پنج شنبه ٢٨ تير ١٤٠٣

آخرین اخبار :  چاپ        ارسال به دوست

از 8 تا 15 دی ماه ؛

فرهنگسرای نیاوران میزبان نمایشگاه نقاشی‌های رها محسنی کرمانشاهی می‌شود

سینمای نو > سرویس هنرهای تجسمی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی " سینمای نو " و به نقل از روابط عمومی این رویداد هنری،  رها محسنی کرمانشاهی درباره انتخاب این موضوع  برای نقاشی‌های مجموعه اخیرش گفت: هر هنرمند طبیعت گرایی که کمی ذوق هنری داشته باشد و با زاگرس  ویژگی‌های آن آشنا شود، بعید می‌دانم که جذب این منطقه نشود و نخواهد که بخشی از فعالیتش را در عرصه هنر بر روی این موضوع بگذارد.

او افزود: من در زاگرس متولد و بزرگ شده ام و در ۱۲ سال اخیر تمرکزم را بر روی نقاشی از این محیط وسیع گذاشته‌ام.بخشی از زاگرس از آذربایجان تا شیراز  را دربر می‌گیرد و این منطقه شامل هفت استان می‌شود و در این سال‌ها در تمام فصول  به مناطق مختلف این ناحیه سفر کرده‌ام و تنها توانسته‌ام گوشه‌ای از زیبایی های این مکان بی مانند را به تصویر بکشم.

او افزود: زاگرس ویژگی‌های خاص خود را دارد و این ویژگی ها   از صخره ها  ، دره ها ، و بافت گیاهی و درختی و گونه های جانوریش موجب شده است تا این منطقه متمایز و خاص باشد.

به گفته رها محسنی  هر یک از این آثار نقاشی شده در نمایشگاه حاضر به نوعی سند  تاریخی به شمار می روند، متاسفانه کم نیستند مناطق و فضاهایی که در این مجموعه به تصویر کشیده‌ام؛ اما به واسطه آتش‌سوزی‌های پیاپی در جنگل های زاگرس و عوامل انسانی و حیوانی و بی توجهی به محیط زیست از بین رفته  دیگر نیستند و تنها تصویری از آن‌ها به جا مانده است.

 همچنین رضا راقندی  که  کیوریتور این نمایشگاه را برعهده دارد، گفت: من  به واسطه دوستی که با این هنرمند دارم، از نزدیک شاهد برخی لحظات درخشان آثارش در دل طبیعت  بوده‌ام .ازنگاه او نقاشی از طبیعت زاگرس نه تنها یک اثر هنری است، بلکه یک راه برای ارتباط بیشتر انسان با طبیعت و جهان زیبای اطرافش است که قبلا دغدغه اش نبوده.

 رازقندی ادامه داد:  ماقصد داشتیم که تمام نقاشی‌های این مجموعه را به نمایش‌ بگذاریم اما چون فضای نمایشگاهی بزرگی در تهران سراغ نداریم که چنین امکانی را برای ما فراهم کند از این رو مجبور شدیم دست به انتخاب بزنیم و  در این نمایشگاه ۴۱ اثر بر روی دیوار خواهند رفت. ابعاد آثار متفاوت است و بزرگترین اثر ۵۱۰ در ۱۵۰ سانتیمتر است.

استیمنت این نمایشگاه نیز توسط مجید ملانوروزی نوشته شده است،

در بخشی از این بیانیه هنری می‌خوانیم؛"بی تردید در میان نقاشان واقع‌گرای ایران "رها محسنی کرمانشاهی" چهره ای است شاخص و ماندگار. هنرمندی که بیش از چهار دهه ممارست خستگی ناپذیر، ‌مطالعه ومداقه در هنر نقاشی، به تکنیک و زبان شخصی خود دست یافته است.

پالت رنگ‌هایش تجلی روحیات و شخصیت درونی اوست. آفرینش،عشق، اعتراض، عصیان و فریادها و بغض هایش را در درخت های استوار و صخره های سخت و دیگر نشانه هایی که در آثارش نمود پیدا کرده می توا‌ن دید.

"رها در زاگرس" کنایتی از ماندن، سخت و استوار زیستن است که در ضرب قلم‌ها و رنگ‌های سحرآمیز و بیان هنرمندانه، ترجمان همه تاریخ، زیست و زندگانی زاگرس نشینان را به نمایش می‌گذارد."

نمایشگاه رها در زاگرس از هشتم تا ۱۵ دی ماه در فرهنگسرای نیاوران میزبان علاقه‌مندان خواهد بود.


١٨:٣٥ - دوشنبه ٤ دی ١٤٠٢    /    شماره : ١٠٦٧٨١    /    تعداد نمایش : ٢٣٥گالری ها


فیلم و صدا

سایر رسانه ها

گالری عکس

دارای مجوز شماره 89.25738

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


پیوندها

سینمای نو را دنبال کنید

کلیه حقوق این سایت برای سینمای نو محفوظ و استفاده از مطالب آن با ذکر کامل نام منبع مجاز است