يکشنبه ٠٦ فروردين ١٤٠٢  چاپ        ارسال به دوست

در پاییز 1401 ؛

65 نمایش در تهران و 300 اثر در شهرستان‌ها روی صحنه رفت

سینمای نو > سرویس تئاتر 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی " سینمای نو " و به نقل از روابط عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی، تئاتر کشور، پس از دو سال سخت کرونایی ، از بهار 1401، بار دیگر جان گرفت و این شرایط در تابستان به اوج خود رسید.

با این‌حال، با ناآرامی‌های پیش‌آمده در جامعه و شرایط نامناسبِ فعالیت‌های هنری، اجراهای تئاتر در نیمه نخست مهر دچار افت شد که با برنامه‌ها و سیاست‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره‌کل هنرهای نمایشی، از خاموشی چراغ سالن‌ها جلوگیری شد.

اداره‌کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در سه ماه گذشته، با دو راهکار، به دنبال تشویق هنرمندان برای به صحنه آوردن تئاتر بوده است؛ اول آن‌که سهم 20 درصدی سالن‌های دولتی از فروش را به تهیه و تولیدکنندگان آثار برگردانده است و دوم آن‌که با وجود محدودیت‌های مالی، پرداخت کمک‌هزینه اجراها را دوبرابر کرده است.

با تمهیدات در پیش‌گرفته‌ شده، در پاییز 1401، بیش از 27 سالن تئاتر و مرکز فرهنگی و هنری در شهر تهران، پذیرای اجرای نمایش بوده که در آن‌ها، بیش از 50 نمایش بزرگ‌سال و 15 اثرِ ویژه کودکان و نوجوانان روی صحنه رفته است.

مجموعه تئاتر شهر، تماشاخانه سنگلج، تالار هنر، تالار حافظ، تئاتر مولوی، تماشاخانه ایرانشهر، پردیس تئاتر شهرزاد، تالار محراب، سالن میلاد، سالن‌های حوزه هنری، عمارت نوفل‌لوشاتو، عمارت سیمرغ، تماشاخانه آژمان، پردیس تئاتر تهران، تماشاخانه اهورا، تماشاخانه ارغوان، تماشاخانه ملک، خانه نمایش دا، پردیس ملت، پردیس سپند، فرهنگسرای ابن‌سینا، فرهنگسرای فردوس، فرهنگسرای نیاوران، خانه فرهنگ نور، مرکز تئاتر کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان، بوستان ولایت، فضای باز برج میلاد و... ازجمله مراکزی بوده‌اند که در سه ماه گذشته، میزبان هنرمندان و علاقه‌مندان به هنرهای نمایشی‌ شده‌اند.

از میان آثار اجراشده در سه ماه گذشته، با وجود شرایط نامناسبِ اجتماعی، چندین نمایش با استقبال خوب مخاطبان مواجه شده و فروش خوبی را پشت سر گذاشته‌اند.

در همین مدت، شهر تهران جدا از اجراهای صحنه‌ای، شاهد برگزاری بیش از ۲۵ نشست نمایشنامه‌خوانی بوده است.

فعالیت هنرمندان هنرهای نمایشی در پاییز 1401، تنها محدود به شهر تهران نبوده و گستره ایران را هم در برگرفته بوده است.

با برگزاری حضوری جشنواره‌های استانی که همیشه گرمابخش اجراهای عمومی در شهرستان‌ها هم بوده است، بیش از 300 نمایش در شهرهای کوچک و بزرگ سراسر کشور روی صحنه رفته و پذیرای تماشاگران بوده است.

اداره‌کل هنرهای نمایشی، همچنان به حمایت خود از تئاترهای روی صحنه ادامه خواهد داد و پذیرای طرح‌ها و آثار هنرمندان سراسر کشور برای اجرا خواهد بود.١٩:١٩ - دوشنبه ٢٨ آذر ١٤٠١    /    شماره : ١٠٠٣٨٠    /    تعداد نمایش : ٣٨سالن های نمایش


فیلم و صدا

سایر رسانه ها

گالری عکس

دارای مجوز شماره 89.25738

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


پیوندها

سینمای نو را دنبال کنید

کلیه حقوق این سایت برای سینمای نو محفوظ و استفاده از مطالب آن با ذکر کامل نام منبع مجاز است