دوشنبه ٢٧ فروردين ١٤٠٣  چاپ        ارسال به دوست

در اولین دوره برگزاری ؛

مراسم پایانی جشنواره آموزشی تئاتر پنجمک برگزار شد

سینمای نو > سرویس تئاتر 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی " سینمای نو " ، در آغاز این مراسم که با قرائت قرآن و سرود ملی ایران رسمیت یافت ، هومن رهنمون بازیگر و کارگردان تئاتر، که اجرای مراسم را بر عهده داشت، شعر "ورای این خانه..." از سروده های زنده یاد حسین پناهی را خوانده و ضمن خیر مقدم به حاضران از یار و همراه دیرینه گروه تئاتر مستقل ، زنده یاد حسین محب اهری یاد کرد.او از حاضران خواست تا ایستاده به یاد حضور درخشانش بر صحنه تئاتر تشویق کنند.

رهنمون در ادامه با مرور طنز پردازانه رویدادهای جهان طی چند سال اپیدمی، که آن را مواجه با مرگ نامید، گفت: در این زمان که همه به مرگ فکر می کنند آدمی ناگهان به تقدیس زندگی فکر می کند. به آدم ها مراجعه می کند و آن آدم ها دست بهم می دهند و یک اتفاقی را که در مرکز مرگبار یک اپیدمی باید زندگی را فریاد کند شکل میدهند. مدام به وقفه های آن اپیدمی میخورند و ادامه می دهند تا این که امروز به اولین نقطه سر خط میرسند. این اتفاق بسیار بسیار ارزشمند است.

مریم کاظمی مدیر جشنواره آموزشی تئاتر پنجمک با خیر مقدم به همه حاضران گفت: در دورانی سخت ، تصمیم گرفتیم که شاد باشیم و یک جشن گونه برگزار کنیم. از همه خانواده های عزیزی که حامی ما بودند و این امکان را فراهم کردند؛ چه به لحاظ اقتصادی و چه به لحاظ صرف وقتی که گذاشتند تا بچه ها را بیاورند و ببرند تا یک رویداد تئاتری را شکل بدهند، سپاسگزارم.

او افزود: این جشنواره حداقل در حد اطلاعات من اولین جشنواره خصوصی آموزشی تئاتر است. خیلی فکر کردیم که عنوان جشنواره را تئاتر آموزشی بگذاریم یا آموزشی تئاتر. مسالما آن چیزی که در آموزش و پرورش، تئاتر آموزشی گفته می شود و برای انتقال مفاهیم از تئاتر استفاده میشود نیستیم. ولی اگر تئاتر از مدرسه آموزش داده شود، به بچه ها برای انتخاب شغل و حرفه آینده و هم برای اینکه خودشان را پیدا کنند و شخصیت های بالنده تری برای ورود به جامعه داشته باشند بسیار کمک خواهد کرد.

کاظمی از آقای همت و مریم سعادت که دبیری افتخاری جشنواره را بر عهده داشتند و همین طور از اعضا شورای سیاستگذاری که جمعی از آنها در مراسم حضور داشتند با ذکر نام، قدردانی کرد.

اصغر همت با دعوت مدیر جشنواره روی سن آمد و پس از قرائت پیام کوتاهی که سال گذشته برای اختتامیه جشنواره نوشته بود گفت: چند سال قبل فرصتی پیش آمد که به جای حسین محب اهری عزیز در یکی از نمایش های مریم کاظمی بازی کنم و از نزدیک متوجه خیلی چیزها شدم. واقعا شنیدن کی بود مانند دیدن. همتی که مریم کاظمی برای تربیت نوجوانان و کودکان به خرج می دهد واقعا قابل تقدیر است. آن هم در زمانه ای که دولت همه چیز را فراموش کرده است. آموزش و پرورش آن فعالیت های فوق برنامه ای را که در زمان ما بود از یاد برده. شاید در جایی یک معلم خوش ذوق و خوش سلیقه ای باشد که کارهایی انجام دهد ولی عمومیت ندارد. دیگری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان که با آن عظمت بوجود آمد و حالا از آن عزمت رنگی باقی نیست و اگر ذره ای هست قابل مقایسه با آن کانون که افراد شاخص در هنر و ادبیات تربیت کرد نیست.

