چهارشنبه ٠٣ بهمن ١٣٩٧

آخرین اخبار :  چاپ        ارسال به دوست

توسط کانون معماری و شهر موزه هنرهای معاصر ؛

جشنواره "سیار؛اتاق روشن" را برگزار می شود

سینمای نو > سرویس فیلم های کوتاه و مستند     

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی " سینمای نو " و به نقل از روابط عمومی موزه هنرهای معاصر تهران ؛ کانون معماری و شهر موزه هنرهای معاصر تهران پس از سه سال فعالیت متمرکز در تهران ، برای اولین باراین رویداد فرهنگی را با عنوان جشنواره " سیار؛اتاق روشن " را به میزبانی ۱۳ شهر ایران و با نمایش 12 فیلم مستند معماری با نگاهی به موضوعات شهری از روز جمعه ۲۱ اردیبهشت برگزار می کند.

این رویداد فرهنگی در قالب جشنواره‌ نمایش فیلم های مستندهای معماری و شهر تعریف شده است که به‌ صورت همزمان در شهرهای اصفهان، انزلی، اهواز، تبریز، رشت، ساری، شاهرود، قروه، قم، کرج، کرمان، لار و مشهد افتتاح می‌شود.

در این جشنواره فیلم های ؛

"آلبرت اشپیر،معمارهیتلر" به کارگردانی پیتر ادلر(۱۹۹۶)" کاتدرال‌های فرهنگ" (۲۰۱4)،"شهروند معمار،ساموئل ماکبی و روح همبستگی در رورال استودیو"به کارگردانی سم واین‌رایت داگلاس( ۲۰۰۲)،"همشهری جین، مبارزه ای برای شهر" به کارگردانی مت تیرنائر(۲۰۱7)،"عشق بتنی، خانواده بوهم "به کارگردانی ماریزیوس استارکل دراکس (۲۰۱۴)،"اکومنوپلیس،شهربدون مرز"به کارگردانی ایمره اعظم(۲۰۱۱)،"شهرگمشده" به کارگردانی یورگ آدولف (۲۰۰۹)،"پدر نابغه‌ی من" به کارگردانی لوسیا اسمال (۲۰۰۲)،"معماری شورشی" (۲۰۱۴)،"شهردار چینی "به کارگردانی زو هائو (۲۰۱۴)،"افسانه پروت آیگو" به کارگردانی چاد فردریش (۲۰۱۱)،"آرمانشهر لندن به کارگردانی تام کوردل (۲۰۱۰)، به نمایش در می آید.

برگزاری این رویداد در روندی مشارکتی میان گروه‌های برگزارکننده در هر شهر و اعضای کانون معماری و شهر موزه هنرهای معاصر تهران برگزار می شود.

هدف از برگزاری این جشنواره؛ تقویت وایجاد شبکه‌ای از فعالان حوزه معماری و شهر در سراسر کشور،ایده بازنمایش مستندهای معماری و شهری به‌شکل هم زمان و هماهنگ در چندین شهر ،ایجاد بستری فعال برای گفت‌وگو حول مسائل مختلف اعم از معماری گرفته تا الگوهای مدیریت شهری تا تأثیر و تاثرات نظام قدرت و برنامه‌ریزی در ساخت شکل شهرها و امکان مشارکت مردم در مسیر تغییرات می باشد.

از آن‌جایی که مفاهیم معماری و شهر لاجرم با مفهوم هویت‌های مکانی و جغرافیایی گره خورده‌ است، تماشای این فیلم‌ها که به‌ظاهر موضوعی منحصربفرد دارند می‌تواند در جغرافیای فرهنگ های  مختلف ،حامل پیام‌های گوناگون و متنوعی باشد. وانعکاس هر فیلم در هر شهر می‌تواند به‌مثابه روایتی نو و هر بار تجربه‌ی جدیدی از بازخوانی محیط‌های انسان‌ساخت به دست آید.

جشنواره "سیار؛اتاق روشن"، مجموعه‌ای از مستندهای مطرح سال‌های اخیر است که پیش‌تر در کانون معماری و شهر تهران به نمایش درآمده بودند، انتخاب و در ۶ روز جشنواره بازپخش خواهند شد.١٥:٥٥ - پنج شنبه ٢٠ ارديبهشت ١٣٩٧    /    شماره : ٦٩٢١٣    /    تعداد نمایش : ١٤٨سینمای ایران در گذر تاریخفیلم و صدا

سایر رسانه ها

تبلیغات

برگزیده ها

دارای مجوز شماره 89.25738

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


پیوندها

سینمای نو را دنبال کنید

کلیه حقوق این سایت برای سینمای نو محفوظ و استفاده از مطالب آن با ذکر کامل نام منبع مجاز است