سه شنبه ٠٤ تير ١٣٩٨

آخرین اخبار :  چاپ        ارسال به دوست

با برگزاری نشستی خبری ؛

ویژه برنامه‌های نوروزی رادیو تشریح شد

سینمای نو > سرویس رادیو

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی " سینمای نو " و به نقل از روابط عمومی معاونت صدا، با حضور دکتر حمید شاه آبادی معاون صدای رسانه ملی ، نورالدین جعفری قائم مقام معاونت صدا، جمعی از مدیران شبکه ها و ستادی رادیو و اصحاب رسانه، مطبوعات و خبرگزاری ها نشست خبری تشریح ویژه برنامه های نوروزی رادیو در سالن جلسات معاونت صدا برگزار شد.

معاون صدا در ابتدای این نشست ضمن خوشامدگویی به اصحاب رسانه گفت: این نخستین نشست اینجانب در مقام معاونت صدا با اصحاب رسانه است که بنا شده تا به تشریح ویژه برنامه های نوروزی بپردازیم.

وی در ادامه با بیان اینکه نقش رادیو به صورت جدی می تواند نقش تأثیرگذاری در زندگی مردم باشد، عنوان کرد : در فصل جدید فعالیت های شبکه های رادیویی ، افزایش کارآمدی رسانه و رادیو در زندگی مردم ، به ویژه توجه به وجه تعاملی رادیو در دستور کار قرار دارد.

دکتر شاه‌آبادی همچنین با ابراز امیدواری از اینکه شبکه های رادیویی در فضای جدید، با انرژی و روحیه مضاعف بتوانند خواسته ها، علائق و نیازهای مخاطبان خود را پوشش دهند، افزود: ارتقاء سطح زندگی و سبک زندگی ایرانی، اسلامی، تقویت خودباروری، دوری از فضاها و حرکات سیاسی و جناحی، توجه ویژه به افزایش مهارت‌های زندگی، نقش جدی رسانه در بخش آموزش و حوزه تکالیف شهروندی، مهم‌ترین محورها و مباحث کلی است که قطعا در رویکرد جدید رسانه رادیو در دستور کار قرار دارد.
وی همچنین ارتقاء معنویت در جامعه به ویژه توجه جدی نسل جوان به داشته ها، توانایی ها و بنیان های کشور را ضروری دانست و تصریح کرد: اینها مسائلی است که رسانه رادیو باید به صورت جدی در آن نقش ایفا کند. اگر رادیو بخواهد نیاز مخاطب را در نظر گرفته و علایق و سلایق کشور را مدنظر قرار دهد، قطعا باید روی گوناگونی سلایق و تنوع تولیدات شنیداری خود گام‌های جدی بردارد. بنابراین با مجموعه اقدامات انجام شده انشاء الله از آغاز سال ۹۷ روی این محورها کار بیشتر و جدی تری انجام خواهیم داد.

معاون صدا توجه ویژه به حوزه مخاطب، مخاطب محوری و مطالعه در حوزه نیازهای مخاطب را جزو مهم ترین مأموریت های رادیو دانست و اظهار داشت:  امروز بخش مهمی از نیاز مخاطبان رادیو نیاز به بازآفرینی دارد و مطالبات جدی شنوندگان در حوزه های مختلف باید از طریق مدیران شبکه ها، گروه ها و عوامل برنامه‌ساز باید به پاسخ جدی‌تر، قانع‌تر و جامع‌تر دست یابد.

دکتر شاه آبادی در ادامه با اشاره به بهره مندی از ظرفیت عظیم نیروی انسانی در شبکه های رادیو که به عنوان مهم ترین و بالاترین سرمایه این رسانه هستند، خاطرنشان کرد: انشاالله بتوانیم با ارتقاء آموزش در میان نیروها، حل مسائل و مشکلات صنفی همکاران که به طور جدی جزو دغدغه های اولیه ماست، با عنایت به تلاش برای رفع موانع موجود، در سال جدید بتوانیم خروجی‌هایی جدی‌تر، جدیدتر، جذاب‌تر، در قالب های شنیداری نوتر با استفاده از تنوع، خلاقیت ها و بهره مندی از ظرفیت های درون سازمان داشته باشیم.

