شنبه ٠٤ تير ١٤٠١

آخرین اخبار :  چاپ        ارسال به دوست

در نمایشگاه کتاب تهران ؛

چاپ سوم "پوریای ولی" و چاپ دوم "سایه خیال" رونمایی شدند

سینمای نو > سرویس سینما    

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی " سینمای نو " ، چاپ سوم کتاب فیلمنامه "پوریای ولی" و چاپ دوم کتاب فیلمنامه "سایه خیال" به قلم مسعود جعفری جوزانی فیلمنامه‌نویس و کارگردان با تجربه سینما و تلویزیون و همچنین 18 رمان معمایی پلیسی، از آثار ریموند چندلر Raymond Chandler از برترین نویسندگان رمان جنایی و پلیسی ؛ با ترجمه روان و حرفه‌ای فتح‌اله جعفری جوزانی فیلمنامه‌نویس ، تهیه‌کننده و بازیگر سینمای ایران؛ با حضور مسعود جعفرى جوزانى و فتح‌اله جعفری جوزانی و تعدادی از علاقه مندان به کتاب و کتاب‌خوانی و نیز هنر سینما و با همکاری نشر «آناپنا» متعلق به آنا پناهی دختر زنده‌یاد حسین پناهی بازیگر، کارگردان ، نویسنده و شاعر فقید ایرانی ، پنجشنبه 29 اردیبهشت ماه جاری در سی و سومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ، واقع در مصلی امام خمینی، شبستان، سالن ناشران عمومی، راهرو 3، غرفه شماره 3 رونمایی ‌شدند.

فتح‌اله جعفرى جوزانى و دكتر عبدالكريم يونسى پژوهشگران اثر ماندگار «پوریای ولی؛ از بيش از ٣٠ كتاب ارزشمند از جمله؛ «جامع التواريخ» خواجه رشيدالدين فضل‌الله همدانى ، «تاريخ جوينى» و تاريخ ايران كمبريج استفاده كرده‌اند.

داستان زندگى اين پهلوان بزرگ ، از سال ۵۹۷ خورشیدی ، آغاز مى‌شود كه کشور ایران، مورد هجوم مغولان قرار گرفت. این مهاجمان وحشی نه اندیشه‌ نویی برای ساختن جهان برتری داشتند و نه حامل رسالتی بودند. استعداد آنان در کشتن و گسترش ترس بود و بس. پس آمدند و کندند و سوختند و کشتند و بردند ... و ماندند تا شیره‌ جان آن‌چه را از کرامت انسانی باقی مانده بود بِمَکَند. به فرمان حاکمان مغول در فاصله‌ بین سال‌های ۶۴۸ تا ۶۶۱ هجری قمری، صنعتکاران، پشت در پشت، برده شمرده می‌شدند و مجبور بودند ساز و برگ لشکریان مغول را تهیه کنند. رعاياى روستایی نیز که قادر به پرداخت اخراجات و مالیات نبودند، خود و خانواده‌شان به بردگی فروخته می‌شدند.

محمود خوارزمی پهلوان ، شاعر و عارف قرن هشتم قمرى؛ متخلص به «قتالى» و مشهور به پورياى ولى در چنين دورانى با ايجاد سازمان و تأسيس زورخانه موفق مى‌شود پيكارجويان و آزادى‌‌خواهان را گردآورده و اقدام به آزادى ايران زمين كند.

از شخصيت‌هاى ديگر تاريخى كه در پوریای ولى ديده شده‌اند؛ مى‌توان به شيخ الرئيس سعدى، عبيد زاكانى، خواجه نصيرالدين طوسى، خواجه رشيدالدين فضل‌الله همدانى، پهلوان فيله همدانى و بسيارى ديگر اشاره كرد١٨:٠٥ - شنبه ٣١ ارديبهشت ١٤٠١    /    شماره : ٩٧٠٤٠    /    تعداد نمایش : ٣٥سینمای ایران در گذر تاریخفیلم و صدا

سایر رسانه ها

تبلیغات

برگزیده ها

دارای مجوز شماره 89.25738

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


پیوندها

سینمای نو را دنبال کنید

کلیه حقوق این سایت برای سینمای نو محفوظ و استفاده از مطالب آن با ذکر کامل نام منبع مجاز است