يکشنبه ٢٦ فروردين ١٤٠٣

آخرین اخبار :  چاپ        ارسال به دوست

در جشنواره ملی موسیقی و آیین‌های اقوام ایرانی ؛

گردشگر یونانی خواستار تعاملات موسیقایی ایران و یونان شد

سینمای نو > سرویس تلویزیون 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی " سینمای نو " ، به گزارش روابط عمومی دومین جشنواره ملی موسیقی و آیین‌های اقوام ایرانی ، چهارمین روز از جشنواره دوم میزبان گروه هایی از خوزستان، مازندران، کردستان و خراسان بود به طوری که درهر اجرا موسیقی و آیین‌های بومی مناطق به مخاطبان ارائه شد.

گروه عرب‌های خوزستان در کنار موسیقی مخصوص خود ؛ آیین های شمشیر بازی و حرکات آیینی را اجرا کردند و گروه کردستان نیز قطعاتی نواختند که در رپرتوار آن قطعه ای با مضمون شیراز بود که به گفته سرپرست گروه موسیقی کردستان دارای قطعاتی است که عناوین شهرها و قومیت‌های مختلف را در درون خود دارد.

در بخش دوم اجراها گروه مازندرانی آیین‌ها و موسیقی های مازنی رو اجرا کردند .

پایان اجراهای دیشب گروه موسیقی خراسانی بود که در آن فرزندان غلام پورعطایی در آن حضور داشتند و با اجرای قطعاتی از موسیقی خراسان همچون نوایی نوایی یاد پدرشان را زنده کردند.

دردومین جشنواره ملی موسیقی و آیین‌های اقوام ایرانی علاوه براستقبال پرمخاطب تماشاگران، گردشگران خارجی نیز حضور داشتند و اجراهای هنرمندان موسیقی نواحی کشورمان مورد توجه آنها هم  قرار گرفت. الفتریوس بلیس از کشور یونان یکی ازهمین گردشگران بود و پیشنهاد دارد اگر این رویداد های فرهنگی مجددا تکرارشود با خانواده و آشنایانش شرکت خواهد کرد.

او درخصوص شناختش از موسیقی اقوام ایران بیان داشت : آشنایی ام با این سبک موسیقی از طریق فضای مجازی بوده و کم و بیش با موسیقی های جنوب ایران ، خراسان و دیگر مناطق ایران آشنایی دارم و بسیار خوشحالم در سفری که به شیراز داشتم این فرصت به وجود آمد تا بتوانم از نزدیک شاهد این اجراهای بسیار بسیار لذت بخش و جذاب باشم.

این گردشگر یونانی درادامه درباره تنوع قومی و فرهنگی کشورش اشاره کرد و افزود: تنوع قومی و فرهنگی یونان، تقریبا مشابه تنوع فرهنگی و هنری ایران است.در کشور ما اقوام مختلفی هستند که هرکدام متناسب با فرهنگشان، موسیقی خاص خود را اجرا می کنند،مانند موسیقی اقوام ایران که هرکدام فرهنگ موسیقایی خاص خود را دارند و روی صحنه می برند.

او برگزاری چنین برنامه هایی را در جذب گردشگر بسیار اثرگذار دانست و اظهار داشت: قطعا برگزاری چنین جشنواره هایی و ارائه موسیقی اقوام می تواند به جذب بیشتر گردشگران کمک شایانی داشته باشد، چرا که موسیقی مرزمشخصی  ندارد و زبان مشترک همه مردم دنیا است و ای کاش این برنامه ها بصورت مستمر و با اطلاع رسانی قبلی اتفاق افتاد به این دلیل که اگر گردشگری بخواهد به ایران سفر کند و شهری چون شیراز در برنامه ریزی کارهایش درآن شهر از موسیقی بومی آن منطقه استفاده کند و لذت ببرد و این فرصت بوجود می آید که با این فرهنگ و هنر آشنا شود وحضورش در مقصد گردشگری همراه با آشنایی عمیق تر با مردمان آن منطقه است.

این گردشگر یونانی در پایان افزود: قطعا اگر این رویدهای فرهنگی مجددا تکرار شود و اطلاع پیدا کنم مجدد به ایران و شهر شیراز سفر خواهم کرد و به دوستان و خویشاوندانم هم  اطلاع رسانی می کنم تا آنها هم از این فرصت خوب استفاده کنند. پیشنهاد دیگری که دارم این است این مبادلات فرهنگی موسیقایی بین مردم ایران و یونان افزایش پیدا کند. چرا که این  اطمینان را دارم اگر این موسیقی در خاک یونان  اجرا شود عامل جذب گردشگر به کشور ایران خواهد بود و امیدوارم فسیتوال های موسیقی ایرانی و اقوام ایرانی نیز برگزار شود و مردم یونان با فرهنگ ایران آشنایی بیشتری پیدا کنند.

دومین جشنواره ملی موسیقی و آیین های اقوام ایرانی به دبیری علمی دامون شش بلوکی و دبیری اجرایی آرش صفری ، پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ماه به کار خود پایان می دهد.١٥:٢٠ - پنج شنبه ٢٩ ارديبهشت ١٤٠١    /    شماره : ٩٧٠٢٠    /    تعداد نمایش : ٣٠٣سالن های اجرای موسیقی


فیلم و صدا

سایر رسانه ها

گالری عکس

دارای مجوز شماره 89.25738

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


پیوندها

سینمای نو را دنبال کنید

کلیه حقوق این سایت برای سینمای نو محفوظ و استفاده از مطالب آن با ذکر کامل نام منبع مجاز است