پنج شنبه ١٥ خرداد ١٣٩٩

آخرین اخبار :  چاپ        ارسال به دوست

در جلسه هیات مدیره انجمن ؛

انجمن تهیه کنندگان مستقل به نمایش غیر قانونی فیلم ها در VOD اعتراض کرد

سینمای نو > سرویس سینما    

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی " سینمای نو " ، مرتضی شایسته سخنگوی انجمن ، ضمن اعلام خبر فوق افزود : علیرغم اعتراض های مکرر هیات مدیره انجمن تهیه کنندگان مستقل ، همچنان وزارت ارشاد هیچگونه کنترلی بر کار VOD ندارد و اغلب این شرکت ها ، همچنان به نمایش فیلم ها و سریال های خارجی بدون داشتن امتیاز حق پخش (رایت ) و پروانه نمایش از معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد ادامه می دهند.

شایسته افزود : به نظر می رسد باید سامان دهی جدیدی برای VOD در نظر گرفته شود.

بر اساس قوانین موضوعه کشور این شبکه ها باید تحت کنترل وزارت ارشاد و یا سازمان صدا و سیما باشند. نمایش بدون خرید رایت ها بعید نیست با شکایت صاحبان این فیلم ها یا سریال ها روبرو شود و از وجوه ایران در دادگاه لاهه برداشت شود.یعنی سودش را عده ای معدود ببرند ولی دولت از پول مردم ، مجبور به پرداخت خسارت صاحبان فیلم ها و سریال ها شود  .

شایسته گفت :این  چندمین بار است که ما موضوع را تذکر می دهیم ، اما ظاهرأ گوش شنوایی نیست .

وی هچنین افزود : از سوی دیگر این فیلم ها ، به دلیل نداشتن امتیاز حق نمایش (رایت ) به معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه نمی شود ، تا مجوز و پروانه نمایش صادر گردد .از سوی دیگر دود رفتار این شرکت ها به چشم سینمای ایران می رود . این شرکت ها اغلب با پرداخت های غیر متعارف به سازندگان سریال های خانگی ، به افزایش بی رویه قیمت ها کمک می کنند و باز دود این رفتارهای غیر حرفه ای نیز به چشم سینمای ایران می رود.

شایسته افزود : هیات مدیره انجمن در نشست خود از سازمان صدا و سیما و یا وزارت ارشاد - هرکدام متولی کنترل VOD هستند- در خواست دارد با ورود به موضوع جلوی این رفتارهای گاها غیر قانونی را بگیرد .

هیات مدیره همچنین از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به خصوص کمیسیون فرهنگی تقاضای رسیدگی و تسریع امر ساماندهی شبکه های VOD را دارد .

شایسته افزود : متاسفانه بعضی از سریال های نمایش خانگی نیز از نظر محتوا کارهای غیر قابل قبولی هستند . در این زمینه هیات مدیره انجمن امیدوار است با روشن شدن وضعیت VOD ، سریال های بی محتوا نیز برای فکری اساسی شود.

تجلیل از رضا درمیشیان

سخنگوی انجمن در ادامه گفت : در این نشست هیات مدیره انجمن از تهیه کننده جوان و خوش فکر ، رضا درمیشیان که از اعضای انجمن نیز می باشد، به خاطر تولید فیلم استاد داریوش مهرجویی ، تشکر و قدردانی کرد. هیات مدیره اعتقاد داشت که این گام توسط درمیشیان به عنوان شاگرد استاد مهرجویی ، حرکتی قابل تحسین است و اگر همه شاگردان استادان بزرگ به چنین اقدامی متوسل شوند ، بی گمان تولیدات فاخری به سینمای ایران هدیه خواهد شد .

البته هیات مدیره انجمن از عدم حمایت نهادهای مسئول بخصوص بنیاد سینمایی فارابی از این فیلم سینمایی انتقاد داشت . هیات مدیره امیدوار است مسئولان سینمایی کشور به وظیفه خود در قبال استادان و پیشکسوتان سینمای ایران عمل کنند.

مخالفت با صنف دولتی

شایسته در پایان افزود : هیات مدیره انجمن در پی بعضی اخبار مبنی بر تشکیل صنف توسط دولت ، آن را غیر معقول دانست . هیات مدیره اعتقاد داشت که شیوه فدراتیو برای فعالیت صنفی تهیه کنندگان در شرایط کنونی بسیار منطقی تر و به روزتر است . ١٥:٥٦ - دوشنبه ٨ مهر ١٣٩٨    /    شماره : ٨٠٦٤٤    /    تعداد نمایش : ٧٩سینمای ایران در گذر تاریخفیلم و صدا

سایر رسانه ها

تبلیغات

برگزیده ها

دارای مجوز شماره 89.25738

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


پیوندها

سینمای نو را دنبال کنید

کلیه حقوق این سایت برای سینمای نو محفوظ و استفاده از مطالب آن با ذکر کامل نام منبع مجاز است