چهارشنبه ٢٩ فروردين ١٤٠٣

آخرین اخبار :  چاپ        ارسال به دوست

با سفر به اصفهان ؛

رئیس سازمان سینمایی به دیدار داوران و هنرمندان جشنواره فیلم کودک رفت

سینمای نو > سرویس سینما    

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی " سینمای نو " و به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان سینمایی، محمد خزاعی ، چهارشنبه ۱۹ مهرماه در حاشیه برگزاری جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان با حضور در سالن‌هایی که به نمایش آثار حاضر در جشنواره اختصاص دارد با بچه‌ها دیدار کرد. پاسخ به سوالات داوران و خبرنگاران کودک و نوجوان در پردیس سینمایی ساحل که به دختران اختصاص دارد، هم بخش دیگری از این دیدار را شامل می‌‎شد.  

خزاعی پس از جویا شدن نظر داوران کودک و نوجوان درباره آثاری که دیده‌اند، در بخشی از این دیدار خطاب به حاضران گفت: همه خانواده‌سینما و همکاران بنده، زحمت می‌کشند که بتوانند فیلم‌های بسیار خوبی تولید کنند تا شما با خانواده‌ها ببینید و لذت ببرید و انشاالله بتوانید در طول سال هم از فیلم‌های مختص سینمای کودک و نوجوان که در سالن‌های سینما اکران می‌شوند بهره ببرید.

برگزاری سالانه جشنواره کودک و نوجوان 

همچنین او در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران نوجوان که از برگزاری هر ساله جشنواره پرسید، بیان کرد: من اشتیاق زیادی دیدم که جشنواره هر سال برگزار شود. انشاالله دوستان ما در بنیاد سینمایی فارابی برنامه‌ریزی می‌کنند که جشنواره در هرسال پرشکوه‌تر از سال قبل برگزار شود.

رئیس سازمان سینمایی ضمن تشکر از حضور داوران و خبرنگاران نوجوان و ابراز امیدواری برای برگزاری هرچه باشکوه‌تر این رویداد، در سالن ساحل گفت: ممنونم، معلوم است که جشنواره، جشنواره موفقی بود و در این خصوص باید از آقای زین العابدین و همکارانشان در بنیاد سینمایی فارابی تشکر کنم.

گسترش جشنواره در سایر استان‌ها

همچنین یکی از حاضران در سالن از رئیس سازمان سینمایی کشور درخواست کرد که نشاطی که به واسطه برگزاری جشنواره در اصفهان بین کودکان و نوجوانان این شهر ایجاد می‌شود در همه کشور و برای همه کودکان و نوجوانان کشور وجود داشته باشد و هم زمان در سایر استان‌ها هم برگزار شود.

بازدید از سینماهای مردمی

رئیس سازمان سینمایی همچنین ، در ادامه‌ این برنامه از سینماهای مردمی بازدید کرد و با مدیران و دست‌اندرکاران به گفتگو نشست.

تماشای فیلم در کنار کودکان و نوجوانان داور

در ادامه دیدار رئیس سازمان سینمایی با داوران و خبرنگاران نوجوان، نوبت به بازدید او از سالن سینمایی چهارباغ رسید. 

او در این دیدار چند دقیقه‌ای در کنار داوران پسر کودک و نوجوان به تماشای یکی از فیلم‌های در حال اکران نشست و سپس به باقی پرسش‌های خبرنگاران نوجوان سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان پاسخ داد. 

در این دیدارها حبیب ایل بیگی معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی، یزدان عشیری مشاور رئیس و مدیر کل روابط عمومی سازمان سینمایی، علیرضا اسماعیلی مدیرکل حوزه ریاست سازمان، سیدمهدی سجادی عضو هیات عامل و خزانه دار بنیاد سینمایی فارابی ، کمال حیدری معاون فرهنگی شهرداری اصفهان، میثم بکتاشیان مدیر اجرایی جشنواره در اصفهان، صدیقه چگونیان مسئول کمیته داوران سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان استان اصفهان و سید مصطفی حسینی مدیر موسسه سینماهای حوزه هنری هم رئیس سازمان سینمایی را همراهی کردند.

همراهی محمد خزاعی با کودکان و نوجوانان برای اعلام همبستگی با کودکان غزه 

در پی جنایات رژیم صهیونیستی در بمباران مناطقی از غزه که منجر به کشته شدن جمع زیادی از کودکان ساکن مناطق مختلف غزه شد، داوران و خبرنگاران کودک و نوجوان جشنواره، در کنار خانواده‌ها و شرکت کنندگان در این رویداد، یاد این کودکان را گرامی داشته و با این اندوه همراه شدند.

داوران و خبرنگاران کودک و نوجوان حاضر همبستگی خود را با کودکان غزه اعلام کردند.  

در آخرین روز نمایش فیلم‌های شرکت‌کننده در این رویداد، داوران و خبرنگاران کودک و نوجوان در سالن‌های ساحل و چهار باغ که به اکران آثار این روزهای جشنواره اختصاص دارد، کشتار بی‌رحمانه کودکان غزه را محکوم کردند. 

حاضران کودک و نوجوان در سالن‌ها با پلاکاردهایی در دست که روی آن‌ها جمله «به سمت قله تا پیروزی نهایی» نقش بسته بود، ضمن اعلام همبستگی خود با کودکان و نوجوانان غزه، این پیام امیدبخش را که قسمتی از آن شعار جشنواره امسال را شامل می‌شد، به همسالان مظلوم خود در سرزمین‌های اشغالی انتقال دادند. 

