شنبه ٠٤ تير ١٤٠١

آخرین اخبار :  چاپ        ارسال به دوست

در دوازدهمین دوره برگزاری ؛

نشست های پژوهشی جشنواره هنرهای تجسمی فجر آغاز به کار کرد

سینمای نو > سرویس هنرهای تجسمی      

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی " سینمای نو " و به نقل از واحد ارتباطات و رسانه دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر ، نشست های پژوهشی دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر از چهارشنبه 30 بهمن ماه کار خود را آغاز و تا روز 5 اسفند هر روز، به جز روز جمعه دوم اسفند، ساعت 16 در محل برپایی جشنواره در موسسه صبا برگزار می شود و هر روز به یک موضوع اختصاص دارد. این دوره از نشسست های پژوهشی جشنواره با عنوان کلی« گفت‌وگوی هنرها» و موضوع کلی «آفرینش تجسمی نوین با نگاهی بین رشته‌ای» در 5 عنوان مجزا برگزار می شود.

دکتر داریوش فرد دهکردی که مسئولیت این جلسه را به عهده دارد درباره این بخش گفت: نشست های علمی این دوره از جشنواره با نگاهی متفاوت نسبت به یک برنامه سخنرانی کلاسیک برگزار می شود و خارج از ایده و محتوایی که اساتید در سخنرانی های خود مطرح می کنند، ایده کلی برگزاری نشست ها این بود که تعامل میان بیننده و شنونده و مبحثی که ارائه می شود ایجاد شود برای همین نشست در فضایی مجزا برگزار نمی شود و در دل جشنواره برگزار شده تا بازدید کنندگان حین بازدید از آثار جشنواره در صورتی که بحث آنها را جلب کند، وارد نشست شوند. این گونه فضایی پویا و کاربردی را در این نشست ها خواهیم داشت.

وی درباره موضوعات این دوره نشست ها گفت: بحث اصلی گفتمان هنرهاست اما در موضوعات گریزی خواهیم داشت به تعهد هنرمند و محیط زیستگاهش که امروزه به یک دغدغه جهانی تبدیل شده است و زیست گاه امروز ما در معرض خطر و هجوم از جانب خود ما انسان هاست و این موضوع بسیار هم مورد توجه هنرمندان قرار دارد. درباره معماری و هنرها و جایگاه هنرهای تجسمی در معماری ایرانی بحثی را خواهیم داشت و همچنین درباره نشانه ها و نمادهایی که رمز و رازهایی در هنر معاصر هستند. همچنین بحث هایی در نوع منظر هنرمندان سنتی ما و منظریابی نگاه آنها خصوصا در نگارگری خواهیم داشت. بحث تعاملات جهانی هنر معاصرایران که با گسترش ارتباطات مجازی تغییراتی کرده است ، تغییراتی گرفته و تغییراتی در این فضا ایجاد کرده است، نیز بحث دیگر این نشست هاست.

وی در پایان با تاکید بر این که بحث هنرهای تجسمی جدای از تفکر و مطالعه و بررسی نیست، گفت: این بحث مهمی است که هنرمند امروزی بر عکس هنرمند دوران های گذشته، نیاز به دانستن و تفکر و تعمق دارد و برای همین است که هنر مفهومی جایگاه ویژه ای در این دوران دارد. در همین جشنواره در ورودی نمایشگاه مخاطب با اثری مفهومی رو به رو می شود و در ادامه نیز در جای جای نمایشگاه با آن مواجه می شود.

دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر از 29 بهمن کار خود را آغاز کرده است و تا 5 اسفند در موسسه فرهنگی هنری صبا  واقع در خیابان طالقانی، ابتدای خیابان برادران مظفر برگزار می شود و ورود برای عموم مردم در بازدید از آثار این جشنواره و شرکت در نشست های پژوهشی آزاد است.١٤:٤٤ - پنج شنبه ١ اسفند ١٣٩٨    /    شماره : ٨٣٦١٢    /    تعداد نمایش : ١٨٧٦سینمای ایران در گذر تاریخفیلم و صدا

سایر رسانه ها

تبلیغات

برگزیده ها

دارای مجوز شماره 89.25738

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


پیوندها

سینمای نو را دنبال کنید

کلیه حقوق این سایت برای سینمای نو محفوظ و استفاده از مطالب آن با ذکر کامل نام منبع مجاز است