سه شنبه ١٩ آذر ١٣٩٨

آخرین اخبار :  چاپ        ارسال به دوست

در کافه هنر رادیو ایران ؛

خشایار اعتمادی از استفادۀ نادرستِ واژه ها در ترانه اش عذر خواهی کرد

سینمای نو > سرویس رادیو

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی " سینمای نو " و به نقل از رادیو ایران، کافه هنر برنامه ای با موضوع فرهنگ و ادب به موضوعات جنجالی حوزه فرهنگ می پردازد.

در قسمت های اخیر ، ضعف ترانه ها و آهنگ های جدید را مورد بررسی قرار داده است. در برنامه نظر سنجی با این عنوان «آیا از محتوای ترانه های امروز راضی هستید؟» را انجام می دهد.

یدالله گودرزی ،شاعر، پژوهشگر و منتقد ادبی روز دوشنبه بیست و نهم مهر ماه مهمان کافه هنر رادیو ایران شد.

گودرزی درباره وضعیت ترانه های امروزی گفت: در دنیای قدیم برای ترانه نویسی و شعر تفکیکی قائل نبودند اما با توجه به دنیای امروز که دنیای تخصص است، اگر کسی در همین رشته ها صاحب تخصص شود،جایگاه و لقبش تفکیک می شود.

شهاب شهرزاد کارشناس برنامه نیز به این موضوع اشاره کرد که ، ترانه هایی که دو سال اخیر منتشر می شوند با اشکالات جدی زبانی رو به رو هستند، از جمله کاربرد نادرست واژه ها، تالیف بسیار ضعیف، و... که باعث تنزل زبانی شده است و در آخر مُهر و امضای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم پای این ترانه ها است.

در ادامه این برنامه به عنوان نمونۀ استفاده نادرست از واژه ها، اثر جدید خشایار اعتمادی با عنوان «خواهشاً »پخش شد .

سپس درباره نادرستی این کلمه با کارشناس برنامه بحث و این موضوع مطرح شد که چرا خواننده این کلمه غلط را انتخاب کرده است.

دقایقی بعد خشایار اعتمادی از طریق امواج تلفن پاسخگوی کافه هنر رادیو ایران بود.

خشایار اعتمادی خواننده پاپ کشورمان گفت: من ابتدا عذرخواهی می کنم از کاربرد واژه «خواهشاً» . ما در پی اصلاح این قضیه هم برآمدیم اما متاسفانه روند کند اداری سبب می شد  تغییر این واژه، چند ماه طول بکشد، به ناچار آن ترانه را منتشر کردیم.

 وی افزود: عادت بدی در فرهنگ ما وجود دارد که گناهان را به گردن بغل دستی ها می اندازیم، و متقاضی ، اثر بی محتوا می خواهد و سرمایه گذاران هم متناسب با تقاضا اثر تولید می کنند.

واقعیت این است که مردم در دوره ای این موسیقی را می خواستند، اما امروز خوشحالم از نظرسنجی کافه هنر می شنوم که ۹۱ درصد مردم از محتوای ترانه های پاپ ناراضی هستند .

خشایار اعتمادی در پایان گفت: همه به اندازۀ هم مقصریم، از جمله منی که کم کار شدم . رسانه ها که این کارها را  پخش کردند، وزارت ارشاد که به آثار بی محتوا مجوز داد، و در آخر مخاطبان موسیقی.

در پایان برنامه نتیجۀ نظر سنجی اعلام شد. ۹۲ درصد مردم از محتوای ترانه های امروز، رضایت ندارند، و ۸ درصد مردم راضی هستند.

و این سوال باقی می ماند آیا شما که شنوندۀ کافه هنر هستید همان فردی نیستید که این ترانه ها را دانلود می کنید؟ یا به کنسرت ها می روید؟

کافه هنر به تهیه کنندگی زهره سربازی و اجرای شهاب شهرزاد ساعت ۱۵:۵۰ از آنتن رادیو ایران روی موج  FM ردیف 90 مگاهرتز و موج AM ردیف 558 کیلوهرتز پخش می شود. و برای شنیدن صوت این گفت و گو می توانید به سایت رادیو ایران به نشانی www.radioiran.ir مراجعه کنید٢١:٥١ - دوشنبه ٣٠ مهر ١٣٩٧    /    شماره : ٧٢٩١١    /    تعداد نمایش : ١٢٣سینمای ایران در گذر تاریخفیلم و صدا

سایر رسانه ها

تبلیغات

برگزیده ها

دارای مجوز شماره 89.25738

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


پیوندها

سینمای نو را دنبال کنید

کلیه حقوق این سایت برای سینمای نو محفوظ و استفاده از مطالب آن با ذکر کامل نام منبع مجاز است