يکشنبه ٠٥ اسفند ١٣٩٧

آخرین اخبار :  چاپ        ارسال به دوست

مدیرعامل «موزه ملی سینما» :

جشنواره تجسمی فجر ، بزرگترین فرصت برای جهانی شدن هنر ایران است

سینمای نو > سرویس هنرهای تجسمی      

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی " سینمای نو " و به نقل از روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری صبا- وابسته به فرهنگستان هنر- مدیرعامل موزه ملی سینما که خود تجربه چندین دوره دبیری علمی جشنواره تجسمی فجر را بر عهده داشته ، در بازدید از آثار ارائه شده در بخش های مختلف، این جشنواره را فرصتی برای رشد و بالندگی هنر ایران و بستری برای انطباق شیوه های بیان و هویت و اندیشه بومی و ملی با مدیاهای جهانی دانست.

معاونت پژوهشی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی با بیان اینکه از دوسال پیش این جشنواره با تغییرات تدریجی خود رو به افق های تازه تری کرده و نگاه های جدیدتری را به فضای هنرهای تجسمی ایران انداخته  است خاطرنشان کرد: جشنواره تجسمی فجر باید دو دستور کار مهم را در برنامه خود تعریف کند نخست آنکه خود را به کلیت جامعه نزدیک کند و بعد به دنبال مفاهیم و شیوه های بیانی تازه بگردد.

قاسمخان در ادامه، با اشاره به نقش و جایگاه فرهنگستان هنر و موسسه فرهنگی هنری صبا در شکل گیری این رخداد سالانه هنر ایران اظهار داشت: فرهنگستان هنر نقش مهمی در جهت گیری و تزریق توان فکری و معنوی این جشنواره دارد و باید در طول سال، و نه چندروز مانده به برپایی جشنواره، این هماهنگی شکل بگیرد و نشست های مشترکی برای رسیدن به راهکارها و چشم اندازهای بلندمدت برگزار شود.

وی در ادامه افزود:جشنواره فجر باید «صبا» را نه فقط محل برگزاری و میزبانی جشنواره، که فراتر از آن در جایگاه یک «همراه فرهنگی» پرسابقه و باتجربه ببیند و با محور قرار دادن موضوع ها و مفاهیم مورد ابتلای جامعه از تجربیات این مجموعه بهره بگیرد.

قاسمخان  در خصوص جهانی شدن جشنواره تجسمی فجر- که این روزها برخی از مسئولان فرهنگی و هنرمندان به ضرورت آن اشاره کرده اند- تاکید کرد: «فجر» اگر می خواهد «جهانی» شود اول باید یک استراتژی تعیین و ترسیم کند و بداند که چه فرقی با جشنواره ها و دوسالانه های هنری داخلی دارد و چه حرف و ماموریت و مسئولیتی اضافه بر آنها دارد؟ این هدف و محتواست که می تواند فجر را جهانی کند.

گفتنی است نمایشگاه آثار راه یافته به دهمین جشنواره ملی هنرهای تجسمی فجر در نگارخانه های خیال، آینه و خیال شرقی موسسه صبا با ارائه چشم اندازی از گرایشها و شیوه های متنوع و گوناگون هنری ایران در چند نسل از هنرمندان تجسمی- از نسل اول پیشکسوتان هنر معاصر تا جوانان- تا سوم اسفندمیزبان عموم علاقه مندان خواهد بود١١:٢٧ - چهارشنبه ٢٥ بهمن ١٣٩٦    /    شماره : ٦٧٤٥٣    /    تعداد نمایش : ١٩٠گالری ها


فیلم و صدا

سایر رسانه ها

گالری عکس

دارای مجوز شماره 89.25738

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


پیوندها

سینمای نو را دنبال کنید

کلیه حقوق این سایت برای سینمای نو محفوظ و استفاده از مطالب آن با ذکر کامل نام منبع مجاز است