معاون صدا با بیان اینکه نقش رادیو به عنوان یکی از مهم ترین پیکره های سازمان صداوسیما باید مورد توجه جدی و ویژه قرار گیرد، ادامه داد: قطعا تلاش ما در این دوره این است که علاوه بر اهتمام مدیران پیشین رادیو، سهم جدی‌تری از توجهات سازمانی را معطوف به این رسانه کنیم و این رسانه بتواند نقش آفرین تر از گذشته عمل کند. بر خود لازم می دانم از تلاش مدیران ارزشمندی که در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، سکان دار مدیریت رادیو بودند و هرکدام به سهم خود در پیشرفت این رسانه نقش داشتند، قدردانی نمایم.

وی ضمن اشاره به اینکه امروز رادیو در نقطه افتخارآفرینی است و پس از چند دهه فعالیت با حمایت رسانه ملی در جایگاه مطلوبی قرار داشته و از تأثیرگذاری قابل توجهی برخوردار است، یادآور شد: خوشبختانه در سال های اخیر رسانه گرم رادیو بیشترین حجم مخاطبان خود را تجربه می نمایند و طبق آخرین گزارش های مرکز پژوهش و افکارسنجی سازمان صداوسیما، درصد شنوندگان این رسانه معادل با ۹/۳۵ درصد می‌باشند.

معاون صدا ابراز امیدواری کرد که انشاالله با تلاش جدی تر و اقدامات گسترده، هم ارتقاء کیفی برنامه های رادیو در راستای مأموریت های رسانه و علایق و سلایق مخاطبان افزایش یابد و هم شاهد افزایش ضریب نفوذ کمی این رسانه باشیم.

معاون صدای رسانه ملی با بیان اینکه رویکرد رادیو در نوروز توجه به حال و هوای نوروزی و معرفی آداب و سنن ایرانی، اسلامی است، اظهار کرد: اکثر برنامه هایی که در این بازه زمانی تقدیم مخاطبان می‌شود، با عنایت به مناسبت های پیش رو، برنامه هایی مفرح، شاد، آموزشی و سرگرم کننده است و تلاش شده تا از فرصت های معنوی این ایام به بهترین وجه استفاده شود.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در شب اول عید نوروز به مناسبت شهادت امام علی نقی(ع) برنامه ویژه ای خواهیم داشت. همچنین برای سال تحویل پوشش برنامه هایی در اماکن متبرکه سراسر کشور را در نظر گرفتیم. توسعه گردشگری و تلاش برای جذب ارز از جمله برنامه های رادیو در ایام نوروز خواهد بود.

دکتر شاه آبادی توجه به توفیقات کشور در سال ۹۶ را از جمله کارهای رادیو در نوروز ۹۷ دانست و گفت: پخش گزارش هایی با محوریت این موضوع و برنامه هایی برای ارتقاء فرهنگ کتاب و کتاب خوانی ، از جمله اقدامات رادیو در این زمینه است. همچنین معاونت صدا از ۲۷ اسفند ماه تا ۱۴ فروردین ماه بیش از ۲۴ هزار دقیقه برنامه رادیویی تدارک دیده است و ۱۳ برنامه از ۱۳ شبکه رادیویی برای سال تحویل خواهیم داشت.

وی از برنامه های خانوادگی، مسابقات و برنامه های مذهبی به عنوان بخشی دیگر از برنامه های نوروزی رادیو یاد کرد و گفت: در ایام نوروز ۹۷، آموزه های قرآنی را در رادیو قرآن تحت عنوان، "یک آیه، یک قصه" خواهیم داشت. برنامه طنز ورزشی با حضور ورزشکاران در رادیو ورزش از دیگر اقدامات رسانه رادیو در این ایام است. همچنین رادیو بهاران که چندی پیش آغاز به کار کرد، به موضوع راهیان نور خواهد پرداخت.

