شنبه ٠١ ارديبهشت ١٤٠٣

آخرین اخبار :



  چاپ        ارسال به دوست

سیدعباس صالحی در بازدید از جشنواره هنرهای تجسمی فجر؛

حلقه مفقود گالری‌ها و رویدادهای دولتی را در چارسوی هنر می‌توان جست

سینمای نو > سرویس هنرهای تجسمی      

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی " سینمای نو " و به نقل از ستاد خبری یازدهمین جشنواره تجسمی فجر، عصر روز گذشته سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از یكی از رویدادهای مهم یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر بازدید كرد.

«چهارسوی هنر» نام بخش تازه جشنواره است كه در آن گالری‌داران معتبر از سراسر كشور، آثار برگزیده هنرمندان خود را در معرض نمایش و فروش گذاشته‌اند.

سید عباس صالحی، ضمن بازدید از این بخش از جشنواره كه در باغ‌موزه قصر برپاست، با بیش از 500 اثر برگزیده از هنرمندان جوان و پیشكسوت كشور كه در چرخه اقتصاد هنر قرار دارند، آشنا شد و از نزدیك پای صحبت گالری‌داران نشست. گالری‌داران نیز تلاش كردند در این بازدید که بیش از دو ساعت به طول انجامید، گوشه‌هایی از تجربه و روش خود برای شناسایی استعداد‌های جوان، جمع‌آوری آثار و نحوه فروش آنها را در بازارهای داخلی و خارجی را برای وزیر شرح دهند و از مشكلات و دستاوردهای خود بگویند.

لی‌لی گلستان، نماینده گالری‌داران و صاحب غرفه گلستان به وزیر گفت كه از استقبال مردم از این بخش  بسیار راضی بوده است. او توضیح داد كه در نمایشگاه چهارسوی هنر، خوشبختانه میزبان حضور خریداران و بازدیدكنندگانی بوده است كه تا كنون آنها را ندیده بوده است و این اتفاق خوب جشنواره امسال است.

در پایان این دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: بازدید از این همه آثار خوب و قابل توجه نیاز به وقت بیشتری دارد. این رویداد برای نخستین بار در جشنواره هنرهای تجسمی فجر اتفاق می‌افتد و چند نكته درباره آن وجود دارد كه آن را مهم می‌كند. در درجه اول، خود گالری‌ها هستند كه كنار هم جمع شده‌اند. نكته‌ای كه در دولت دوازدهم به آن توجه شده است این است كه صنوف وقتی در كنار هم قرار می‌گیرند هم‌افزایی شان شتاب‌بخش می‌شود. گالری‌ها هر كدام به تنهایی كارهای خوبی انجام داده‌اند و از این پس نیز انجام می‌دهند.

وی در توضیح بیشتر گفت: حقیقت این است كه كنار هم قرار گرفتن گالری داران می‌تواند اتفاق‌های تازه‌ای را رقم بزند. به همین دلیل به نظرم اتفاق امسال اتفاق مباركی است كه می‌تواند در آینده ادامه پیدا كند. چون این مجموعه در كنار هم می‌توانند در بخش‌های محتوایی و كیفی و نیز اقتصادی به هم كمك كنند.

او درباره دومین ویژگی مهم جشنواره هنرهای تجسمی امسال بیان کرد: همواره یك حلقه مفقود میان گالری‌ها و حراج تهران داشتیم و من امیدوارم این دست اتفاق‌ها این حلقه را ایجاد كند. كنار هم قرار گرفتن گالری‌ها می‌تواند واسطه‌ای باشد برای ارتباط اقتصاد و فرهنگ گالری با اقتصاد و فرهنگ حراج. این اتفاق یك فرصت است برای این كه در جشنواره و پس از آن در طول سال، فاصله ها كمتر شود. اقتصاد هنرهای تجسمی نباید فقط متكی به فروش گالری یا حراج باشد. این یك حوزه بهره‌وری از فضای لذت‌های بصری است.

