يکشنبه ٣٠ دی ١٣٩٧

آخرین اخبار :  چاپ        ارسال به دوست

همزمان با همایش تخصصی بزرگداشت «سلطان محمد معمار یزدی»؛

نخستین روایت تصویری مجموعه تاریخی «گنجعلی خانی» کرمان رونمایی شد

سینمای نو > سرویس هنرهای تجسمی      

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی " سینمای نو " و به نقل از روابط عمومی موسسه فرهنگی، هنری و پژوهشی صبا- وابسته به فرهنگستان هنر ، این نمایشگاه که عصر روز سه شنبه 25 اردیبهشت و همزمان با همایش تخصصی- پژوهشی «سلطان محمد معمار یزدی» گشایش یافت، نخستین مجموعه کامل از روایت تصویری این شاهکار تاریخ معماری ایران و ساخته دست این معمار نام آور ایرانی است که به همت «داریوش محمدخانی» در معرض دید علاقه مندان قرار گرفته است.

این مجموعه تصاویر شامل 110 عکس رنگی است که در نوع خود اولین مجموعه کامل، منسجم و حرفه ای از این گنجینه بزرگ معماری و هنر ایرانی و این شاهکار هنر «سلطان محمد معمار یزدی»  به شمار می رود.

بازار، حمام ، کاروانسرا ، محوطه بازار، مسجد و آب انبار گنجعلیخانی کرمان، همه از دید عکاس، جلوه زیبایی ها و ظرافت ها و اصالت های معماری ایرانی است که پیش از این 31 نمایشگاه انفرادی از آثار عکاسی خود را برگزار کرده و این دومین پروژه عکاسی رنگی او محسوب می شود.

در گشایش این نمایشگاه ، ابتدا حجت الاسلام والمسلمین دعایی نماینده ولی فقیه و سرپرست روزنامه اطلاعات با اشاره به خاستگاه کرمانی و یزدی خود- همچون معمار یزدی گفت: من با مجموعه گنجعلی خان از قدیم آشنا هستم و در آن بسیار سیاحت کردم و برایم تداعی بسیاری از خاطره های سراسر دوران عمر است.

آنگاه دکتر مهدی مکی نژاد پژوهشگر هنری و دبیر همایش سلطان محمد با بیان اهمیت مجموعه گنجعلی خان به عنوان یکی از آثار مهم دوره صفویه خاطرنشان کرد: این مجموعه هم به لحاظ شهرسازی و هم از جهات سیاسی، اقتصادی، جامعه شناسی واجد اهمیت بسیار است و این نمایشگاه هم از این جهت مهم است که ما تا به حال یک مجموعه منسجم تصویری و یک روایت حرفه ای از منظر هنر عکاسی از این فخر معماری ایرانی نداشته ایم و این نمایشگاه نخستین تجربه در کشور محسوب می شود .

وی افزود: مجموعه گنجعلی خان 11000 متر مربع مساحت دارد و به لحاظ تاریخی، پیش از میدان نقش جهان اصفهان ساخته شده و از جهت مطالعه ی توسعه و عمران شهری، تاریخ معماری، سنت فرهنگی، ساختار حکومتی و سیاسی و.... بسیار حائز اهمیت است.

این مدرس دانشگاه یادآور شد: مجموعه گنجعلی خان از بزرگترین پروژه های دوره صفویه و مثلثی متشکل از حاکمیت با درایت گنجعلی خان در کرمان ، موقعیت استراتژیک و سوق الجیشی کرمان که مرکزیت تجارت و ارسال محموله های ترانزیت بر سر راه جاده ابریشم بود، و انتخاب یک معمار چیره دست به نام سلطان محمد معمار یزدی است.که ویژگی هایی منحصر به فرد دارد و امضای او یک هویت در تاریخ معماری ماست.

پایان بخش این آیین، سخنان هنرمند عکاس این مجموعه؛ «داریوش محمدخانی» بود که با ذکر این جمله سخن آغاز کرد: ما سلطان محمدشناس داریم اما قرن هاست که سلطان محمد نداریم.

وی از: قرینه گی، حس هندسی گرایی انتزاعی و خاص اسلامی و حس تشریفات به عنوان سه ویژگی مهم در کار این معمار بزرگ ایران و سبک منحصر به فرد او یاد کرد و از ضرورت الگو گرفتن از این سنت و میراث برای امروز سخن گفت.

این عکاس هدف خود را از این نمایشگاه این گونه عنوان کرد: سعی کردم بگویم معماری ایران و زیبایی هایش به همه دنیا می چربد اما ما ارائه نداریم. گنجعلی خان یک بخش کوچک از هنر و معماری ماست. نگاه کنید به این میراث عظیم و پهناور. حتی هنرمندان ما هم با آن آشنا نیستند. چه توقعی از عامه مردم داریم؟

وی آنگاه به بیان تجارب خود از آشنایی با شگفتی های معماری این مجموعه عظیم پرداخت و گفت: آموختم که ایرانی ها همه چیزشان را وسط می گذاشتند و قرینه گی یک فلسفه در زندگی ما است و آموختم که در دل یک کویر هم می توان با رنگ و نقش و ذوق و خیال، یک بهشت کامل و خیره کننده خلق کرد.

گفتنی است روایت تصویری داریوش محمدخانی از مجموعه تاریخی گنجعلی خان کرمان تا31 اردیبهشت در نگارخانه «آینه» مجموعه صبا میزبان تمامی علاقه مندان خواهد بود.٠٩:٤٧ - چهارشنبه ٢٦ ارديبهشت ١٣٩٧    /    شماره : ٦٩٣٣٢    /    تعداد نمایش : ٩٥گالری ها


فیلم و صدا

سایر رسانه ها

گالری عکس

دارای مجوز شماره 89.25738

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


پیوندها

سینمای نو را دنبال کنید

کلیه حقوق این سایت برای سینمای نو محفوظ و استفاده از مطالب آن با ذکر کامل نام منبع مجاز است