وی در پایان گفت: مریم کاظمی با تلاش زیادی که دارد کمی جای خالی این اهمال مدارس و کانون را جبران کرده هر چند خانواده ها آن زمان هزینه ای پرداخت نمی کردند. به هر حال خانواده ها برای آن که فرزندانشان آینده بهتری دارند هزینه می کنند. این نیست که کسانی که در کلاس های کاظمی شرکت می کنند هنرمند می شود، نه، فردا حداقل آدم های اجتماعی بهتری می شوند. حال اگر از کنار این هنرمندی بوجود آید فبها. به مجموعه گروه تئاتر مستقل تبریک می گویم و برایشان آرزوی موفقیت روز افزون می کنم.

ایرج راد رئیس جشنواره آموزشی تئاتر پنجمک که به دلیل بازی در نمایش آقای اشمیت کیه امکان حضور در مراسم را نداشت در پیام تصویری که به این مناسبت ارسال کرده بود گفت: خیلی دوست داشتم در این جمع گرامی و صمیمی حضور میداشتم ولی امکان نداشت و آن هم به دلیل تئاتر بود. به تمام کسانی که در این زمینه همت کردن برای آموزش کودکان و نوجوانان عزیز ما که علاقه مند به هنر هستند تبریک می گویم. گرچه تعداد آنها ؛ این صد و پنجاه نفری که هستند، همه کودکان را شامل نمی شود ولی در همین حد هم که این کار طراحی شد و صورت گرفت بسیار حائز اهمیت است.

وی افزود: مسئله هنر باید از کودکی آموزش داده شود تا بتواند پرورش پیدا کند. کار بدنی ، کار ذهنی ، تخیل، تصور، بیان و ... باید از کودکی آموزش داده شود. میدانم این آموزش تنها یک آموزش کلاسی نبوده بلکه در پروسه تولید بچه ها یاد گرفته اند که برای یک اجرای صحنه ای باید چه مراحلی طی شود. خودشان در آن حضور داشتند. مطمئن هستم از میان این نوجوانان کسانی خواهند بود که پیگیر تئاتر باشند و افرادی بوجود می آیند که در زمینه فرهنگ و هنر به خصوص تئاتر شاخص شوند.

وی در پایان گفت: از تمام کسانی که در این زمینه کمک معنوی و مادی کردند و از خانواده هایی که همراهی کردند سپاسگزارم. اما به یاد داشته باشید که این قدم اول است و باید ادامه پیدا کند تا به سر منزل مقصود برسد.کاری که انجام دادی برای من قابل ستایش  است و قلبا از تمام شما تقدیر می کنم.

هومن رهنمون در دومین ورودش بر صحنه گفت: هر چه بیشتر به این رویداد فکر می کنم ، کار بزرگتری را می بینم و حیران می شوم. آماده کردن هفت نمایشنامه ، هفت اجرای نمایش ، ساماندهی یه یک جشنواره با حمایت مالی خانواده ها، جلب حمایت معنوی و زیرساختی مراکز متعدد و امروز برگزاری اختتامیه با هزینه شخصی و همراهی تمام گروه حرفه ای و متخصص گروه تئاتر مستقل و ... واقعا جای شگفتی دارد.

بخش بعدی مراسم به رونمایی از هفت فیلم تئاتر جشنواره اختصاص داشت. داوود کیانیان، هما جدیکار، مهدی قلعه و مریم کاظمی روی صحنه حاضر شدند و به طور همزمان هفت لوح فشرده فیلم تئاتر اجراهای جشنواره را رونمایی کردند.

مریم کاظمی اعلام کرد که پس از کسب مجوز پخش فیلم تئاتر ها از یکی از پلتفرم های تئاتری ، فیلم اجراهای جشنواره برای عموم علاقه مندان در دسترس خواهد بود.

امیر مشهدی عباس دبیر جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان سخنران بعدی مراسم بود. این نویسنده و کارگردان تئاتر گفت: می خواستم درباره این که خانم کاظمی چقدر خوش سلیقه است صحبت کنم ولی دیدم شما خانواده ها از همه ما خوش سلیقه تر هستید. ما تمام نگرانیمان برای فرزندانمان این است که در آینده وقتی به سن جوانی میرسند جایگاهشان را در جامعه پیدا کنند و بهترین چیز برای اینکه برای فرزندانمان هزینه کنیم این است که تئاتر را به آنها یاد بدهیم. چون تئاتر مشارکت را یاد میدهد. کار گروهی کردن را یاد  می دهد. وقتی بچه ها یاد بگیرند که جایگاه خودشان را در یک جمع کوچک بدست بیاورند در جامعه هم می توانند جایگاهشان را بدست بیاورند و آدم موفقی باشند. به همین خاطر است که می گویم شما از همه ما خیلی خوش سلیقه تر هستید.

