شنبه ٠١ ارديبهشت ١٤٠٣

آخرین اخبار :  چاپ        ارسال به دوست

رضا یساولی :

جشنواره تجسمی فجر به هنر ملی بهای ویژه بدهد

سینمای نو > سرویس هنرهای تجسمی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی" سینمای نو" ، رضا یساولی، داور بخش نگارگری یازدهمین جشنواره تجسمی فجر درباره این دوره از جشنواره گفت: فجر یكی از معدود جشنواره‌های جدی كشور است كه هر سال برگزار می‌شود. برخی دیگر از رویدادهای سالانه و بی‌ینال‌های ما به خاطر بودجه و مشكلات این چنینی معمولا چندان منظم نیستند. اما جشنواره تجسمی فجر در زمان مقرر و با برنامه‌ریزی برگزار می‌شود و این نكته بسیار مهمی است.

وی افزود : باید قدر این رویداد را بدانیم و می‌توانیم آن را به اندازه جشنواره هایی مثل جشنواره ونیز دارای اعتبار و اهمیت كنیم. البته یكی از مشكلات این است كه دبیر جشنواره ثابت نیست كه آن هم با توضیح اینكه دولت های مختلف سلیقه متفاوتی دارند قابل قبول است.

او همچنین گفت: به دلیل محدودیت های جشنواره، فقط گل و مرغ و تذهیب و نگارگری در این بخش داریم. جا دارد كه مثلا هنر طراحی فرش نیز به صورت مستقل در جشنواره فجر بررسی و داوری شود. زیرا این یك جشنواره ملی است و باید به هنرهای ملی بیشتر بها دهد.

وی توضیح داد: ذات نگارگری كلاسیك است اما اگر بخواهیم این هنر زنده بماند باید آن را به روز كنیم. در چین و ژاپن هنرهای كلاسیك را به خوبی معاصر كرده اند. درواقع از آن برای بیان موضوعات روز و موضوعات اجتماعی بهره برده اند. ولی این نگاه معاصر برای نگارگر ما تعریف نشده است. تلاش هایی می شود ولی هنرمندان هنوز در این زمینه كمی گنگ هستند.

داور جشنواره تجسمی فجر گفت: به همین دلیل با اینكه در این جشنواره كارهایی با رویكرد معاصر دیدم به نظرم هنوز این موضوع جای كار دارد. نگارگر جوان ما پرسش های زیادی در این باره دارد. آیا اگر با نگارگری برخورد انتزاعی كنیم تبدیل به هنر معاصر می شود؟ نگاه های معاصر در آثار رسیده بیشتر اثر را به سمت كار گرافیكی برده بود.

او گفت: هنر نگارگری تفاوت های بنیادین با هنرهای مدرن دارد. این هنر در زمان طولانی تولید می شود. اگر یك نقاش یك روزه كارش را می كشد، یك نگارگر باید هفته ها وقت بگذارد. ابزار ساخت و ساز خود را تهیه كند و كار را به سرانجام برساند.

این هنرمند در پایان سخنش نیز با اشاره به حضور گالری ها در این دوره از جشنواره هنرهای تجسمی فجر گفت: حضور گالری ها می تواند خلاهای بخش مسابقه را پر كند. این را هم اضافه کنم که كارهایی كه روی دیوار نمایشگاه می رود، نمایانگر هنر نگارگری ما نیست. اصل موضوع در آرشیو شخصی افراد، نگارخانه‌ها و موزه‌هاست. گالری ها در زمینه نمایش هنر نگارگری فعالیتی ندارند و این ضعف بزرگی است. البته آثار نگارگری مخاطب خاص خود را دارند. بنابراین حضور گالری داران در جشنواره به شرطی به نفع نگارگری است كه آثار خوب و حتی تاریخی این هنر را به نمایش درآورند.

گفتنی است یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر با دبیری ابراهیم حقیقی تا پانزدهم اسفند ‌برپاست در این ‌‌جشنواره سید امیر سقراطی ‏دبیری هنری و محسن سلیمانی ‌دبیری ‌اجرایی را ‌عهده‌دار ‌هستند‎.‎


١٣:٢٠ - سه شنبه ٢٣ بهمن ١٣٩٧    /    شماره : ٧٦٠٠١    /    تعداد نمایش : ٧٧٤سینمای ایران در گذر تاریخفیلم و صدا

سایر رسانه ها

تبلیغات

برگزیده ها

دارای مجوز شماره 89.25738

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


پیوندها

سینمای نو را دنبال کنید

کلیه حقوق این سایت برای سینمای نو محفوظ و استفاده از مطالب آن با ذکر کامل نام منبع مجاز است