جمعه ٣١ فروردين ١٤٠٣

آخرین اخبار :  چاپ        ارسال به دوست

در شانزدهمین دوره برگزاری ؛

آخرین نشست پژوهشی بخش منطقه ای جشنواره موسیقی نواحی برگزار شد

سینمای نو > سرویس موسیقی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی " سینمای نو " و به نقل از ستاد خبری شانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران ، سومین نشست پژوهشی شانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران صبح جمعه ۲۳ تیرماه با موضوع «بررسی موسیقی زرتشتیان یزد و کرمان» در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان برگزار شد. 

محمدعلی مرآتی در ابتدای نشست گفت: موسیقی زرتشتی نوعی موسیقی آیینی است که در طول تاریخ تغییر کرده و خود را با موسیقی‌های همجوار تطبیق داده است.

در ادامه آریابرزن غیبی (پژوهشگر موسیقی) به دسته‌بندی موسیقی قوم زرتشت در کرمان و یزد پرداخت.

او گفت: براساس دسته‌بندی موسیقی زرتشتی به انواع گاتهاخوانی، اوستاخوانی، مراسم‌خوانی (مراسم ساز و گِشت، مراسم چَک و دولِه، مراسم شمع و لَنگری) تقسیم می‌شود.

این پژوهشگر افزود: یکی دیگر از کاربردهای موسیقی اجرای موسیقی در مسیر حرکت موبدان است که کارکرد اطلاع رسانی و خبررسانی دارد.

غیبی گفت:بحث دیگر ترانه‌های دینی زرتشتیان است که موسیقی‌ها اکثرا ساده و در دورهمی‌های آنها با نواختن ساز کوبه‌ای و همراهی مخاطبان با نوازنده انجام می‌شود. اکثرا اجرای موسیقی توسط بانوان صورت می‌گیرد و ترانه‌ها به زبان دری (زبان زرتشتیان) است.

این پژوهشگر بیان کرد: ایجاد شادی و حس خوشحالی، اعلام خبر، برقراری ارتباط، اعتباربخشی به دین، تثبیت باورهای دینی و هویت بخشی از مهم‌ترین کارکردهای موسیقی در جامعه زرتشتیان ایران است.

او با اشاره به سازهای جامعه زرتشتی مطرح کرد: 

سازهای اربونه، دپ، دف و سرنا بیشترین کاربرد را در موسیقی زرتشتیان دارد.

بخش منطقه‌ای شانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران، در دو بخش «نشست‌های پژوهشی» و «اجراهای صحنه‌ای» به دبیری محمدعلی مرآتی و در یک گستره ملی به همت دفترموسیقی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، توسط انجمن موسیقی ایران و با همکاری ادارات کل فرهنگ و ارشاد استان‌های سراسر کشور به‌صورت غیررقابتی، طی روزهای ششم الی بیست و سوم تیر ماه به میزبانی ۵ استان گلستان (۶ الی ۸ تیر)، چهارمحال و بختیاری (۱۰ تا ۱۲ تیر)، آذربایجان شرقی (۱۴ تا ۱۶ تیر)، کرمانشاه (۱۷ تا ۱۹ تیر) و کرمان (۲۱ تا ۲۳ تیر) در حال برگزاری است.١٧:٣٤ - جمعه ٢٣ تير ١٤٠٢    /    شماره : ١٠٣٦٤٠    /    تعداد نمایش : ١٠٥سالن های اجرای موسیقی


فیلم و صدا

سایر رسانه ها

گالری عکس

دارای مجوز شماره 89.25738

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


پیوندها

سینمای نو را دنبال کنید

کلیه حقوق این سایت برای سینمای نو محفوظ و استفاده از مطالب آن با ذکر کامل نام منبع مجاز است