جمعه ٠٧ مهر ١٤٠٢

آخرین اخبار :  چاپ        ارسال به دوست

با هم‌آواییِ جمعی از دختران مقطع دبستان ؛

قطعه موسیقی "دستِ نیکی" به یاد توران میرهادی منتشر شد

سینمای نو > سرویس موسیقی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی " سینمای نو " ، "دست نیکی" یکی از آفرینش‌های اخیر امیرحسین رئوفی در حیطهٔ موسیقی کودک با محوریت موسیقی ایرانی است که در دی‌ماه ۱۳۹۷ به صورت زنده اجرا و ضبط شده‌ است.

مؤلّف اثر در این‌باره می‌نویسد: «در اهمیّت و جایگاه آموزش موسیقی ریشه‌دار و مناسب برای کودکان و نوجوانان در مدارس، همین بس که استاد علی‌نقی وزیری در میان انبوهی از کاستی‌هایِ موسیقایی آن روزگار، قریب هشتاد‌وهشت سال پیش، به این حوزه ورودی مُجدّانه‌ داشته و سرودهایی از پندهای فردوسی و سعدی برای مدارس تصنیف و منتشر کرده ‌است. حال، ما آمدگانِ پس از او در این کرانهٔ زمان، خود بخوانیم حدیث مفصّل از این مُجمل...

روزگاری کودکان این مرز و بوم در مدارس‌شان با موسیقی وزیری، شعر فردوسی و سعدی می‌خواندند امّا هَزار امروز هم‌آواز زاغ است و گل از بی‌رونقی‌ها خار باغ!

و چه حکیمانه گفت توران میرهادی که:

«فرهنگ این سرزمین به بچه‌ها منتقل نمی‌شود، یعنی ما گنجینه‌های بزرگ اندیشه و دانش این سرزمین را نمی‌شناسیم و چون این شناخت نیست و در کتب درسی هم آن را به بچه‌ها ارائه نمی‌دهند، خلأای بوجود می‌آید و این خلأ با چیزی پُر می‌شود که نباید...»

باری این قطعه با اندک بضاعت مؤلفش و با شور و شوق و نگاهِ پُرامیدِ دختران آینده‌ساز این سرزمین، پیش‌کشی است به ساحت بانو توران میرهادی، مادر ادبیات کودکان و نوجوانان ایران و بنیان‌گذار فرهنگ‌نامهٔ کودکان و نوجوانان ایران، به پاس وقف عمر گران‌مایه‌اش برای رشد و بالندگی کودکان این سرزمین».

شایان ذکر است امیرحسین رئوفی نوازندۀ سنتور، آهنگساز و مدرّس دانشکدۀ موسیقی دانشگاه هنر تهران و دانشگاه جامع علمی‌کاربردی است که پیش‌تر از وی هشت اثر به نام های شور پرواز، یاد، بداهه‌نوازی ابوعطا، چشم‌هایش، هورآسای، بی تو، دشتی و نی‌نوا (کنسرت گروه سنتورنوازان تآی) منتشر شده و در دسترس عموم قرار گرفته است‌.١٠:٤٧ - چهارشنبه ١٠ شهريور ١٤٠٠    /    شماره : ٩٢٣١٩    /    تعداد نمایش : ٣٣٧سالن های اجرای موسیقی


فیلم و صدا

سایر رسانه ها

گالری عکس

دارای مجوز شماره 89.25738

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


پیوندها

سینمای نو را دنبال کنید

کلیه حقوق این سایت برای سینمای نو محفوظ و استفاده از مطالب آن با ذکر کامل نام منبع مجاز است