پنج شنبه ٢٢ آذر ١٣٩٧

آخرین اخبار :  چاپ        ارسال به دوست

جدیدترین اثر على قمصرى ؛

آلبوم موسیقی «دیوار و چین» منتشر می‌شود

سینمای نو > سرویس موسیقی         

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی " سینمای نو " ، «دیوار و چین» آلبوم تازه‌اى از على قمصرى با سازبندی متنوع و با هم‌آوایى حسین پیرحیاتى، مصطفى راغب ، هاله سیفى‌زاده و بهرخ شورورزى، با تمرکز بر اشعار نسل جدید شعرای ایران، همچون؛ احسان افشارى، مژگان عباسلو و علیرضا كلیایى روز پنجم اسفند ماه به طور رسمى منتشر خواهد شد و در اختیار علاقه مندان به موسیقی قرار می‌گیرد.

«دیوار و چین»، «مترسك» و «پشت سیگارهاى پى‌درپى»، به هم‌آغوشى موسیقى سنتى و اشعار مدرن احسان افشارى مى‌پردازد كه فاصله به ظاهر زیاد كلام و موسیقى، با نوع نگاه قمصرى به مقوله ریتم و بافت چندصدایى از بین رفته است. شاید این قطعات بتوانند گواه كارآمد بودن موسیقى كلاسیك ایرانى در مواجهه با زندگى پیچیده و چندبعدى امروز با تمام دغدغه‌هاى متنوعش باشند.

تصنیف‌هاى «دل» با شعر مژگان عباسلو، «شهر و غریبى»، »مسلمانى و مستى» و «مرا دیوانه میدانى» از سروده‌هاى علیرضا كلیایى در دستگاه‌هاى همایون، نوا و چهارگاه، با اضافه‌شدن گیتار به سازبندى، بیانگر این است كه آلبوم با چشم‌اندازى متفاوت به سراغ شعر امروز رفته است. چشم‌اندازى كه شاید مخاطب آماده به غافلگیرى آثار قمصرى را به تأمل روشنفكرانه‌اى تازه همراه با لذتى عامیانه و صمیمى مشتاق كند.

اما «دانه و روح» با شعر كلیایى، شاید دستاورد تازه نوازندگى قمصرى را از دیگر قطعات؛ بیشتر در دل خود گنجانده كه با هم آوایى خواننده‌ها و پركاشن زكریا یوسفى بر روى ریتمى پیچیده، همراه شده است. «دانه و روح»، گفت‌وگویى بین یك نطفه و روحش است. حضور مصباح قمصرى با سازهاى بم‌كمان و كلارینت در این آلبوم و سه‌تار نوازى على قمصرى نیز از نكات تازه و جالب این آلبوم است.

«افسانه خاموشى» و «چنان مست» كه پیشتر با اقبال زیادى مواجه شده بودند نیز در این آلبوم منتشر خواهد شد.

هنرمندانی که در آلبوم موسیقی «دیوار و چین» به هنرنمایى پرداخته‌اند، عبارتند از: علی قمصری ـ نوازنده تار و سه‌تار، مصباح قمصرى ـ نوازنده بم‌كمان و كلارینت، زكریا یوسفى ـ نوازنده پركاشن، امین غفارى ـ نوازنده ویلن و آلتو، حسین كمانى ـ نوازنده گیتار، آتنا اشتیاقى ـ نوازنده ویلنسل، كامران منتظرى ـ نوازنده تمبك و سازهاى كوبه‌اى، امیرفرهنگ اسكندرى ـ نوازنده عود و ارسلان علیزاده ـ نوازنده ویلنسل.١٠:٢٥ - يکشنبه ٢٩ بهمن ١٣٩٦    /    شماره : ٦٧٥٢٤    /    تعداد نمایش : ١٤٧سینمای ایران در گذر تاریخفیلم و صدا

سایر رسانه ها

تبلیغات

برگزیده ها

دارای مجوز شماره 89.25738

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


پیوندها

سینمای نو را دنبال کنید

کلیه حقوق این سایت برای سینمای نو محفوظ و استفاده از مطالب آن با ذکر کامل نام منبع مجاز است