سیدعباس صالحی همچنین كنار هم قرار گرفتن تهرانی‌ها و استان‌های دیگر را از دیگر ویژگی‌های ارزشمند این رویداد تازه دانست و درباره آن اظهار کرد: در فضای استان‌ها شاهد حركت رو به جلو و با شتابی هستیم. به نظر بنده اگر این كنار هم بودن تداوم یابد، استان‌ها می‌توانند این شتاب را افزایش دهند.

این مدیر هنری در ادامه سخنانش به برداشت خود از دیدار و گفت و گو با گالری‌داران اشاره كرد و گفت: ما نیاز داریم مصرف‌كننده‌های بیشتری را به میدان بیاوریم. اینكه خریداران آثار تجسمی در یك دایره محدود باشند طبیعتا به اقتصاد تجسمی ضربه می‌زند. این در حالی است كه تولیدكنندگان هنرهای تجسمی رو به افزایش هستند. طبیعی است كه باید مصرف‌كنندگان هم به همین اندازه رشد كنند. صرفا نباید مجموعه‌داران خاص مخاطبان هنرهای تجسمی ما نباشند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: اقتصاد هنرهای تجسمی در سطح جهانی یك حركت چندهزارمیلیارد دلاری است. اما در ایران فاصله زیادی میان آنچه هست و آنچه باید باشد وجود دارد. ما هنرمندان تجسمی‌مان در شاخه‌های متعدد مدام فراوان‌تر شده‌اند. درست است كه برخی از خالقان هنرهای تجسمی برای معیشت كار نمی‌كنند اما بخش قابل توجهی از آنها به معیشت خود می‌اندیشند. پس باید این فاصله را كمتر كنیم. این اتفاق كه امروز شاهدش هستیم یكی از راه‌ها است.

او دولت را یكی از خریداران جدی هنرهای تجسمی دانست و گفت: باید نگاه ویژه‌ای در بخش دولتی ایجاد شود. البته منابع دولتی محدودتر شده است. اما در همه جای دنیا دولت‌ها خریداران جدی آثار تجسمی هستند. هشتاد میلیون جمعیت داخلی و چند میلیارد جمعیت جهانی داریم كه مخاطبان بالقوه ما هستند كه باید نگاه جدی به آنها داشته باشیم.

صالحی همچنین به جایگاه صادرات آثار هنری در شرایط تحریم اشاره كرد و توضیح داد: حوزه فرهنگ و هنر مشمول این اتفاق‌ها از جمله تحریم ها نیست. در حوزه هنر به طور عام و هنرهای تجسمی به صورت خاص می‌توانیم فرصتی برای صادرات كالای ایرانی پیدا كنیم. به نظرم باید این فرصت را جدی بگیریم. پیش از این ابهامی درباره مسئولیت فروش كالای هنری ایرانی در دنیا وجود داشت كه یك اصلاحیه قانونی از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره آن تهیه شد. بر طبق این مصوبه مسئولیت فروش و نمایش آثاری كه مربوط به صد سال گذشته هستند در خارج از كشور با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

در این بازدید سیدمجمد مجتبی حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، هادی مظفری ‏مدیرکل هنرهای تجسمی، ابراهیم حقیقی دبیر یازدهمین دوره جشنواره هنرهای تجسمی فجر،سید امیر سقراطی دبیر هنری این رویداد، ‏محسن سلیمانی دبیر اجرایی جشنواره، احسان آقایی مدیر موزه هنرهای معاصر تهران و مژگان قدوسی مدیر بخش «چهارسوی هنر» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را همراهی کردند.



٢٠:٤٥ - جمعه ١٩ بهمن ١٣٩٧    /    شماره : ٧٥٩٥٧    /    تعداد نمایش : ١٣٩٠







سینمای ایران در گذر تاریخ



فیلم و صدا

سایر رسانه ها

تبلیغات

برگزیده ها

دارای مجوز شماره 89.25738

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


پیوندها

سینمای نو را دنبال کنید

کلیه حقوق این سایت برای سینمای نو محفوظ و استفاده از مطالب آن با ذکر کامل نام منبع مجاز است