معاون صدا با تأکید بر اینکه در ایام نوروز رادیو بیشتر از هر زمانی مورد توجه مردم قرار می گیرد، تصریح کرد: توجه ویژه به موسیقی های جذاب، به طور جدی در دستور کار رادیو است. نسخه جدید اپلیکیشن ایران صدا نیز امروز رونمایی می شود. رادیو پیام و رادیو آوا برنامه های ویژه ای دارند.
شاه آبادی در ادامه گفت: ویژه برنامه های طنز در نوروز ۹۷ بخش مهمی از برنامه های این رسانه را به خود اختصاص داده است و رادیو صبا قرار است که برنامه های بسیاری در حوزه طنز پخش کند. خوشبختانه استقبال مردم از برنامه های طنز رادیو، استقبال مناسبی بوده است. در بخش برنامه های سلامت نیز، شبکه های مختلف رادیویی از جمله رادیو سلامت برنامه های مناسبی در ایام نوروز خواهند داشت. ضمن اینکه تمرکز رادیو سلامت در تعطیلات عید نوروز روی ۲۰۰ نقطه از نقاط حادثه خیز کشور خواهد بود و گزارش هایی از این نقاط پخش خواهد شد.

معاون صدا با اشاره به اینکه رادیو بخش مهمی از نیروهای انسانی صداوسیما را درون خود پرورش داده است، اظهار کرد: ۴ کار گروه در معاونت صدای رسانه ملی شکل گرفته است، که در رسته‌های نویسندگان، گزارشگران، گویندگان و تهیه کنندگان کار کرده و افراد مناسب در این بخش ها را آموزش و جذب می‌کنند.

شاه آبادی در تشریح برنامه های شاخص رادیو عنوان کرد: معرفی برنامه های شاخص شبکه های رادیویی یکی از مهم ترین مأموریت های رسانه رادیو است. در حال حاضر ۴۶ برنامه به عنوان برنامه برند و شاخص انتخاب شده اند و برنامه های شاخص برنامه هایی خواهند بود که مخاطبان خاص خود را دارند.

معاون صدا با اشاره به اینکه رادیو به نظرات اهالی رسانه و نقد منصفانه آنها نیازمند است، خاطرنشان کرد: رادیو باید فراغ بالی برای مخاطبان خود فراهم آورد. ما برای انجام کارهای اساسی نیازمند تعامل هستیم و این تعاملات در بخش های مختلفی روی می دهد. در حال حاضر ۱۲۰۰ پژوهشگر در مرکز افکار سنجی در حال جمع آوری نظرات مختلف درباره شبکه های مختلف رادیو هستند و خوشبختانه مدیران شبکه های مختلف رادیو به خوبی توانسته اند از این روحیه استفاده کنند.

دکتر شاه آبادی در خصوص پروژه بهبود پوشش و یکسان سازی رادیو ایران گفت: در این پروژه رادیو ایران در هرکجای کشور بر روی یک موج قابل دریافت و دسترسی است. در واقع می توان گفت ۹۸ درصد کل جغرافیای کشور، قابلیت دریافت رادیو ایران بر روی موج ای ام ردیف ۵۵۸ کیلوهرتز را دارند. این امر که هم اکنون در چند استان کشور به مرحله اجرا درآمده است، به زودی در سراسر کشور اجرا می‌شود.

وی همچنین با اشاره به تغییر مدیریتی صورت گرفته در روابط عمومی معاونت صدا این تحول را ناشی از تغییر در نگاه معاونت صدا نسبت به این حوزه دانست و گفت: ما بناداریم تا در دوره جدید روابط عمومی رادیو، تعامل و ارتباط بیشتری با اصحاب رسانه، خبرگزاری ها و مطبوعات داشته باشیم و از این طریق بتوانیم در راستای هدف مهم رسانه رادیو که دیده شدن برنامه های این رسانه است، گام برداریم. بنابراین مدیران شبکه های رادیویی در تعامل با روابط عمومی معاونت صدا با آمادگی کامل در راستای معرفی برنامه های شاخص شبکه ها، همراه با اصحاب رسانه خواهند بود.

