دوشنبه ٢٨ بهمن ١٣٩٨

آخرین اخبار :  چاپ        ارسال به دوست

جمعه 1 شهریور ؛

نمایشگاه "جامعه" در خانه هنرمندان ایران افتتاح شد

سینمای نو > سرویس هنرهای تجسمی      

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی " سینمای نو " و به نقل از روابط عمومی خانه هنرمندان ایران، داوود شهیدی با اشاره به برگزاری این نمایشگاه اظهار داشت: در این نمایشگاه تعداد 250 اثر از طرح‌هایی را که سال 79 در روزنامه جامعه با قلم فلزی و مرکب کار کرده‌ام به نمایش گذاشته‌ام.

وی ادامه داد: روزنامه جامعه شروع یک حرکت رسانه‌ای درست بود که با سنت‌هایی که از سال 57 به جلو رفت، متفاوت و متضاد بود و روی استانداردهای رسانه‌‌ای که قانونی بود پایه‌ریزی شد.

وی گفت: وقتی جامعه منتشر می‌شود همه روزنامه‌نگارها از سراسر دنیا بحث دوستی صلح‌آمیز و پرغرور را مطرح می‌کنند که مورد توجه هنرمندان نیز قرار می‌گیرد و از لحاظ محتوای بصری بحث تازه‌ای روی کارها اتفاق می‌افتد.

شهیدی افزود‌: در آن زمان که در روزنامه مقاله می‌نوشتند، انتظار داشتند که یک آدم در لحظه در بیان تصویری و با یک زبان طنزآمیز اگر ضعفی روی مقاله است را بگیرد و خشونت را حذف و به یک بیان شیرین و لبخند تبدیل کند، و طنز را همراه با زیبایی‌شناسی انجام دهد،‌ طنز نیز دغدغه و مسئولیت اجتماعی داشت و صرفاً در مقام یک فکاهی ساده نبود.

این طراح وکاریکاتوریست بیان داشت: هنر باید مسئولانه عمل کند و با زیبایی خالص و بی‌پیرایگی خودش مفهوم را بیان کند و به نظرم طنز یک فکاهی بی‌هدف نیست بلکه با توجه به زمینه اجتماعی و فرهنگی که در پیوند با آن قراردارد باید مسئولیت اجتماعی داشته باشد.

شهیدی افزود: طرح‌های من نیز در این نمایشگاه هدفمند و با ابزار طنز به نقد شرایط اجتماعی پرداخته است.

این هنرمند بیان داشت: خانه هنرمندان ایران با روزنامه «جامعه» شباهت دارد چون هر دو دغدغه اجتماعی دارند که به دنبال انتقال آن به مخاطب هستند.

داوود شهیدی متولد 1330 تهران و دانش آموخته معماری دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران و معماری شهری از دانشگاه بوستون است. که از سال 1344 فعالیت هنری خود را در زمینه کاریکاتور و طنز سیاه باقلم نوک فلزی و مرکب روی مقوا شروع کرد و دو سال بعد با چاپ آثارش در مجلات آبنوس، جهان‌نو، خوشه، اطلاعات و تماشا شناخته شد.

نمایشگاه طرح‌های داوود شهیدی تا 12 شهریور درخانه هنرمندان ایران میزبان علاقه‌مندان است.١٧:٠٠ - شنبه ٢ شهريور ١٣٩٨    /    شماره : ٧٩٨٩٨    /    تعداد نمایش : ١٨٢گالری ها


فیلم و صدا

سایر رسانه ها

گالری عکس

دارای مجوز شماره 89.25738

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


پیوندها

سینمای نو را دنبال کنید

کلیه حقوق این سایت برای سینمای نو محفوظ و استفاده از مطالب آن با ذکر کامل نام منبع مجاز است