سه شنبه ٠١ آبان ١٣٩٧

آخرین اخبار :  چاپ        ارسال به دوست

در هفته لوریس چکناواریان ؛

کارگاه تخصصی ساز پرکاشن برگزار شد

سینمای نو > سرویس موسیقی         

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی " سینمای نو " ، این کارگاه با حضور نوازندگان مطرح بین المللی دانشجویان موسیقی و علاقه مندان سازهای کوبه ای و پرکاشن در دانشکده موسیقی دانشگاه تهران انجام شد.

محمد شله چی  پیانیست و رهبر ارکستر که در حال حاضر در دانشگاه تهران به عنوان استاد مدعو فعالیت می کند با اشاره به این نکته که مدتها با  گروه آنسامبلی که در ورک شاپ حضور دارند در کشور سوییس همکاری داشته  و با این نوازندگان سابقه اجرای کنسرت های موفقی در کشور سویس و ایتالیا را هم داشته گفت: شش نفر از گروه آنسامبلی که به ایران آمده اند پرکاشنیست های درجه  یکی هستند که حضور آنها در دانشگاه این امکان را برای دانشجویان فراهم می کرد تا در این زمینه تجربیات ارزنده ای را کسب و از این فرصت استفاده کنند؛ چرا که ما در نوازندگی پرکاشن کلاسیک خیلی ضعیف هستیم و استاد و نوازنده حرفه ای در این زمینه کم داریم.او با بیان اینکه  کارگاه پرکاشن برای اولین بار در ایران برگزار می شود گفت:

این ورک شاپ برای آهنگسازان علاقه مند به تکنیک های روز پرکاشن بسیار مناسب و از آنجایی  که متاسفانه دِپارتمان های آهنگ سازی دانشگاه های ما در این زمینه خیلی ضعیف کار می کنند و تخصص این نوازنده ها نیز موسیقی معاصر است، یادگیری این تکنیک ها در یک فرصت یک روزه بی فایده نخواهد بود.

محمد شله چی با اظهار تاسف از فقر آموزشی در زمینه ساز پرکاشن عنوان کرد: اعضای آنسامبل پرکاشن تهران با سختی زیاد ساز هایشان را فراهم می کنند و وقتی ساز نباشد طبیعتا دانشی هم به دنبالش نخواهد بود. او این ساز ها را بسیار  گران دانست و نگاه بازاری حاکم بر خرید و فروش ساز پرکاشن را هم مشکل عمده بر سر راه آموزش این ساز برشمرد.

این رهبر ارکستر دانشگاه ها را مسئول تکمیل سازها دانست و ادامه داد:  با سابقه مفصلی که ایران در زمینه سازهای کوبه ای و ریتم های پیچیده دارد این موضوع اهمیت خیلی زیادی پیدا می کند و زمان آن رسیده که اهمیت بیشتری به این سازها و آموزش شان داده شود.

در این کارگاه، شو کوبوتا تیمپانیست یک ارکستر سمفونیک فنلاند با ملیت ژاپنی ؛ تنی چند  از نوازنده های موسیقی معاصر ایتالیا حضور داشتند.

همچنین بیشترین تمرکز کارگاه بر ساز تیمپانی بود که مهمترین پرکاشن ارکستر است و در واقع  نوازنده تیمپانی قلب ارکستر به حساب می آید.

در ادامه این کارگاه شله چی نوازندگی تیمپانی را بسیار سخت دانست که تکنیک های آن  در زمان حاضر  پیشرفت زیادی کرده است. او با اظهار تاسف از اینکه نتوانسته اند با سازهای مضرابی چون زیلوفون و ویبرافون کار کنند گفت:  اجاره یک ساز زیلوفون حدود 100 میلیون تومان است که از عهده هر گروهی برنمی آید.

در ادامه این کارگاه دانشجویان و هنرجویان به تمرین و پاسخ و پرسش با اساتید پرداختند.

این کارگاه  با همکاری موسسه نوای چنگ فرزانه  و با همکاری تهران مدرن و حمایت شرکت  هاکوپیان برگزار شد.٢٠:٣٥ - يکشنبه ١٧ دی ١٣٩٦    /    شماره : ٦٦٦٢٨    /    تعداد نمایش : ٢١٢سالن های اجرای موسیقی


فیلم و صدا

سایر رسانه ها

گالری عکس

دارای مجوز شماره 89.25738

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


پیوندها

سینمای نو را دنبال کنید

کلیه حقوق این سایت برای سینمای نو محفوظ و استفاده از مطالب آن با ذکر کامل نام منبع مجاز است