جمعه ٠١ تير ١٤٠٣

آخرین اخبار :  چاپ        ارسال به دوست

با برگزاری مراسم اختتامیه ؛

برگزیدگان جشنواره تئاتر فجر منطقه 3 (مازندران) معرفی شدند

سینمای نو > سرویس تئاتر 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی " سینمای نو " و به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، آیین اختتامیه جشنواره تئاتر فجر منطقه 3 (مازندران) ، شامگاه چهارشنبه 21 دی‌ماه با حضور کاظم نظری (مدیرکل هنرهای نمایشی)، سیدمحمود حسینی (استاندار مازندران)، حسین جوادی (مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران و دبیر جشنواره تئاتر فجر منطقه 3)، اسرافیل فرج‌اللهی (مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران)، غلامرضا نعمتی (معاون امور اجرایی اداره کل هنرهای نمایشی)، حسن رونده (مدیر امور استان‌های اداره کل هنرهای نمایشی)، اهالی رسانه و هنرمندان در تالار مرکزی شهر ساری برگزار شد.

حسین جوادی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران و دبیر جشنواره فجر منطقه 3 در ابتدای این مراسم، ضمن خوشامدگویی به هنرمندان و حاضران در این مراسم گفت: «ما تنها با یک نمایش آرام می‌توانیم بیشتر و بهتر از صدها تریبون اثرگذار باشیم.»

دبیر جشنواره تئاتر فجر منطقه 3 (مازندران) از استانداری مازندران، اداره‌کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، همکاران خود در اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران و سایر دست‌اندرکاران این رویداد فرهنگی-هنری و به‌طور ویژه از حضور پیشکسوتان در جشنواره تئاتر منطقه سه کشور قدردانی کرد.

او ادامه داد: «ما ظرفیت‌های بزرگی را در استان مازندران داریم و امیدواریم که رویدادهای مهم‌تری نیز در این استان رقم بخورد.»

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران افزود: «این روزها در دفاع همه‌جانبه از همه شما هنرمندان و سایر هنرمندانی که تنور جشنواره‌ها را گرم کردید، خیلی صحبت از «جهاد تبیین» می‌شود و شاید خیلی از هزینه‌ها به بهانه جهاد تبیین جاهایی برود که لازم نیست. اگر بودجه‌هایی که در خیلی از جاها نابه‌جا هزینه می‌شود به بخش فرهنگی و هنری داده شود، دیگر بخش فرهنگ و هنر مشکلی نخواهند داشت.»

جوادی همچنین گفت: «باید به جایی برسیم که اگر گروهی می‌خواهد به جشنواره تئاتر منطقه‌ای فجر راه پیدا کند، به‌قدری هزینه‌هایش تامین باشد که بدون هیچ نگرانی وارد جشنواره‌ شود و دغدغه هزینه‌ ایاب و ذهاب نداشته باشد.»

دبیر جشنواره تئاتر فجر منطقه 3 (مازندران) ادامه داد: «ما بیشتر از آن چیزی که دیگران فریاد می‌زنند؛ تنها با یک نمایش آرام می‌توانیم بیشتر و بهتر از صدها تریبون اثرگذار باشیم.»

او با بیان اینکه صرف هزینه در فرهنگ و هنر به‌نوعی سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود، افزود: «در جشنواره تئاتر فجر منطقه 3 به میزبانی استان مازندران، بهترین‌های تئاتر در یک جا جمع شدند و کمترین توقعات را هم دارند. باید به هنر نگاهی اساسی‌تر شود و هزینه‌های بی‌مورد در خیلی از بخش‌های غیرفرهنگی که نتیجه‌ای هم ندارند، حذف شود.»

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در پایان بار دیگر از حضور گرم گروه‌های هنری در جشنواره تئاتر فجر منطقه 3 کشور قدردانی و از همه کمبودهایی که ممکن است در این رویداد فرهنگی ایجاد شده باشد، عذرخواهی کرد.

در ادامه کاظم نظری، مدیرکل هنرهای نمایشی با تشکر از همراهان و هنرمندان حاضر در این مراسم گفت: «پیش از هرچیز جا دارد که از همراهی برادر عزیزم، حسین جوادی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران و دبیر این رویداد هنری که برای برگزاری جشنواره تئاتر فجر منطقه 3 همراه ما بودند و با تمام شرایط سخت و دشوار پای کار ایستادند، تشکر کنم. از  دیگر همراهان عزیز به‌ویژه استاندار، شهردار، حراست و همه عزیزانی که  هرچه داشتند برای هنرمندان در طبق اخلاص گذاشتند، سپاسگزارم.»

او ادامه داد: «همچنین از تمام گروه‌های نمایشی که چراغ تئاتر را با همه سختی‌ها و مشکلات روشن نگه داشتند هم ممنونم. همه 17 گروه نمایشی حاضر در جشنواره شایسته تقدیر و شرکت در جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر هستند اما ما شرمنده هستیم که منابع ما اندک است و تنها می‌توانیم میزبان چهار گروه نمایشی باشیم.»

مدیرکل هنرهای نمایشی افزود: «امیدوارم شاهد شکوفایی و اجراهای شما در تهران و استان‌های دیگر باشیم و نیز با برگزاری این جشنواره‌ها ارتباط خوبی بین هنرمندان برقرار کنیم تا بیش از پیش شاهد هم‌افزایی در تئاتر باشیم.»

