پنج شنبه ٢٨ تير ١٤٠٣  چاپ        ارسال به دوست

بنا به اعلام روابط عمومی ؛

کانون از آثار راه‌یافته به جشنواره نمایش عروسکی تهران مبارک حمایت می کند

سینمای نو > سرویس تئاتر 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی " سینمای نو " و به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، مرکز تولید تئاتر کانون پرورش فکری با همکاری معاونت فرهنگی و اداره کل استان‌های کانون از چهار نمایش راه‌یافته به نوزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر عروسکی تهران مبارک که از سوی هنرمندان کانون پرورش فکری کارگردانی یا اجرا شده است حمایت می‌کند.

این نمایش‌ها عبارتند از «حادثه‌ای در شهر عروسک‌ها» به کارگردانی عادل بزوده که به مناسبت پنجاهمین سال تأسیس مرکز تئاتر کانون سال گذشته بازتولید شده است.

«حادثه‌ای در شهر عروسک‌ها» نخستین نمایش مدرن مرکز تئاتر کانون است و در خلاصه آن آمده: در شهر عروسک‌ها همه شادند و خوشحال. اما در این شهر کسی زندگی می‌کند که دوست ندارد زود از خواب بیدار شود و سرکار برود. او با تندخویی و بی‌نظمی‌اش باعث برهم زدن آرامش و مردم شهر می‌شود. کم‌کم این رفتارهای او باعث بروز اتفاق‌هایی در شهر عروسک‌ها می‌شود تا اینکه...

نمایش دیگر «آی تک» به کارگردانی فاطمه برمال از هنرمندان کانون استان اردبیل است.

این نمایش پیش‌تر از طرف شورای بازبینی کانون پرورش فکری مورد حمایت قرار گرفته بود و قرار است بعد از جشنواره در مرکز تئاتر کانون تهران اجرا شود.

نمایش «آی تک» داستان پرنسس خودخواه، لجباز و زیاده‌خواهی به نام آی تک است که در سرزمینی زندگی می‌کند که هر چیزی را می‌بیند، می‌خواهد. پدرش (پادشاه) همه تلاشش را می‌کند تا آی تک را همیشه راضی نگه دارد. اما یک شب آی تک با دیدن نور زیبای ماه، ماه را می‌خواهد، اما هیچ‌کس نمی‌تواند خواسته او را برآورده کند. در این میان یاشار، نوه‌ ندیمه‌ قصر و همبازی آی تک، تلاش می‌کند او را از خواسته غیر منطقی‌اش باز دارد.

«نوازندگان غول‌پیکر بختیاری» نیز به کارگردانی محسن اکرمی از تولیدات کانون استان یزد است که با کمک عروسک‌های غول‌پیکر اجرای محیطی دارد.

سرنا و دهل، سازهای اصیل و کهن ایرانی هستند. در این نمایش از این سازها که در مراسم قوم بختیاری و دیگر اقوام ایرانی استفاده می‌شود کمک گرفته شده است.

همچنین «دختر کوچولو» به کارگردانی طیبه آنجدانی اثری از مربی و عضو ارشد کانون پرورش فکری استان تهران است.

این نمایش درباره دختربچه‌ای است که با نخوردن غذا (کوکو سبزی)، کوچولو می‌شود و با اتفاق‌هایی روبرو می‌شود که در پایان داستان با خوردن کوکو سبزی بزرگ می‌شود و از خواب می‌پرد.

علاوه بر این چهار نمایش که از تولیدات کانون پرورش فکری است، مدیرکل کانون استان همدان در طرح اجرای تناوبی تئاتر که مربوط به اعزام گروه‌های نمایشی به استان‌هاست از «شازده کوچولو» به کارگردانی مرضیه درخشان‌نیا دعوت کرده است تا در استان همدان اجرا داشته باشد.

مرضیه درخشان سال‌ها به عنوان مربی با کانون پرورش فکری همدان همکاری داشته و از هنرمندان تئاتر است.

در خلاصه این نمایش آمده است: شازده کوچولو پس از قهر کردن با گل خود به دنبال دوست به سیاره‌های مختلف می‌رود تا در پایان متوجه می‌شود چه کسی که ارزش دوستی واقعی را دارد.

این پنج نمایش در نوزدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران مبارک که از ۸ تا ۱۷ تیر ۱۴۰۲ به دبیری هادی حجازی‌فر در تهران برگزار می‌شود به روی صحنه می‌روند.١١:١٥ - دوشنبه ١٢ تير ١٤٠٢    /    شماره : ١٠٣٤١٥    /    تعداد نمایش : ٣٤٧سالن های نمایش


فیلم و صدا

سایر رسانه ها

گالری عکس

دارای مجوز شماره 89.25738

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


پیوندها

سینمای نو را دنبال کنید

کلیه حقوق این سایت برای سینمای نو محفوظ و استفاده از مطالب آن با ذکر کامل نام منبع مجاز است