وی در ادامه با اشاره به بخشی از صحبت های مریم کاظمی گفت: گرچه شما با تردید گفتید اما این واقعا اولین جشنواره آموزشی تئاتر است. تئاتر بزرگسال هم باید یک فکری به حال این شکل آموزش تئاتر بکند. شاید خیلی از مراکز و ارگان های دولتی باید به این فکر می کردند. تئاتر خیلی از مشکلات را حل می کند. سالهاست که برای کودکان تئاتر کار می کنم و شاهد بوده ام که خیلی از مشکلات بچه ها ، مشکلات تکلم، اعتماد به نفس، اوتیسم و خیلی از مشکلات دیگر با تئاتر توانسته ایم آنها را درمان کنیم یا بهبود ببخشیم.

این یک جشنواره خصوصی است و جای تقدیر دارد که خصوصی است. انقدر تیم حرفه ای و کارآمد و به جا این جشنواره را انجام داده اند که جایی برای سخن نمی گذارند. شاید از خیلی از جشنواره های ما که سالیان سال است برگزار می شود حرفه ای تر و با برنامه ریزی درست تری انجام شده است. خیلی تبریک می گویم به خانم کاظمی و تیم اجرایی.

خیلی از مراکز دولتی، نهاد ها و ارگان ها شاید بتوانند از این جشنواره حمایت کنند ولی واقعا هرجای دنیا که فعالیت های خودجوش و مردمی دیدیم ، تاثیر مثبت و موفقیت بیشتری را به همراه داشته و همین دلیل است که باید به این جشنواره ، هنرمندانی که در هر زمینه همکاری داشتند ، تیم اجرایی و خانواده هایی که حمایت کردند تبریک گفت. شما از یک جشنواره حمایت نکردید از یک آینده درخشان حمایت کردید که انشاالله در آینده متوجه آن می شوید و به خودتان احسنت می گویید.

تئاتر حال ما را خوب می کند و انرژی خوبی که تئاتر می گیریم، انرژی خوبی که از بچه ها می گیریم، تخلیه روانی که ایجاد می شود و حال خوبی که از بچه ها می گیریم حالمان را خوب می کند. هنرمندان زیادی اینجا هستند که در زمینه تئاتر کودک کارهای زیادی دارند و پیشنهاد های زیادی می گیرند اما اسم تئاتر کودک که می آید سست می شوند چون انرژی که از کودک و نوجوان می گیرند هیچ جای دیگر پیدا نمی کنند. انرژی خوب به خود بچه ها هم بر می گردد.

علی عطایی پیرکوه مدیر هنرهای نمایشی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در سخنانی کوتاه گفت: این  جشنواره نشان می دهد که اگر شما مانعی بر سر راه هنرمند نباشید کارش را به نحو احسن و خوب انجام می دهد. نمایش کودک از نظر سازمان بسیار مهم است و در دوره ریاست جدید سازمان قرار است برنامه ریزی خوبی نمایش کودک انجام شود. از همین زمان نمایشگران کودک را به مناطق 22 گانه مان دعوت می کنم که در مراکزمان مشغول اجرای نمایش باشند. امیدوارم به تعصی اساتید عزیز و کسانی که آموزش می دهند، بچه های ما را با عشق، دوستی، نوع دوستی و دوست داشتن آشنا کنند و محبت ایران را در دلشان جای بدهند.

دکتر حمیدرضا اردلان مدیر هنرهای نمایشی مجموعه ایرانمال با یاد از دوران تحصیل و آشنایی با مریم کاظمی گفت: مجموعه ایرانمال با زیرساخت های وسیع تئاتری و سینمایی ، کتابخانه و وسعت عرصه تحت پوشش ، بخشی را به صورت اهدایی در اختیار گروه مریم کاظمی گذاشت. هر از چندگاه مدیران این مجموعه برای سرکشی به آن سالن می رفتند و فضایی پر طراوت و منظم با حضور خانواده ها و بچه ها و خانمی که با بچه ها کار می کند را می دیدند. یک روز که مدیران ارشد ایرانمال سرزده برای بازدید رفته بودند آقایی اجازه نداده بود وارد شوند ولی همین مسئله باعث شد که آن افراد بگوید آرتیست ها چه نظم و نسقی دارند و بدون قرار قبلی کسی را راه نمی دهند.

