پنج شنبه ٠٦ تير ١٣٩٨

آخرین اخبار :  چاپ        ارسال به دوست

در گالری ماه ؛

نمایشگاه نقاشی های دنیا رستمی برپا می شود

سینمای نو > سرویس هنرهای تجسمی      

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی " سینمای نو " و به نقل از روابط عمومی این نمایشگاه ؛ دنیا رستمی گفت: قارا چوخا اویان دومین نمایشگاه نقاشی من است در این نمایشگاه مجموعه ای از نقاشی هایم که روایت داستانی دارند را در معرض دید علاقه مندان می گذارم.

این نقاش جوان ادامه داد: من ذهن قصه گویی دارم و نقاشی هایم هر یک روایت داستانی مستقلی دارند و با هم یک کلیت را می سازند. نقاشی این مجموعه نیز از سال 1394 به این سمت شکل گرفته اند و بخشی از نقاشی های این مجموعه پیش از برپایی نمایشگاه ام به فروش رفته اند.

رستمی با اشاره به تکنیک و فرم و ابعاد نقاشی هایش گفت:در این نمایشگاه بیش از 30 نقاشی که هر یک ابعاد خاص خودشان را دارند به نمایش در می ایند. برخی از این نقاشی های این مجموعه بر روی مقوا اجرا شده اند و برخی نیز بر روی فیبر هایی که فرم های منظمی ندارند. تکنیک تمام نقاشی های این مجموعه ترکیب مواد است.

او ادامه داد:همه آدم ها زمانی درد داریم و ناراحت هستیم به زبان مادری مان حرف می زنیم و من با این که در تهران متولد شده ام اما زبان مادری ام ترکی است و زمانی که می خواهم از دردهایم حرف بزنم به زبان ترکی حرف می زنم. در این مجموعه نیز به نوعی من از دردهایم حرف زده ام. دردهایی که تنها درد من نیست درد جامعه انسانی است.

 رستمی درباره عنوان نمایشگاهش گفت:

در اساطیر و فولکلور آذربایجان برای هر فرد، شخصیتی وجود دارد به نام "قاراچوخا " که وظیفه اش نگهبانی و حفاظت از اوست. تاکنون هیچ توصیفی از شخصیت قاراچوخا نشده است اما اگر فردی خوشبخت باشد می گویند که قاراچوخای او بیدار است و اتفاقات خوب در زندگی او می افتد.

او افزود:اگر "قاراچوخا "ی شخصی بیدار باشد، او را از هر گونه آسیب و صدمه محافظت می کند، و اگر خواب باشد، انواع مخاطرات به سراغ شخص خواهد آمد. در قدیم در شهرهای اذربایجان مرسوم بوده است که در شب چهارشنبه سوری هر یک از افراد تعدادی سنگ را از شرق به غرب می چید و روی هر یک از سنگ های نامی می نوشتند و روی نخستین سنگ نام قارا چوخا را می نوشتند و پس از آن نام پدر ؛ مادر ، فرزند همین طور این نام ها ادامه پیدا می کرد.

رستمی ادامه داد: با این کار قصد داشتند که قارا چوخای آن فرد بیدار باشد و حافظ جان خانواده و مال او باشد. هنوز این رسم در برخی از شهرهای کوچک اذربایجان اجرا می شود. من نیز با الهام از این اسطوره نقاشی هایم را خلق کرده ام.

دنیا رستمی متولد 1361 تهران و کارشناس نقاشی است. او از 10 سالگی تا پیش از درگذشت محمد ابراهیم جعفری شاگرد او بوده است. دنیا رستمی نخستین نمایشگاه نقاشی اش را در

سال 1384 در گالری هنر فرهنگسرای ارسباران برپا کرد و تاکنون اثارش در بیش از 8 نمایشگاه گروهی در معرض دید علاقه مندان قرار گرفته است.

نمایشگاه نقاشی دنیا رستمی از 25 خرداد تا 12 تیرماه در گالری ماه برپاست.

گالری ماه در خیابان افریقا (جردن) بلوار گلستان ، پلاک 16 واقع شده است و روزهای یکشنبه تعطیل است.١١:١٧ - پنج شنبه ٢٤ خرداد ١٣٩٧    /    شماره : ٦٩٧٨٤    /    تعداد نمایش : ٢٧٠گالری ها


فیلم و صدا

سایر رسانه ها

گالری عکس

دارای مجوز شماره 89.25738

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


پیوندها

سینمای نو را دنبال کنید

کلیه حقوق این سایت برای سینمای نو محفوظ و استفاده از مطالب آن با ذکر کامل نام منبع مجاز است