پنج شنبه ٢٨ تير ١٤٠٣

آخرین اخبار :  چاپ        ارسال به دوست

برای شانزدهمین دوره برگزاری ؛

دبیر بخش "کاتبان سوره حمد" جشنواره هنرهای تجسمی فجر معرفی شد

سینمای نو > سرویس هنرهای تجسمی       

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی " سینمای نو " و به نقل از ستاد خبری شانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر ، امیر عبدالحسینی، دبیرکل شانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر با صدور حکمی، ایرج نعیمایی را به عنوان دبیر بخش "کاتبان سوره حمد" این رویداد هنری معرفی کرد.

نعیمایی، هنرمند رشته خوشنویسی و متولد سال ۱۳۳۸ در نوشهر است. او عضو وابسته فرهنگستان هنر و دارای درجه یک هنری از شورای ارزشیابی هنرمندان کشور است. در کارنامه این خوشنویس مطرح، علاوه بر برگزاری نمایشگاه‌های هنری متعدد داخلی و خارجی، تدریس در دانشگاه‌های مختلفی نظیر تهران، الزهرا (س)،‌ سوره و... به چشم می‌خورد. رئیس گروه هنرهای سنتی و عضو گروه‌های پژوهش و موسیقی فرهنگستان هنر، رئیس انجمن موسیقی ایران، دبیر همایش بزرگ کاتبان قرآن کریم، دبیر جشنواره نسخ جهان اسلام، دبیر جشنواره ثلث جهان اسلام، داور همایش خوشنویسی جهان اسلام، عضو شورای هنری هشتمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، عضو شورای نهایی ارزشیابی هنرمندان برای دریافت درجه هنری، عضو شورای تدوین رشته‌های هنرهای سنتی کشور، خادم برگزیده قرآن کریم و... از دیگر مواردی است که در سوابق این چهره‌ شناخته‌شده هنری به چشم می‌خورد.

بخش "کاتبان سوره حمد" ازجمله بخش‌هایی است که در این دوره به ساختار جشنواره هنرهای تجسمی فجر افزوده شده است. نگارش و کتابت سوره‌ حمد، یکی از مراتب عالی در هنر خوشنویسی به شمار می‌آید که از روزگار کهن تا دوره معاصر جریان دارد. از یک‌سو قرآن کریم با سوره‌ حمد گشوده شده و از منظری دیگر، این سوره در عبادت روزانه‌ مسلمانان تکرار می‌شود. اهمیت سوره حمد (هم از منظر قرآنی و هم از نگاه هنری) به اندازه‌ای است که برگزاری نمایشگاهی مشتمل بر ۱۱۴ سوره حمد، از قدمای خوشنویس تا استادان صاحب‌نام معاصر و انتشار کتاب نفیس آن به طور مستقل، از منظر هویت ملی، عیار هنری و نگاه تاریخی، گامی ضروری به نظر می‌رسد.

گفتنی است که شانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر به دبیرکلی امیر عبدالحسینی و دبیری هنری مسعود زنده‌روح کرمانی، بهمن امسال در موزه هنرهای معاصر تهران، مراکز معتبر نمایشگاهی تهران و سایر استان‌ها برگزار می‌شود.

آخرین مهلت ثبت‌نام در این رویداد هنری، شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ خواهد بود. علاقه‌مندان جهت ثبت‌نام در جشنواره شانزدهم و کسب اطلاعات بیشتر درباره این رویداد هنری می‌توانند به سایت Fajrtajasomi.ir مراجعه کنند.١٣:٥١ - سه شنبه ٣٠ آبان ١٤٠٢    /    شماره : ١٠٦١٢١    /    تعداد نمایش : ٥٠٥گالری ها


فیلم و صدا

سایر رسانه ها

گالری عکس

دارای مجوز شماره 89.25738

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


پیوندها

سینمای نو را دنبال کنید

کلیه حقوق این سایت برای سینمای نو محفوظ و استفاده از مطالب آن با ذکر کامل نام منبع مجاز است