به این کلیپ ها وقتی نگاه می کنیم لباس های متحدالشکلی می بینیم، نظمی حکم فرماست، تنوع متن هست و مهمترین چیز تداوم است. در جهان دو سه جور می شود به سمت هنر رفت. گاهی هدف ژورنال هاست. پدیده های آموزشی برای کودکان ژورنال نیستند. چند چیز در تاریخ هنر هست که آیین ها را می سازد. آیین ها زیربنای ظهور تمدن ها هستند و عنصر تداوم ساختار های آیینی را شکل می دهد. مریم کاظمی تداوم دارد. ای کاش قدرتی در جهان بود مجسمه خانم کاظمی را در یک میدان می ساخت.

بخش دیگر مراسم به تقدیر از بازیگران و هنرجویانی که در جشنواره حضور داشتند اختصاص یافت که لوح سپاس جشنواره ، لوح پایان دوره آموزشی، کتاب های اهدایی حمید جبلی به مناسبت روز رضا ژیان را دریافت کردند. مریم کاظمی اعلام کرد که در بین کتاب های اهدایی حمید جبلی که با دست خودشان امضا شده اند به صورت اتفاقی تعدادی از کتاب ها با رنگ قرمز امضا شده اند. دریافت کنندگان این هدیه که ما هم نمیدانیم چه کسی آن را دریافت می کند به صورت مادام العمر در سالروز تولد رضا ژیان یک کتاب از حمید جبلی کادو خواهد گرفت.

در پایان این مراسم محمد ژیان نویسنده و بازیگر تئاتر منشور جشنواره آموزشی تئاتر پنجمک را در حالی که تمامی هنرجویان ایستاده آن را همراهی می کردند خواند. در این منشور آمده است: ما کودکان و نوجوانان گروه پنجمک براین باوریم در دوران سرعت  انتقال اطلاعات و تغییرات علمی و فرهنگی و هنری بسر می بریم.

ما می خواهیم خودمان را برای ورود به دنیای مسئولیت فردیمان آماده کنیم ، میخوایم انسانهایی مسئول ، دانا و آگاه و وطن پرست باشیم.

ما به نقش آموزش و پرورش مناسب آگاهیم . ما باید بدانیم و بفهمیم تا بهتر انتخاب کنیم.

ما می دانیم نقش خانواده هایمان در پرورش انسانی ما چقدر مهم است و امیدواریم چراغ خانه ها روشن ، دلها پراز عشق و آرامش و معیشت  ، روبراه باشد.

ما می دانیم مدرسه و دانشگاه مسیر ورود ما به دنیای دانستنی ها و استقلال فکری است. امیدواریم راه همه کودکان و نوجوانان از این مسیر بگذرد.

ما می دانیم هنرها ، بخصوص هنر تئاتر، دریچه  خلاقیت و تخیل را بر ما می گشاید. امیدواریم این دریچه گشوده باشد و پرواز میسر.

پس بگذارید آرزو کنیم :

همه کودکان و نوجوانان از نعمت خانواده ای سالم  و پر مهر برخوردار باشند.

همه کودکان و نوجوانان امکان آموزش برابر و مناسب داشته باشند.

آموزش تئاتر به دروس آموزشی مدارس اضافه شود تا همراه با علوم و ریاضی و تاریخ ، اطلاعات و زیبایی شناسی ما را گسترش دهد.

بگذارید آرزو کنیم .

در این مراسم هنرمندانی همچون هما جدیکار،داوود کیانیان، مجید قناد، مریم سعادت، سوسن مقصودلو، اصغر همت، علی فروتن ، حمید کلی، علی عطایی پیرکوه، امیر مشهدی عباس، ناصر آویژه، مریم معترف، حمیدرضا اردلان، مهدی قلعه، فرزانه نشاط خواه، جمشید جهانزاده، کاظم هژیرآزاد، مقصود نعیمی ذاکر، مجتبی کاظمی و ... حضور داشتند.١٥:٥٥ - شنبه ١٩ شهريور ١٤٠١    /    شماره : ٩٩١٦٢    /    تعداد نمایش : ٢١١سالن های نمایش


فیلم و صدا

سایر رسانه ها

گالری عکس

دارای مجوز شماره 89.25738

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


پیوندها

سینمای نو را دنبال کنید

کلیه حقوق این سایت برای سینمای نو محفوظ و استفاده از مطالب آن با ذکر کامل نام منبع مجاز است