چهارشنبه ٠٧ فروردين ١٣٩٨  چاپ        ارسال به دوست

آسو بهاری :

فرشته کوبانی انسانی معمولی اما قهرمان معاصر ماست

سینمای نو > سرویس تئاتر 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی " سینمای نو " و به نقل از مشاور رسانه نمایش، نمایش مرد شده به نویسندگی و کارگردانی "آسو بهاری" از تاریخ 16 فروردین در سالن  بزرگ تالار مولوی به روی صحنه ‏رفته است.آسو بهاری در رابطه با علت ساخت این نمایش گفت: من یک کرد هستم و جریان و اتفاقاتی که در خاورمیانه برای قوم کرد می افتاد را پیگیری می کردم. کوبانی  شهریست که توسط داعش محاصره بود تنها رابطه شهر کوبانی با دنیایی بیرون مرز ترکیه بود چون سه طرف آن توسط داعش گرفته شده بود. از یک جایی به علت مشکلات دو  کشور مرز ترکیه هم بسته شده و کوبانی در یک محاصره یک ساله قرار گرفت. مردم شهر کوبانی تلاش کردند که از شهرشان دفاع کنند اما کار به جایی رسید که فقط دو کوچه از شهر باقی مانده بود که ناگهان یک اتفاقی افتاد و یکی از قوانین مهم داعش به بیرون درزپیدا کرد و آن قانون این بود که افراد داعش اعتقاد دارند که اگر توسط  شمشیر،چاقو یا اسلحه یک زن کشته شوند مستقیم به جهنم می روند.

 وی در ادامه گفت این اتفاق موجب شد تا کوبانی کوچه به کوچه پس گرفته شود و حضور این زنان در جبهه توسط رسانه ها مورد توجه قرار گرفت و با هواپیما و دادن سلاح این زنان را حمایت کردند و موجب آزادی کوبانی شد.

 بهاری در رابطه با  داستان نمایش گفت: در میان این زنان دختری به نام «ریحانه» بود. ریحانه دختری بود که در دانشگاه حقوق بشر می خواند و پدری داشت که شکارچی بود و به همین دلیل  کار با اسلحه دور زن یا غناصه را بلد بود. او یک تک تیرانداز حرفه ای هست ودر یک جنگ بسیار نقش مهمی دارد.

آسو بهاری در رابطه با  تعیین جایزه دومیلیون ریالی داعش برای ریحانه گفت:ریحانه در مدت زمان محدود 150 تن از رهبران داعش را کشت و به همین دلیل داعش برا ی سر او جایزه 2 میلیون دلاری قرار داده است. اطلاعات شخصی او و همچنین عکس های او در فضای مجازی کم است تا شناسایی نشود. زیرا به نماد مقاومت کوبانی تبدیل شده است.

بهاری دررابطه با شخصیت ریحانه افزود :ریحانه در جامعه امروز ما لیاقت کلمه قهرمان را دارد. ما مدت هاست در درام هایمان  قهرمان به معنای کلاسیک  نداشتیم. قهرمان یک موجود جذاب و خاص است . ما به بیشتر اساطیر دسترسی نداریم و نمی توانیم درکشان کنیم اما ریحانه متفاوت است. زیرا از جنس مردم است و ویژگی های منحصر به فرد جسمی  ندارد بلکه عمل قهرمانانه انجام می دهد. ریحانه یک دختر معمولی است که در شرایطی خاص یک تصمیم متفاوت گرفته است.

وی افزود: ریحانه قبل از این که جنگ کوبانی شروع شود یک دختر معمولی بوده است که در دانشگاه درس می خوانده و زندگی معمولی زنانه خود را داشته است. امکان داشته شش ماه پیش به رنگ مو و لاک دستش فکر می کرده است. اما شرایط به گونه ای پیش رفته که مجبور شده است تمام این لطیف بودن های زنانه را کنار بگذارد و تغییر رویه دهد. این روحیه تغییر رویه دادن یک زن به یک مرد و کنار گذاشتن این جزئیات زنانه و تبدیل شدن به یک مرد خشن لزوم قهرمان شدنش است. اسم متن من مرد شده است و به معنی این که قبلا زن بوده است اشاره می کند. من یک مرد هستم و فکر می کنم شجاع هم هستم اما وقتی رفتار این زنان شجاع را می بینم غبطعه می خورم.

بهاری در رابطه با تاثیر این نمایش بر روی مخاطبان تئاتر گفت: در کشور ما و در شرایطی که نسل ما کمی دلزده از شرایط امروز است دوست دارم پیش خودش فکر کند آیا هنوز علاقه و انگیزه دفاع از کشورش را دارند؟ به نظر من پیش خودش فکر می کند وطن هنوز برای دفاع و جنگیدن برایش ارزشمند است. وطن تا جایی ارزشمند است که در سال 2017 یک زن فرزند خود را به پشتش می بندد و به خط مقدم می رود و می جنگدتا از وطنش دفاع کند.

مجتبی فلاحی، نسیم میرزاده، بهزاد خلج و دٌنا تارفی بازیگران این نمایش هستند.

لازم به اشاره است نمایش "مرد شده" به كارگردانی "آسو بهاری" از ١٦ فروردین ماه ساعت 21 در سالن بزرگ مجموعه مولوی به روی صحنه رفته است. علاقه مندان می توانند جهت تهیه بلیط این نمایش به سایت تیوال به آدرس https://www.tiwall.org/store/mard-shode  مراجعه نمایند یا به صورت حضوری به گیشه تالار مولوی به آدرس خیابان انقلاب خیابان ١٦آذر مراجعه نمایند١٤:٣٠ - يکشنبه ٢٦ فروردين ١٣٩٧    /    شماره : ٦٨٥٣٨    /    تعداد نمایش : ١٨٤سالن های نمایش


فیلم و صدا

سایر رسانه ها

گالری عکس

دارای مجوز شماره 89.25738

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


پیوندها

سینمای نو را دنبال کنید

کلیه حقوق این سایت برای سینمای نو محفوظ و استفاده از مطالب آن با ذکر کامل نام منبع مجاز است