پنج شنبه ٠٦ تير ١٣٩٨

آخرین اخبار :  چاپ        ارسال به دوست

از بوشهر تا بمبئی :

هنرمندان جنوب دست به کار شدند

سینمای نو > سرویس فرهنگی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی " سینمای نو " ، اكران فیلم­ های كوتاه و بلند سینمای بوشهر، نشست با سینماگران و تهیه­ كنندگان سینما ، اجرای مشترك موسیقی توسط گروه موسیقی لیان به سرپرستی محسن شریفیان و نوازندگانی از کشور هند ، سخنرانی ایرج صغیری از كارگردانان برجسته تئاتر و نویسنده ادبیات داستانی و نمایشگاه عكس ، اجزای اصلی این هفته­ فرهنگی است كه از هفتم تا یازدهم سپتامبر در  شهر بمبئی هند حال برگزاری است.

این رویداد فرهنگی که در ادامه برنامه سال گذشته در بوشهر که با عنوان «کوچه فستیوال» برگزار شد، عنوان کلی «کوچه کالچر» را به انتخاب احسان عبدی­ پور، کارگردان سینما برخود دارد و «شب­ های هنر پارس» و «از بوشهر تا بمبئی» عناوین این رویداد در سفر هند هستند. دو شهر بوشهر و بمبئی در حوزه ارتباطات فرهنگی تاریخچه قابل ملاحظه­ ای را تا به امروز رقم زده ­اند و تاثیرپذیری بسیاری در حوزه ­های فرهنگی و هنری از یکدیگر داشته ­اند.

هنرمندان و روسای بنگاه­ های فرهنگی و گردشگری تا به امروز مدعوین این مراسم بوده اند.گفتنی است برخلاف اجراهای دیگر گروه ­های موسیقی ایرانی در خارج از کشور که اغلب مخاطبان ایرانی را جذب می­ کنند، در این رویداد فرهنگی خودجوش و غیرانتفاعی که به همت هنرمندان بوشهری در حال برگزاری است، ایرانیان مقیم خارج از کشور بخش بسیار اندکی از مخاطبان را تشکیل می­ دهند و این رویداد فرهنگی با اقبال گسترده هنردوستان هندی روبرو شده است.

احسان عبدی پور فیلمساز بوشهری كه یکی از هنرمندان حاضر در این رویداد است، درباره انتخاب عنوان «كوچه كالچر» می­ گوید: «ذات این انتخاب به ذات حركت ما مرتبط است. این حركت هنری اتفاقی است كه دلیل وجودی­ و جایگاهش را از توده­ی مردم  که ساکنین كوچه­ های شهر هستند، می­ گیرد. نوع شیك، جدا و منفعل هنر نیست. سال گذشته نیز برنامه ­ای تحت عنوان «كوچه فستیوال» برای موسیقی برگزار کردیم که محل برگزاری­ اش در كوچه ­های شهر بوشهر بود.گرچه در این رویداد تا حدودی از حمایت مالی شهرداری بوشهر برخوردار بودیم، اما بسیاری از دوستان من با هزینه شخصی­شان آمده ­اند و نکته دیگر این­كه هیچ­كس دستمزدی دریافت نکرده­ است. حتی یك نفر مثل محسن شریفیان اجرای كانادایش را محدود كرد تا «كوچه كالچر» به سرانجام برسد. ما فكر كردیم وقتی در گذشته­ ها، هیچ وسیله ارتباطی وجود نداشته، دو شهر بوشهر و بمبئی ارتباطات اقتصادی و فرهنگی بسیاری داشته ­اند؛ به­ عنوان مثال فردی مانند تاگور به بوشهر آمد، چرا در عصر وسایل ارتباطی و تكنولوژیكی این ارتباطات ارزشمند فرهنگی و اقتصادی ناپیدا شده­ اند.  به ­نظرم ملت­ ها خودشان بهتر از دولت ­ها می­ توانند مسائل را حل كنند. این اوضاع بد اقتصادی و تنزل ارزش ریال، هزار بدی دارد، ولی یكی از خوبی ­های محدودش این ا­ست كه گلدِن تایمِ جذب گردشگر و توریست است».

این رویدا فرهنگی روز یازدهم سپتامبر به پایان خواهد رسید.٢١:٥٧ - شنبه ١٧ شهريور ١٣٩٧    /    شماره : ٧١٨٩٨    /    تعداد نمایش : ٩٧سالن های اجرای موسیقی


فیلم و صدا

سایر رسانه ها

گالری عکس

دارای مجوز شماره 89.25738

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


پیوندها

سینمای نو را دنبال کنید

کلیه حقوق این سایت برای سینمای نو محفوظ و استفاده از مطالب آن با ذکر کامل نام منبع مجاز است