سه شنبه ٢٦ تير ١٤٠٣

آخرین اخبار :  چاپ        ارسال به دوست

معاون صدا :

هدف از برگزاری جشنواره ملی مستند رادیویی ، احیای ساختار مستند رادیویی است

سینمای نو > سرویس رادیو > مهیار جوادی فر

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی " سینمای نو " ، علی بخشی زاده معاون صدا ، مهم ترین هدف از برگزاری نخستین جشنواره ملی مستند رادیویی را احیای ساختار و ارتقای جایگاه مستند رادیویی دانست و گفت: شناسایی و معرفی استعدادهای حوزه مستند، به روزرسانی دانش مستندسازان، گسترش و جذب مخاطبان مستندهای رادیویی،افزایش جذابیت های ساختار مستند از دیگر اهداف فرعی این جشنواره می باشند که امید است با کمک پروردگار متعال محقق شود. 

وی با اشاره به جایگاه مستند در رسانه های امروز جهان گفت: مستند شاخه‌ای بزرگ از صنعت برنامه سازی است که به منظور مستندسازی جنبه‌هایی از واقعیت ساخته می‌شود. 

بخشی زاده ادامه داد: مهم ترین کارکرد برنامه های مستند آگاهی بخشی است که در این خصوص رسانه ها سعی می کنند آثاری با کیفیت و با پشتوانه پژوهشی تولید کنند. پژوهش محور بودن این آثار باعث می گردد که این ساختار برنامه سازی مستدل و معتبر نزد مخاطب باشد؛ لذا باورپذیری آن بالاست. در طول سالهای اخیر، جایگاه مستند در رسانه های جهان بخاطر همین ویژگی ها ارتقا یافته و بسیاری از آنها سرمایه گذاری های کلانی در این ساختار رادیویی انجام داده اند.  

معاون صدا درباره این مهم که چرا در رسانه رادیو به ساختار مستند کمتر توجه شده است؟ گفت:این گونه جشنواره ها ، به خاطر هزینه های بالای تولید و همین طور به دلیل نخبه‌گرا بودن و جشنواره‌ای بودن در ایران هم در بین مردم و هم در بین برنامه سازان و مدیران جایگاهی ویژه ای نداشته است. سخت بودن تولید مستندها، هزینه های بالای پیش تولید و همین طور تولید می تواند از جمله دلایلی باشد که باعث شده کمتر برنامه سازان و مدیران رادیو به این ساختار رادیویی اقبال داشته باشند.  

وی در راستای اینکه چه سیاست هایی را برای ترویج مستندسازی در رادیو می توان پیش گرفت، گفت: یک طرح جامع در خصوص ارتقای جایگاه مستند در رادیو طراحی شده است که بر اساس طرح تحول معاونت صدا در مدیریت جدید سازمان تنظیم شده است. این طرح مجموعه اقداماتی است که باعث می شود مستند رادیویی در معاونت صدا رونق بیشتری پیدا کند. 

بخشی زاده با اشاره به انتظار خود از مستندی رادیویی گفت:انتظار از یک مستند رادیویی، بیان واقعیت های جامعه و جهان به شیوه ای جذاب، مستدل و روایتمند است که آگاهی مخاطب را در مورد یک موضوع یا سوژه بالا ببرد. همانطور که گفتیم، مستندهای موفق همگی بر پایه پژوهش رشد کرده و بالنده شده اند؛ پس انتظار ما اینست که مستندهایی پژوهش محور تولید کنیم. 

معاون صدا با اشاره به نقش جشنواره رادیو در ارتقاء جایگاه مستندسازی ادامه داد: یکی از مهم ترین اقدامات طرح جامع ارتقای جایگاه مستند در رادیو ، برگزاری جشنواره مستند رادیویی است. این جشنواره در اصل کارزاری برای تولیدات مستند رادیویی و محلی است که این آثار با هم رقابت می کنند و برنامه سازان سعی می کنند تا در ارتقای کیفی این ساختار موثر باشند.

 وی به سیاست های رادیو برای بهره گیری از ساختارهای نوین برنامه سازی اشاره کرد و گفت: رادیو، همواره سعی کرده در طول چند سال اخیر از ساختارهای نوین برنامه سازی استفاده کند؛ اگرچه ساختار مستند، ساختار نوینی در برنامه سازی نیست اما گونه هایی از این برنامه سازی و همینطور رویکردهای نوین به مقوله مستند در این جشنواره و جشنواره های آینده مورد تاکید خواهد بود.

معاون صدا خاطر نشان کرد: یکی از اهداف جشنواره مستند رادیویی "پژواک" کشف استعدادهای برنامه سازی در حوزه مستند است. گزارشگران، نویسندگان، تهیه کنندگان و همین طور راویانی که بتوانند در ارتقای کیفی این گونه برنامه سازی به معاونت صدا کمک کنند. بخش مردمی جشنواره به طور کل، برای تحقق این هدف طراحی شده است و امید است که از بین جوانان و مستعدان این حوزه بتوانیم کشف استعدادهایی داشته باشیم.

قابل ذکر است: نخستین جشنواره ملی مستند رادیویی "پژواک" در سه بخش اصلی،مردمی و مستند نگاری در حال برگزاری است.

آثار بخش اصلی از شبکه های رادیویی، مراکز استان ها و موسسات فرهنگی دریافت شده و برای بخش مردمی و مستندنگاری رادیویی، مهلت ارسال آثار تا پانزدهم فروردین ماه تمدید شده است.
١١:٠٠ - يکشنبه ٢٩ اسفند ١٤٠٠    /    شماره : ٩٦٠٠٤    /    تعداد نمایش : ٤٣٠سینمای ایران در گذر تاریخفیلم و صدا

سایر رسانه ها

تبلیغات

برگزیده ها

دارای مجوز شماره 89.25738

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


پیوندها

سینمای نو را دنبال کنید

کلیه حقوق این سایت برای سینمای نو محفوظ و استفاده از مطالب آن با ذکر کامل نام منبع مجاز است