کاظم نظری در پایان سخنانش با قدردانی از مقام پیشکسوتان تئاتر از تمامی هنرمندان پیشکسوت تئاتر مازندران تجلیل کرد و گفت: «ما در استان مازندران پیشکسوتانی داریم که جان‌شان را برای ارتقای تئاتر این استان گذاشتند. این‌ها سرمایه‌های تئاتر هستند. عزیزانی که با جان و کلام و دل زیبای‌شان به ما انسانیت یاد دادند و به ما آموختند روی صحنه تئاتر حتی اگر نوری نباشد، در تاریکی بدرخشیم.»

پس از پایان سخنان مدیرکل هنرهای نمایشی و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران از تنها بازمانده گروه تئاتر ایثار، رزمنده هنرمند حامی گتاآقازاده هنرمند اهل فریدون‌کنار که در جبهه‌های دفاع مقدس به اجرای نمایش می‌پرداخت، قدردانی شد.

بر اساس اعلام مدیرکل هنرهای نمایشی از این هنرمند رزمنده به عنوان نماینده گروه ایثار در چهل و یکمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر نیز تقدیر خواهد شد.

در پایان برگزیدگان این رویداد هنری معرفی و تقدیر شدند. اسامی این هنرمندان به شرح زیر است:

طراحی بروشور

بهترین بروشور به سید ارشیا هاشمی برای نمایش «شیموئید» از تربیت حیدریه

طراحی نور

رضا تراب نژاد نمایش «پیله های خیس» از گرگان

طراحی گریم

فرزانه میرزایی و محدثه‌سادات میررفیعی برای نمایش «پهلوان قلیچ» از پیشوا

موسیقی

تقدیر از گروه موسیقی «الهه سنگ»

بهترین موسیقی به علی حامدی برای نمایش «پهلوان قلیچ» از پیشوا

طراحی لباس

فرزانه میرزایی برای نمایش «پهلوان قلیچ» از پیشوا

طراحی صحنه

تقدیر از محمدرضا عبادیانی برای نمایش «نقطه صفر مرزی»

بهترین طراحی صحنه رضا پور‌تراب‌زاده برای نمایش «پیله‌های خیس»

بازیگری زن

تقدیر از اعظم طالبی برای نمایش «ترنج» و سمیه کیابندرسری برای نمایش «پرواز با بال های سوخته»

بازیگری سوم زن

سپیده توکلی برای نمایش «نور مهتاب» ازکرج

شیوا رجبی برای نمایش «اسم شب؛ ضحاک زهرماری» از رشت

بازیگری دوم زن

فائزه نوآبادی برای نمایش «پیله‌های خیس» از گرگان

بیتا معصومی برای نمایش «دریازدگی» از قزوین

جایزه برتر بازیگری زن

زهرا لطفی برای نمایش  «نقطه صفر مرزی» از شاهرود

تقدیر بازیگری مرد

مجید یارمحمدی برای نمایش «قزل حصار» و محمدمهدی پازوکی برای نمایش «پرواز با بال‌های سوخته»

جایزه سوم بازیگری مرد

رضا فتوت‌خواه برای نمایش «جشن»  از رشت 

و  علی تاجیک برای نمایش «الهه سنگ»  از خواف  

بازیگری دوم مرد

جایزه این بخش به طور مشترک به  رهام عسگری برای نمایش  «نور مهتاب»  از  کرج   

و  ایلا مقصود‌لو  برای نمایشی «پیله‌های خیس» از  گرگان 

جایزه بازیگر برتر 

رضا محمدیان برای نمایش «پهلوان قلیچ » از پیشوا 

تقدیر نمایشنامه‌نویسی

محمدرضا عبادیانی برای نمایشنامه «نقطه صفر مرزی»

رتبه سوم نمایشنامه‌نویسی

فرشید تمری برای نمایشنامه «الهه سنگ»

رتبه دوم نمایشنامه‌نویسی

رضا محمدیان و سوگل تاجیک برای نمایش «پهلوان قلیچ»

نمایشنامه برگزیده

مجید انوری برای نمایشنامه «پیله‌های خیس» 

کارگردان‌های برگزیده

تقدیر کارگردانی

محمدرضا عبادیانی برای نمایش «نقطه صفر مرزی»

رتبه سوم کارگردانی

فائزه نوآبادی برای نمایش «نقطه صفر مرزی»

رتبه دوم کارگردانی

عبدالحکیم مشورتی برای نمایش «الهه سنگ»

رتبه اول کارگردانی

رضا محمدیان و حسین قاسمی برای نمایش «پهلوان قلیچ»

رتبه اول بازیگری

رضا محمدیان و حسین قاسمی برای نمایش «پهلوان قلیچ»

آثار راه یافته به چهل و یکمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر:

به انتخاب هیئت داوران جشنواره تئاتر فجر منطقه 3 (مازندران) چهار اثری نمایشی برای حضور در چهل و یکمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر انتخاب شدند.

نمایش «پهلوان قلیچ» به کارگردانی رضا محمدیان و از شهرستان پیشوا

نمایش «پیله‌های خیس» به کارگردانی فائزه نوآبادی از گرگان

نمایش «الهه سنگ» به کارگردانی عبدالحکیم مشورتی از خواف

نمایش «نقطه صفر مرزی» به کارگردانی محمدرضا عبادیانی از شاهرود١٣:٠٢ - پنج شنبه ٢٢ دی ١٤٠١    /    شماره : ١٠٠٦٩١    /    تعداد نمایش : ٣٨٧سینمای ایران در گذر تاریخفیلم و صدا

سایر رسانه ها

تبلیغات

برگزیده ها

دارای مجوز شماره 89.25738

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


پیوندها

سینمای نو را دنبال کنید

کلیه حقوق این سایت برای سینمای نو محفوظ و استفاده از مطالب آن با ذکر کامل نام منبع مجاز است