وی در پایان با بیان اینکه رادیو نمایش نیز نمایش های رادیویی جذابی را برای نوروز ۹۷ تدارک دیده است و با همکاری مدیریت تولید چند رسانه ای رادیو برخی از این رسانه ها به صورت سه بعدی پخش می‌شوند، عنوان کرد: با امید به خداوند بزرگ، فرصت های جدیدی پیش روی رسانه رادیو است و این امر سبب می‌شود تا این رسانه بیش از پیش در کانون توجه مخاطبان و مردم ایران قرار گیرد. امیدواریم که رادیو در نوروز ۹۷ یک همراه برای همه مردم ایران باشد.
در بخشی از این مراسم معاون صدای رسانه ملی از راه اندازی اپلیکیشن جدید رادیو با نام " ایرانصدا ۳" به اهتمام تولید چند رسانه ای رادیو اشاره کرد و گفت: بستر توسعه فعالیت های جدید رادیو در عرصه محتوای صوتی فضای مجازی، قابلیت تعریف اپلیکیشن های IPRADIO/ موضوعی، برنامه ای، تسهیل در شنیدن رادیو با ارتقای فناوری ارسال و دریافت صدا، دسترسی به آرشیو گسترده قسمت های پخش شده برنامه های رادیو، افزودن حالت آفلاین به برنامه برای پخش محتوای درخواستی و برنامه های آرشیوی در زمانی که ارتباط اینترنت قطع است، افزودن کیفیت و حجم های متنوع برای کلیه محتوای صوتی موجود در اپلیکیشن از جمله ویژگی های این اپلیکشن بوده که از طریق آدرس IRANSEDA.ir قابل دریافت است.

قابلیت شنیدن نمایش های رادیویی به صورت سه بعدی باینورال(دوکاناله مبتنی بر هدفون) نیز از دیگر مباحث مطرح شده در نشست خبری معاون صدای رسانه ملی بود. این قابلیت به این صورت است که شنونده بدون استفاده از تجهیزات گران قیمت سینمای خانگی تنها با هندزفری می تواند جهت پخش اصوات و افکت های صوتی را در فضایی سه بعدی درک و خود را در آن محیط احساس کند. این فناوری با توجه به فراگیر شدن استفاده از گوشی موبایل و طراحی اپلیکیشن رادیو، می تواند افق جدیدی برای این رسانه به خصوص نمایش رادیویی بگشاید.
از نظر نگارش نیز تلاش شده است که الگوی زیباشناختی آن با الگوی فنی همخوان باشد و همانطور که مخاطب با قرار دادن هدفون در مرکز اصوات قرار می گیرید. از نظر داستانی نیز شخصیت اصلی باشد و کلیت داستان با محوریت مخاطب پیش برود که این نیز گامی است برای حرکت به سوی رسانه ای تعاملی است که شکل آینده رسانه های سنتی مانند رادیو و تلویزیون است.

در این مراسم حمیدرضا غیاثوند مدیر کل فنی رادیو و مهدی شاملو منتظرمقدم مدیر تولید چند رسانه معاونت صدا به سؤالات خبرنگاران حاضر در این نشست در حوزه فعالیتی خود پاسخ دادند.
در پایان اصحاب رسانه، خبرگزاری ها و مطبوعات با معاون صدای رسانه ملی و مدیران شبکه های رادیویی عکس یادبود گرفتند.

گفتنی است ، نشست خبری تشریح برنامه های نوروزی رادیو به همت روابط عمومی معاونت صدا با همکاری اداره کل روابط عمومی سازمان صداوسیما برگزار شد.١٧:٠٠ - شنبه ١٩ اسفند ١٣٩٦    /    شماره : ٦٧٩٩٨    /    تعداد نمایش : ٢٦٨سینمای ایران در گذر تاریخفیلم و صدا

سایر رسانه ها

تبلیغات

برگزیده ها

دارای مجوز شماره 89.25738

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


پیوندها

سینمای نو را دنبال کنید

کلیه حقوق این سایت برای سینمای نو محفوظ و استفاده از مطالب آن با ذکر کامل نام منبع مجاز است