شنبه ٠١ ارديبهشت ١٤٠٣

آخرین اخبار :  چاپ        ارسال به دوست

لیلی گلستان :

استقبال مردم از بخش «چهارسوی هنر» غیر قابل انتظار بود

سینمای نو > سرویس هنرهای تجسمی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی" سینمای نو" و اعلام ستاد اطلاع رسانی یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، امسال برای نخشتین بار بخشی با نام «چارسوی هنر» برای حضور گالری داران در جشنواره هنرهای تجسمی فجر اختصاص پیدا کرد که این روزها در باغ موزه قصر برپاست. بخشی که با مشارکت 24 گالری از تهران و 31 گالری از شهرستان‌ها برپا شده است و در این روزها شاهد بازدید مقام های مسئول هنری از جمله وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز قرار گرفت. همچنین استقبال مردم به گفته لیلی گلستان مدیر گالری گلستان که در شورای سیاستگذاری جشنواره نمایندگی گالری داران را به عهده داشت، بسیار قابل تامل بوده است.

در حالی که این بخش فردا 24 بهمن ماه به کار خود پایان می دهد، توانسته رضایت گالری داران، مسئولان و مردم را به دنبال داشته باشد که در این باره لیلی گلستان گفت: از ابتدا هدف این بود که هم یک گردهمایی گالری داران را داشته باشیم و هم بحث اقتصاد هنر را مورد توجه قرار دهید و هم اینکه در مکانی گرد هم بیاییم که عموم مردم به آنجا بیایند. به اعتقاد ما این فرصت مغتنمی برای طبقه متوسط جامعه بود که هم با هنرهای تجسمی آشنا شوند و هم بتوانند خرید کنند. ما این بخش را با نمایش 450 اثر از ۲۷۰ هنرمند آغاز کردیم.

وی ادامه داد: الان که تقریبا به پایان کار این بخش نزدیک می شویم باید بگویم که به نظرم جای بسیار خوبی برای برگزاری این بخش انتخاب شود. هم فضای جذابی در اختیار گالری داران قرار گرفت و هم غرفه ها فوق العاده بودند و از نظر اجرا هم درجه یک برگزار شد. باغ موزه قصر و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کمک بسیاری به ما کردند و هر چه خواستیم را در اختیارمان گذاشتند.

این گالری دار با سابقه بیان کرد: من ابتدا از نظر اینکه این بخش مورد استقبال قرار بگیرد کمی ناامید بودم و فکر نمی کردم به این میزان از آن استقبال شود. شب اول که جای سوزن انداختن نبود و فروش گالری ها و از جمله گالری گلستان بسیار خوب بود. ما در شب اول آثاری فروختیم که برای خود من از این جهت جذاب بود که هیچ کدام از خریداران را قبلا در گالری خودم ندیده بودم. از گالری های دیگر هم که سوال کردم راضی بودند. به نظرم این بخش توانست به موفقیت خوبی دست پیدا کند.

گلستان بیان کرد: مردم عادی بسیاری از این بخش دیدن کردند و درباره کارها با کنجکاوی سوال می پرسیدند و این نشان می داد که مخاطب حرفه ای هنرهای تجسمی نیستند. امیدوارم با تدام مدیریت های هنری که امروز سرکار هستند این روند ادامه پیدا کند و سال آینده نیز بتوانیم این بخش را در جشنواره داشته باشیم.

وی در ادامه درباره این موضوع که آیا این تجربه می تواند پیش زمینه ای برای برگزاری آرت فر در کشورمان باشد نیز گفت: یکی از مزایای این بخش این بود که ما گالری دارها با هم آشنا شدیم. تا پیش از این هر کس به صورت پراکنده در نقاط مختلف شهر و کشور گالری داشت و فعالیت خود را انجام می داد. این موضوع مصادف شد با اینکه بعد از ۲۱ سال تلاش و پیگیری انجمن صنفی مان راه اندازی شد. تقارن این دو اتفاق خبرهای خوشی برای هنرهای تجسمی کشور است. فکر می کنم این تجربه که گالری داران در کنار هم باشند می تواند نشان بدهد آرت فر هم می توانیم برگزار کنیم.

مدیر گالری گلستان در پایان درباره اینکه برای سال بعد و بهبود کیفیت برگزاری این بخش چه راهکاری پیشنهاد می دهد نیز گفت: ما باید برای دوره های بعد کمی در انتخاب هایمان و کیفیت کارها سخت گیر تر باشیم. ضمن اینکه باید هنر نو را بیشتر در این نمایشگاه داشته باشیم چرا که در دنیای امروز هنرهای نو مانند پروفورمنس، ویدئوآرت و... بسیار مهم است.

گفتنی است یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر با دبیری ابراهیم حقیقی تا پانزدهم اسفند ‌برپاست و بخش «چهارسوی هنر» فردا 24 بهمن در باغ موزه قصر به کار خود پایان می دهد. در این ‌‌جشنواره سید امیر سقراطی ‏دبیری هنری و محسن سلیمانی ‌دبیری ‌اجرایی را ‌عهده‌دار ‌هستند‎.‎


١٤:٢٠ - سه شنبه ٢٣ بهمن ١٣٩٧    /    شماره : ٧٦٠٠٢    /    تعداد نمایش : ٧٦٧سینمای ایران در گذر تاریخفیلم و صدا

سایر رسانه ها

تبلیغات

برگزیده ها

دارای مجوز شماره 89.25738

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


پیوندها

سینمای نو را دنبال کنید

کلیه حقوق این سایت برای سینمای نو محفوظ و استفاده از مطالب آن با ذکر کامل نام منبع مجاز است