دوشنبه ٣١ ارديبهشت ١٤٠٣

آخرین اخبار :

  • برنامه سینماهای کشور
  • برنامه سینماهای کشور
  • تهران - عمارت نوفل لوشاتو
  • برنامه سینماهای کشور
  • تهران - تالار حافظ
  • برنامه سینماهای کشور  چاپ        ارسال به دوست

برای آموزش هنر در سال 1403 ؛

برنامه های دفتر برنامه ریزی و آموزش های هنری در سال 1403 تشریح شد

سینمای نو > سرویس هنری     

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی " سینمای نو " و به نقل از روابط عمومی معاونت هنری ، محمدحسین اسماعیلی مدیرکل دفترآموزش ضمن تبریک سال نو و آرزوی قبولی طاعات و عبادات در ماه مبارک رمضان به تشریح برنامه های این دفتر در سال 1403 پرداخت.

اسماعیلی با اشاره به طرح تحولی آموزش گفت: مأموریت اصلی دفتر برنامه ریزی و آموزش های هنری به عنوان مرجع تخصصی در نظام آموزش فرهنگ و هنر کشور، توانمندسازی افراد از طریق توسعه آموزش های هنری برای ایجاد جامعه‌ای قدرتمند و مولد و نزدیک کردن محیط اجتماعی به  جامعه ای متمدن و پیشرفته متکی به فرهنگ و تمدن ایرانی - اسلامی است که در این راستا و بر مبنای طرح تحولی دولت سیزدهم و طرح تحولی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دفتر برنامه ریزی و آموزش های هنری نیز تحول در بخش های مختلف آموزشی را سرلوحه کار خود قرار داده است.

وی افزود: در این راستا تدوین برنامه جامع تحولی هنرستان های هنرهای زیبا ، تدوین و ابلاغ برنامه جامع پرورشی هنرستان های هنرهای زیبا، تحول در برگزاری آزمون های جامع و ادواری بخش فرهنگ و هنر به صورت حضوری- برخط بدون دخالت انسانی و از طریق نرم افزاری دانش بنیان و نوین و سامانه ای ، ساماندهی و تحول نحوه برگزاری آزمون های کارت صلاحیت تدریس از طریق تدوین شاخص های ارزشیابی و کاربرگ های ویژه ، تشکیل کارگروه های مشاغل و حِرف هنری و کمیته های تخصصی برای تدوین و  بروزرسانی محتواها و استانداردهای ارزشیابی و شایستگی در رشته های مختلف هنری از اقداماتی است که انجام گرفته و در سال 1403 با قدرت و قوت ادامه خواهد یافت.

اسماعیلی درباره برنامه های عملیاتی دفتر آموزش در سال 1403 گفت: در این سال چند کلان برنامه مهم در دستور کار قرار دارد که امیدواریم بتوانیم با هماهنگی و حمایت معاونت امور هنری و سایر بخش های ستادی وزارت ارشاد آن ها را به نحو شایسته ای عملیاتی کنیم. برگزاری نخستین دوره "المپیاد ملی آموزش هنر " در 3 سطح آموزشگاهی/ استانی و ملی که تحولی جریان ساز در بخش آموزش هنر محسوب می شود مهم ترین رویداد و برنامه عملیاتی این حوزه در سال جاری می باشد که در قالب لیگ قهرمانی مراکزآموزش هنر و به صورت مسابقات و رقابت های تیمی در سال جاری برگزار می شود. 

وی خاطرنشان کرد: راه اندازی سامانه جامع نظارت و ارزیابی آموزشگاه های آزاد هنری و سامانه جامع هنرستان های هنرهای زیبا دو اقدام مهم و اساسی دیگری است که می تواند در این عرصه تحول ساز باشد و در سال جاری عملیاتی خواهد شد.

مدیرکل دفتر آموزش ادامه داد: راه اندازی کتابخانه آموزش هنر و به تبع آن برنامه ریزی برای راه اندازی شبکه کتابخانه های هنرستان های هنرهای زیبا در دستور کار این دفتر قرار داد و به صورت فازبندی در سال 1403 اجرایی می گردد. همچنین " نشریه تخصصی آموزش هنر" از بهار امسال به بروز و ظهور خواهد رسید.

