شنبه ٠٤ تير ١٤٠١

آخرین اخبار :  چاپ        ارسال به دوست

با بیان دغدغه های محیط زیستی در هنر معاصر ؛

اولین نشست پژوهشی جشنواره تجسمی فجر برگزار شد

سینمای نو > سرویس هنرهای تجسمی> نرگس محمدی      

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی " سینمای نو " ، دکتر الهه پنجه باشی در ابتدای سخنان خود درباره "اکو آرت" توضیحاتی ارائه کرد و گفت: هدف از اکو آرت بررسی مشکلات طبیعت و تلاش برای رفع آن است. اکو آرت یک جنبش هنری معاصر است که موضوعات زیست‌محیطی دارد و هنرمند پس از ورود به طبیعت و بررسی مشکلات آن جهت رفع مشکلات اقدام می‌کند.

پنجه‌باشی ادامه داد: نقشی که هنرمندان معاصر در شاخه اکو آرت می‌توانند در  زمینه آگاهی دادن به مردم درباره محیط زیست ایفا کنند بسیار پر رنگ است. اکو آرت بر ماده مشخص یا رسانه‌ای خاص مثل مجسمه، نقاشی و... تأکید ندارد و آثار به وجود آمده در این شاخه بسیار وسیع و گسترده هستند.

او در ادامه با اشاره به چالش‌های چند برند مطرح پوشاک، غذا و... که نقشی مهم در صدمه زدن به محیط‌زیست داشتند و سپس برای بهبود این مسئله تلاش کردند، گفت:  برند آدیداس برای جلب‌توجه عموم به آلودگی اقیانوس‌ها با استفاده از پلاستیک‌هایی که از درون اقیانوس جمع آوری شده بود اقدام به ساخت کفش کرد. این کفش توسط یک قهرمان ورزش دومیدانی مورد استفاده قرار گرفت و پس از مدال آوردن او، توجه بسیاری از مردم به موضوع آلودگی اقیانوس‌ها جلب شد.

پنجه‌باشی با بیان اینکه یک قطعه پلاستیک 450 سال طول می‌کشد تا از بین برود، گفت: هنرمندان اکو آرت با همین لوازمی که از بین نمی‌روند به خلق اثر هنری می‌پردازند تا اعتراض خود را به تولید آنها اعلام کنند. زباله‌های بازیافتی ابزاری برای خلق اثر هنری هستند و به عنوان مثال اوا گات هنرمندی است که تمام یک فضا را با بطری پلاستیکی پر می‌کند.

این مدرس دانشگاه افزود: در سال‌های گذشته مرجان‌های کف اقیانوس رنگی مایل به صورتی داشتند اما سال‌هاست که رنگ آنها از بین رفته و سفید شده‌اند. سال گذشته رنگ گلبهی مرجانی به عنوان رنگ سال معرفی شد، درحالی‌که دیگر مرجان به آن رنگ در دنیا وجود ندارد. به همین دلیل آن را به عنوان رنگ سال انتخاب کردند تا اعتراض و هشداری به این موضوع باشد.

پنجه‌باشی ادامه داد: انسان معاصر با سرعت بالا در حال تخریب محیط زیست است و در سال‌های آینده چیزی از اقیانوس‌ها باقی نمی‌ماند زیرا نقشه جهانی از پلاستیک پر می‌شود. به همین دلیل گفته می‌شود تا جایی که می‌توانیم باید از پلاستیک کمتر استفاده کنیم.

دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر از 29 بهمن کار خود را آغاز کرده است و تا 5 اسفند در موسسه فرهنگی هنری صبا  واقع در خیابان طالقانی، ابتدای خیابان برادران مظفر برگزار می شود.١٨:٠٠ - پنج شنبه ١ اسفند ١٣٩٨    /    شماره : ٨٣٦٣٩    /    تعداد نمایش : ١٩٥٢سینمای ایران در گذر تاریخفیلم و صدا

سایر رسانه ها

تبلیغات

برگزیده ها

دارای مجوز شماره 89.25738

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


پیوندها

سینمای نو را دنبال کنید

کلیه حقوق این سایت برای سینمای نو محفوظ و استفاده از مطالب آن با ذکر کامل نام منبع مجاز است