چهارشنبه ٠٧ فروردين ١٣٩٨  چاپ        ارسال به دوست

در پی درگذشت میلوش فورمن منتشر شد ؛

یادداشت جواد مولانیا کارگردان نمایش «آمادئوس » برای خالق فیلم «آمادئوس »

سینمای نو > سرویس تئاتر 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی " سینمای نو " ، متن این یادداشت بدین شرح است :

« بی شک بسیاری میلوش فورمن را با فیلم به یاد ماندنی "دیوانه از قفس پرید" با بازی جک نیکلسون می شناسند اما من او را با "آمادئوس" شناختم و با فیلمش زندگی کردم و این شب ها آمادئوس را روی صحنه تالار حافظ اجرا می کنیم. 

بیایید باور کنیم که ارتباطی میان موتزارت و حافظ وجود دارد و باورتر کنیم که رابطه ای میان خبر مرگ فورمن و همزمانی اش با اجرای آمادئوس در تهران وجود دارد. گرچه این باورها به زعم بسیاری خیال پردازانه است اما من باور دارم جهان ما در لایه های زیرینش با راه هایی مخفی به هم متصل است. این همانی است که "یونگ" آن را همزمانی می نامد. گرچه او هیچ دلیل علمی برای اثبات باورش ندارد. 

میلوش فورمن ، سال ها اسیر خفقان و سانسور بود. جمله ای بیادماندنی از او را به خاطر می آورم: "رژیم های مستبد و کمونیستی همیشه ترجیح می دهند فیلم سازان در باره موسیقی دانان فیلم بسازند زیرا آنها فقط آهنگ می سازند اما حرف نمی زنند."

میلوش فورمن کارگردان شهیر اهل چک ۱۳ آوریل ۲۰۱۸ از قفسش پرید.  »

نمایش آمادئوس با بازی مجید نوروزى ، فربد فرهنگ ، نسرین درخشان زاده، عارف عباسی، نسیم شجاعی، محمد صادقی، تیفن دلمس، ، مهرناز فراهانی، دلوین ذبیحی، فاطره اصحابی، مهشاد بهرامی نژاد، نسترن خطیب پور، دریا دریایی، شیدا سفیدگری، مریم صبوری، رعنا مورعی هر شب در تالار حافظ ساعت ۲۱ به روی صحنه می رود .١١:٣٧ - يکشنبه ٢٦ فروردين ١٣٩٧    /    شماره : ٦٨٥٢٨    /    تعداد نمایش : ١٧٤سالن های نمایش


فیلم و صدا

سایر رسانه ها

گالری عکس

دارای مجوز شماره 89.25738

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


پیوندها

سینمای نو را دنبال کنید

کلیه حقوق این سایت برای سینمای نو محفوظ و استفاده از مطالب آن با ذکر کامل نام منبع مجاز است