رئیس سازمان سینمایی ضمن بازدید از سینماهای میزبان جشنواره، با حضور و همصدایی‌با کودکان و نوجوانان حاضر در پردیس سینمایی ساحل و چهارباغ در انتقال این پیام همراهی کرد.

نشست با میهمانان خارجی، داوران و جمعی از هنرمندان 

رئیس سازمان سینمایی در ادامه با داوران ملی و بین‌الملل و میهمانان خارجی و جمعی از هنرمندان دیدار و گفتگو کرد.

وی با اشاره به لزوم تقویت سینمای کودک و نوجوان از راه اندازی چند طرح در آینده نزدیک خبر داد و خاطرنشان ساخت: حمایت ما در زمینه سینمای کودک و نوجوان، به صورت‌های مختلف خواهد بود که مهم ترین آن تولید است که باید جدی‌تر به آن پرداخته شود چراکه نیاز جامعه و ضرورت حوزه کودک و نوجوان است و امروز خلاء فیلم کودک و نوجوان در سینماها کاملاً مشهود است. 

وی ادامه داد: فارغ از دو فیلم پرفروش امسال سینمای ایران و سال گذشته مربوط به فیلم‌های انیمیشن است و همین الآن فیلم «بچه زرنگ» درحال زدنِ رکورد اقتصادی خوبی است نیاز به تحول در حوزه سینمای کودک و نوجوان داریم. 

خزاعی گفت: کودکان و نوجوانان در هر سرزمین امید فردای آن کشور هستند. 

به گفته وی، حل مشکل سینمای کودک و نوجوان نیاز به همگرایی و جدیت و فعالیت جهادی دارد. 

رییس سازمان سینمایی با اشاره به این نکته که سالانه هزاران محصول در جهان در حال تولید است عنوان کرد: ما با تعداد اندک تولید نمی توانیم به مقابله به محصولات مخرب برویم.

وی اضافه‌کرد: سینمای کودک و نوجوان جدای از سرگرمی و آموزش و تعلیم و تربیت باید افق های اینده را برای کودکان سرزمین مان طراحی و ترسیم کند.

خزاعی تصریح کرد: امروز پرداختن به سینمای کودک و نوجوان یک ضرورت است. 

در ادامه مونیکا واهی، از داوران بخش بین‌الملل گفت: ما در عصری زندگی می‌کنیم که نیاز به داشتن صبر و تحمل است و زمانی که از کودکان حرف می‌زنیم، صبر و رواداری اولین نکته‌ای است که به آن توجه می‌کنیم. زمانی که از فیلم کودکان و نوجوانان حرف می‌زنیم یا هنگامی که ما به عنوان داور در جشنواره های مربوط به کودکان شرکت می‌کنیم، خود را سربازان صلح می‌دانیم. آنچه که مرز ندارد، صلح است که همیشه در قلب ما بوده و آن را از کودکان می‌آموزیم. 

در ادامه این دیدار هوانگ جان، دیگر داور بخش بین‌الملل از کشور چین گفت: می‌دانید چین و ایران دو کشور با تمدن کهن هستند که همواره در طول تاریخ، دوست و همراه یکدیگر بودند. دو کشور دارای جهان بینی و ایدئولوژی های مشترک هستند. تشکر خود را از مسئولان ابراز می‌دارم که فرصت خوبی را ایجاد کردند تا درباره کودکان که آینده سازان جهان هستند صحبت کنیم. فیلم یک پل زیبا برای اهدافی است که می‌خواهیم به آن دست یابیم و باعث می‌شود که به درک مشترک رسیده و مفاهیم فرهنگی را به یکدیگر منتقل کنیم. 

به خاطر بچه ها است که ما امشب در کنار یکدیگر قرار گرفته‌ایم و آن‌ها هستند که جهان فردا را می‌سازند. در کشور چین، فستیوال کودک برگزار می‌شود و من امیدوارم که افراد این جمع در آنجا حضور داشته باشد. 

یرژی موشکوویچ داور اهل کشور لهستان نیز گفت: جشنواره فیلم محفلی است برای جشن گرفتن سینما. 

شداد دیگر داور جشنواره گفت: سینما حال اکنون ما را در جهان اسلامی را نشان می‌دهد، و این مسئله را در فیلم‌های جشنواره شاهد بودیم. در این برهه حساس زمانی، ایران باز هم ثابت کرد کشوری است که می‌تواند فرهنگ های مختلف را با هم را با هم آشنا کند. این جشنواره سال به سال بهتر و حرفه‌ای‌تر برگزار می‌شود و در کنار معرفی فرهنگ‌های مختلف، نمایی دیگر از شهر توریستی اصفهان را به مهمانان نشان می‌دهد. امیدوارم سال دیگر باز هم در این شهر که مانند شهر خودم است شما را ببینم. امیدوارم ایران همیشه برقرار باشد.١٥:٢٧ - پنج شنبه ٢٠ مهر ١٤٠٢    /    شماره : ١٠٥٣٦٤    /    تعداد نمایش : ٢٤٦سینمای ایران در گذر تاریخفیلم و صدا

سایر رسانه ها

تبلیغات

برگزیده ها

دارای مجوز شماره 89.25738

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


پیوندها

سینمای نو را دنبال کنید

کلیه حقوق این سایت برای سینمای نو محفوظ و استفاده از مطالب آن با ذکر کامل نام منبع مجاز است