اسماعیلی افزود: راه اندازی انجمن آموزشگاه های آزاد هنری نیز با پیگیری های فراوان به سرانجام رسیده و به زودی شاهد جشن افتتاح این انجمن صنفی- تخصصی خواهیم بود.

وی خاطر نشان کرد: تداوم طرح ملی " گنجینه آموزش هنر" از دیگر برنامه های سال جاری است که در سال گذشته اجرای آن آغاز شد و سبک های آموزشی هفت تن از اساتید رشته های مختلف هنری ثبت و ظبط گردید و امسال نیز ادامه خواهد یافت. در طرح مذکور که برای نخستین بار اجرایی می شود استادان و هنرمندان مطرح و برجسته در حوزه  آموزش های فرهنگی و هنری، تجربیات و سبک و روش آموزشی خود را به صورت عملی ارائه نموده که به صورت چند رسانه ای مستند سازی و تولید می گردد تا در گنجینه ای ارزشمند حفظ و نگهداری شود تا بتوان این تجربیات فاخر هنری را جاودانه و ماندگار نمود.

مدیرکل دفتر آموزش وزارت ارشاد تأکید کرد: برنامه دیگر این دفتر در سال جدید برگزاری " جایزه ملی آموزش هنر" با عنوان "سرو ایرانی" است که  با هدف ترویج هنرهای ملی و بومی و آموزش صحیح آکادمیک هنر و دسترسی عادلانه افراد به آموزش هنر و در نهایت پرورش هنرمندان کارآمد و خبره،  همچنین بهبود کمی و کیفی فعالیت های هنرستان های هنرهای زیبا و آموزشگاه های آزاد هنری و تجلیل از جایگاه هنرآموزی ، هر ساله به هنرآموزان، مدیران، مبتکران سبک های آموزش هنر شرکت های دانش بنیان تخصصی آموزش هنر اهداء می شود که در سال گذشته ویژه هنرستان های هنرهای زیبا برگزار شد و امسال دومین دوره آن ویژه آموزشگاه های آزاد هنری خواهد بود. همچنین دومین نمایشگاه کتاب های تخصصی آموزش هنر با عنوان اختصاری "نکته" همراه با انتخاب کتاب سال آموزش هنر در سالجاری اجرایی می شود.

وی در پایان یادآور شد: تقدیر از هنرجویان برتر هنرستان های هنرهای زیبا، طرح رتبه بندی آموزشگاه های آزاد هنری و کارت های صلاحیت تدریس، راه اندازی اپلیکیشن آزمون هنر ویژه آزمون های جامع و ادواری، طرح یکسان سازی سردر هنرستان ها هنرهای زیبا و آموزشگاه های آزاد هنری، راه اندازی مراکز سنجش و آزمون در مناطق مختلف کشور، طرح صدور گواهی نامه های معتبر دوره های آموزشی در آموزشگاه های آزاد هنری و هنرستان های هنرهای زیبا ، ساماندهی آموزش در انجمن های هنری، پیگیری جهت نهایی سازی ساختار و پست های سازمانی هنرستان ها ،  تهیه و تألیف منابع و کتب درسی در رشته های فنی و حرفه ای و کاردانش از دیگر کلان برنامه های دفتر برنامه ریزی و آموزش های هنری در سال 1403 می باشد.١٦:٤٠ - يکشنبه ١٩ فروردين ١٤٠٣    /    شماره : ١٠٨٥٦١    /    تعداد نمایش : ٦٢سینمای ایران در گذر تاریخفیلم و صدا

سایر رسانه ها

تبلیغات

برگزیده ها

دارای مجوز شماره 89.25738

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


پیوندها

سینمای نو را دنبال کنید

کلیه حقوق این سایت برای سینمای نو محفوظ و استفاده از مطالب آن با ذکر کامل نام منبع مجاز است