نویسی و ایجاد اختلاف و شکاف را تجربه کرده است.

سهرابی اظهار کرد: این اداره کل بی‌توجه به امور حاشیه‌ای و در اقدامی حرفه‌ای و عملیاتی در همه‌ زمینه‌های تحت اختیار اعم از صدور پروانه نمایش آثار سینمایی و غیرسینمایی، پروانه مالکیت‌ها، مدیریت فضای اکران، نحوه ایجاد تعامل بین سازمان و سینماگران و نظارت بر اقلام تبلیغی، دوره شلوغ و پرترافیکی را طی کرده است.

وی درباره تعداد پروانه نمایش‌های صادر شده نیز گفت: با وجود حساسیت‌های موجود، مجوز نمایش بیش از ۳۸ فیلم سینمایی صادر شده که در میان آنها فیلم‌های حساسیت برانگیز و یا متوقف مانده‌ای چون: «علفزار، مجبوریم، ملاقات خصوصی، جنگ جهانی سوم، بانک زده‌ها، انفرادی، تفریق، بی‌رویا و غیره» به چشم می‌خورد.

سهرابی در ادامه تاکید کرد: طبق گزارش کارشناسان این اداره کل، مشکل فیلم‌های بلاتکلیفی چون: «روشن، سه کام حبس، زنبورکارگر، رگ‌های آبی و ....» نیز در حال حل شدن است و بنظر می‌رسد طی یک ماه آینده تکلیف تعداد دیگری از فیلم‌ها که به دلایل مختلف اجازه اکران نداشته‌اند مشخص شود.

وی درباره دیگر اقدامات صورت گرفته در این حوزه نیز گفت: در بخش آثار غیرسینمایی نیز طی چهار ماه اخیر ۱۲۸ عنوان فیلم پروانه نمایش گرفته‌اند این درحالیست که بیش از بیست عنوان از این ۱۲۸ اثر، از سالها قبل درگیر مشکلات مختلف بوده و بدلایل مختلف اعم از مضمون و محتوا یا عدم همکاری عوامل اصلی جهت انجام اصلاحات، محروم از پروانه نمایش بوده‌اند.

سهرابی یادآور شد: بخش دیگر فعالیت‌های اداره کل عرضه و نمایش، صدور پروانه مالکیت فیلم‌هاست که در طول چهار ماه اخیر در بخش سینمایی ۵۵ عنوان فیلم و غیر سینمایی ۳۵ عنوان فیلم مجموعا بیش از ۹۰ پرونده فیلم مورد مطالعه و بررسی دقیق قرار گرفته و پس از حسابرسی‌ها و مشخص شدن درصد سهام مالکین حقیقی و حقوقی، پروانه مالکیت آنها صادر شده است.

وی در ادامه به اعلام رئیس سازمان سینمایی مبنی بربخشش آن گروه از فیلمسازان که به دلایل موجه، بدون اخذ پروانه ساخت اقدام به ساخت فیلم کرده‌اند اشاره کرد و گفت: در این رابطه ۲۹ اثر درخواست بازبینی و ارزیابی ارائه کردند که تا زمان آماده سازی این گزارش ۲۱ فیلم از آثار مذکور مورد بازبینی و ارزیابی قرار گرفته اند که آثار تایید شده جهت تصمیم گیری نهایی به شورای پروانه نمایش ویدیویی و سینمایی ارجاع شده‌اند.

سهرابی درباره تشکیل شورای صنفی نمایش و شروع فعالیت این شورا نیز گفت: برای چینش صحیح اکران و ساماندهی پخش فیلم‌های سینمایی که پس از جلسات متعدد و رایزنی‌های مداوم اتفاق افتاد، از جمله فعالیت‌های جدید اداره کل عرضه و ‌نمایش است که در مقطعی که تعداد آثار در انتظار اکران از هر زمان بیشتر است مهم و موثر واقع شده است. همچنین، جلسات متعدد و مداوم با صاحبان آثار اعم از تهیه کنندگان و کارگردانان در جهت رفع موانع صدور پروانه نمایش و ایجاد تعامل و همکاری نزدیک و دو سویه بین اداره کل عرضه و نمایش از یک سو و صاحبان آثار از سوی دیگر که عموما منجر به خروج از بن بست درباره فیلم‌ها شده است نیز جزو اقدامات چهار ماهه‌ی اخیر این اداره کل می‌توان برشمرد. نظارت بیشتر بر مدیریت سالن‌های سینمایی، نظارت دقیق‌تر بر قانون حضور فیلم‌ها در جشنواره‌های خارجی، نظارت جدی‌تر بر اقلام تبلیغی فیلم‌های در حال اکران و سامان دهی به آیین نامه‌های اکران آثار سینمایی و نمایش ویدیویی از جمله فعالیت‌های چهارماهه اداره کل نظارت بر عرضه و نمایش فیلم بوده است .١٣:٠٦ - يکشنبه ٢٣ مرداد ١٤٠١    /    شماره : ٩٨٥٩٢    /    تعداد نمایش : ٤٠٧سینمای ایران در گذر تاریخفیلم و صدا

سایر رسانه ها

تبلیغات

برگزیده ها

دارای مجوز شماره 89.25738

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


پیوندها

سینمای نو را دنبال کنید

کلیه حقوق این سایت برای سینمای نو محفوظ و استفاده از مطالب آن با ذکر کامل نام منبع مجاز است