شنبه ١٤ تير ١٣٩٩

آخرین اخبار :  چاپ        ارسال به دوست

با رونمایی از 4 کتاب تئاتر فجر ؛

نمایشگاه چهل سال اسناد تئاتر ایران افتتاح شد

سینمای نو > سرویس تئاتر

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی " سینمای نو " و به نقل از روابط عمومی سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر ، عصر روز جمعه 26 بهمن مراسم افتتاح نمایشگاه چهل سال اسناد تئاتر ایران و رونمایی از 4 عنوان کتاب چاپ شده در جشنواره سی و هفتم تئاتر فجر با حضور مدیرکل هنرهای نمایشی، دبیر سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران و جمعی از هنرمندان و مدیران ستادی جشنواره در موزه هنرهای معاصر فلسطین برگزار شد.

در ابتدای این مراسم با حضور مریم معترف از 4 عنوان کتاب «تئاتر ایران» نوشته آدولف تالاسو و ترجمه جلال ستاری، «تماشا در عصر صفویه» نوشته ژان کالمار و ترجمه یداله آقاعباسی، «بیداری» نوشته ژولیان گارنر و ترجمه داود دانشور و «تئاتر انقلاب؛ مجموعه مقالات سمینار پژوهشی تئاتر پس از انقلاب اسلامی» با گردآوری حامد سقایان رونمایی شد.

در ادامه نادر برهانی مرند دبیر سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر اعلام کرد که این کتاب ها با همت نصراله قادری مدیر بخش انتشارات جشنواره سی و هفتم منتشر شده اند.

وی در بخش دوم این مراسم که اختصاص به افتتاح نمایشگاه چهل سال اسناد تئاتر ایران داشت، اظهار کرد: این نمایشگاه شماره صفر اسناد چهل سال تئاتر ایران است و چون اولین نمایشگاه است کامل نیست. این نمایشگاه سرآغازی برای پژوهشگران تئاتر و هنرهای تجسمی است تا در این حوزه فعالیت را ادامه دهند.

برهانی مرند با اشاره به اینکه اسناد تئاتر در دهه 80 و 90 به خاطر گسترش فضاهای مجازی بیشتر در دسترس بوده اند، افزود: در این نمایشگاه تأکید بر اسنادی است که اثر کمی از آنها در فضای مجازی وجود دارد.

دبیر سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر در ادامه سخنان خود یادآور شد: در این نمایشگاه وقایع ملی و رویدادهای تئاتری در شهرستان ها هم کمتر منعکس شده زیرا در فرصت 10 ماهه ای که در اختیار داشتیم مجال کافی برای جمع آوری این اسناد وجود نداشت ولی هنرمندان و پژوهشگران تئاتر در شهرستان ها می توانند این راه را ادامه دهند.

وی با بیان اینکه در نمایشگاه چهل سال اسناد تئاتر ایران اسناد مربوط به افراد دبیرخانه جشنواره سی و هفتم، اداره کل هنرهای نمایشی و افراد منصوب به آن ها استفاده نشده است، گفت: تنها عکسی از بنده و چند دوست دیگر متعلق به سال 1369 و نهمین جشنواره تئاتر فجر در نمایشگاه وجود دارد که نشان می دهد ما در آن زمان راهنمایان فرهنگی و هنری جشنواره بوده ایم.

برهانی مرند در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برگزاری 4 نشست پژوهشی تاریخ شفاهی تئاتر ایران، توضیح داد: این نشست های که به بررسی 4 دهه تئاتر ایران می پردازند، قرار بود مکمل این نمایشگاه باشند ولی به دلیل اینکه امکان برگزاری این نشست ها در فضای نمایشگاه وجود نداشت با فاصله و در تالار مشاهیر تئاتر مجموعه تئاتر شهر برگزار می شوند.

وی در پایان از تلاش های ابراهیم حسینی و همکارانش برای گردآوری اسناد و مدارک و برپایی نمایشگاه چهل سال اسناد تئاتر ایران قدردانی کرد.

در ادامه با حضور شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی و نادر برهانی مرند دبیر جشنواره سی و هفتم تئاتر فجر، نمایشگاه چهل سال اسناد تئاتر ایران افتتاح شد.١١:٠٠ - شنبه ٢٧ بهمن ١٣٩٧    /    شماره : ٧٦٠٨٣    /    تعداد نمایش : ٢٠٥سینمای ایران در گذر تاریخفیلم و صدا

سایر رسانه ها

تبلیغات

برگزیده ها

دارای مجوز شماره 89.25738

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


پیوندها

سینمای نو را دنبال کنید

کلیه حقوق این سایت برای سینمای نو محفوظ و استفاده از مطالب آن با ذکر کامل نام منبع مجاز است