دوشنبه ٠٥ اسفند ١٣٩٨

آخرین اخبار :  چاپ        ارسال به دوست

در سی‌وچهارمین جشنواره موسیقی فجر اتفاق می‌افتد ؛

نمایش گزیده مستندهای موسیقایی دو دهه اخیر سینمای ایران

سینمای نو > سرویس موسیقی         

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی " سینمای نو " ، ناصر صفاریان دبیر بخش فیلم‌های مستند موسیقی ، درباره نمایش آثار این حوزه و چگونگی انتخاب فیلم ها گفت : « فیلم های این حوزه بر اساس چند معیار اصلی انتخاب شدند. معیار اول ما این بود که فیلم ها حتما موضو ع مرتبط با موسیقی داشته باشد و برای عموم مردم که علاقه به موسیقی دارند، قابل فهم باشد. نکته دیگری که برای ما اهمیت داشت این بود که ساختار فیلم سخت و تخصصی و آکادمیک نباشد تا برای مردم جذابیت داشته باشد.»

وی با تاکید بر این که تعداد مستندهایی که درباره موسیقی در کشور ساخته شده زیاد است، گفت:« ما برای تمایش این تعداد مستندی که قرار است نمایش داده شود شرایط ، محدودیت های مجوزی و کیفیت فیلم را هم در نظر گرفتیم و بر اساس آن آثار را انتخاب کردیم.»

صفاریان درباره کیفیت آثار ارسالی به دبیرخانه جشنواره گفت : « مستندهای بسیاری بودند که از نظر ساختار ، مسائل فنی و موضوعی بسیار خوب بودند، اما متاسفانه خیلی از  آنها نسخه با کیفیت نداشتند و ما هرچه تلاش کردیم تا نسخه با کیفیت آن را پیدا کنیم نتوانستیم». وی هم چنین افزود:« مستندهایی هم بودند که همه شرایط را داشتند اما با شرایط جشنواره مطابقت نداشتند. حالا این مطابقت نداشتن می توانست به دلیل تخصصی بودن و آکادمیک بودن فیلم باشد یا به دلیل محدودیت های مجوزی که متاسفانه نمی توانستند در جشنواره حضور پیدا کنند.»

صفاریان درباره تعداد فیلم های شرکت کرده و نحوه انتخاب فیلم ها گفت: «تعداد فیلم هایی که برای جشنواره موسیقی ارسال شد 3 برابر فیلم هایی است که در طول دوره جشنواره موسیقی نمایش داده می شود اما از بین همه فیلم ها با توجه به گفته قبلی بر اساس چند اصل این فیلم ها برای نمایش انتخاب شدند.»

دبیر بخش فیلم‌های مستند موسیقی در پایان در مورد استقبال مستندسازان برای ساخت فیلم هایی با محوریت موسیقی گفت: « این اولین سالی است که اکران فیلم های ایرانی حوزه موسیقی در جشنواره موسیقی اتفاق می افتد. بنابراین ما تجربه ای از گذشته در این مورد نداریم و با توجه به اینکه رقابتی هم برای این بخش وجود ندارد، نمیتوانیم پیشگویی کنیم که نتیجه در آینده به چه شکل خواهد بود. وی با تاکید بر اینکه امسال می تواند محک خوبی برای ادامه اکران فیلم ها در سال های آینده باشد گفت:« تصمیم در مورد آینده اکران فیلم ها بستگی زیادی به امسال دارد. ما باید ببینیم آیا مستندسازان بیشتری برای ساخت مستندی با چنین موضوعی استقبال خواهند کرد یا خیر.در نتیجه در اولین دوره نمایش این مستندها باید منتظر باشینم و ببینیم استقبال مردم به چه شکل خواهد بود»

مستندهای مایسترو، سمفونی ایران، ممد نبودی، آقایان پرنده، در انتهای یک روز کامل، اهمت عارف بودن، پیدای ناپیدا، برف، والسی برای تهران، بن بست، یک موسیقی دان فرانسوی در دربار قاجار، دو کمانچه، گوشه های اصفهان، هزار داستان امیر جاهد، شش قرن و شش سال، اسکورپیو، بزرم رزم، ساز و مهر، قطار مسیر شصت و آخرین بخشی فیلمهایی هستند که در این دوره از جشنواره به نمایش در می آیند.

لازم به ذکر است که این فیلم‌ها از 24 تا 29 بهمن ماه در سالن سیف‌الله داد خانه سینما واقع در خیابان خیابان بهار جنوبی، کوچه سمنان، پلاک 29 به نمایش در می‌آید. ورود عموم برای دیدن فیلم های مستند آزاد و رایگان خواهد بود.١٨:٢٧ - شنبه ٢٠ بهمن ١٣٩٧    /    شماره : ٧٥٩٦٠    /    تعداد نمایش : ٣٧٨سینمای ایران در گذر تاریخفیلم و صدا

سایر رسانه ها

تبلیغات

برگزیده ها

دارای مجوز شماره 89.25738

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


پیوندها

سینمای نو را دنبال کنید

کلیه حقوق این سایت برای سینمای نو محفوظ و استفاده از مطالب آن با ذکر کامل نام منبع مجاز است