جمعه ٣١ فروردين ١٤٠٣

آخرین اخبار :  چاپ        ارسال به دوست

با خوانندگی محمدعلی نجف پور ؛

آلبوم موسیقی "برف واژه" منتشر شد

سینمای نو > سرویس موسیقی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی " سینمای نو " ، ماکان صغیری مدیراجرایی آلبوم "برف واژه" درباره انتشار این اثر گفت : "برف واژه" ، روایتی است خیالی بر پایه بداهه نوازی سازی تنها ، در بستری از مقام اما با بیانی دستگاهی که ریشه مقامی آن را می توان در مقام حجاز و مقام های غرب ایران و ریشه دستگاهی آن را در دستگاه همایون و بیشتر گوشه بی داد جستجو کرد.

صغیری با بیان اینکه این موسیقی را می توان در دسته موسیقی های آوانگارد جای داد، ‌اظهار داشت: در واقع "برف واژه" شکلی از موسیقی است که از مولفه های اصیل و منحصر به فرد یا تلفیق های بدیع بهره گرفته و پیشرو به دنبال شکستن مرزها است و فراتر از زمان خود تلقی می شود.

این اثر آخرین تجربه از مسیر فکری آهنگساز آن است که آغاز آن از تک قطعه زمهریر و بعضی قطعات آلبوم فصل سرد به گونه ای دیگر روایت شده بود.

مدیراجرایی آلبوم "برف واژه" با اشاره به اینکه سرچشمه خلق این موسیقی را می توان در موسیقی کهن و مقامی یافت، بیان داشت : شعر در این اثر هم زمان با نگارش موسیقی نوشته شده است، در این اثر شعر بیشتر به شکل واژگانی خیال انگیز خود را بروز می دهد که در خدمت خط ملودی آوازی است ازین رو واژه ها در خدمت موسیقی هستند.

وی افزود: در بخش گروه نوازی این اثر استفاده از هارمونی ها، ملودی ها و همچنین سازها کمینه است و بیانی خیال انگیز تر دارند ، اما در بخش بداهه نوازی ساز تنها که تار راوی آن است و بیشتر به موسیقی دستگاهی نزدیک است موسیقی بیشتر معقول ست تا مخیل، ازین رو در این بخش موسیقی بیان گرا تر ست.

آلبوم "برف واژه" به آهنگسازی محمدعلی نجف پور شامل ۷ قطعه است که این قطعات بین سال های ۸۹ تا ۹۰ نوشته شده اند ، بخشی از آن در همان سال ها ضبط شده است و بخشی در سال ۹۳ تا ۹۴، و در سال ۱۴۰۰ میکس آن انجام شده است.

نوازندگان این اثر محمدعلی نجف پور تکنواز تار، سهیل مخبری کمانچه و قیچک، امیر شوشتری سنتور، آفرین نظری قانون ، کیارش روزبهانی تار و بهروز شریفیان سازهای کوبه ای است همچنین در این آلبوم محمدعلی نجف پور و زهرا حیدروند به همخوانی پرداخته اند.

آلبوم موسیقی "برف واژه" از سوی انتشارات آوای ترانه ماندگار جنوب در بازار موسیقی و به صورت دیجیتال منتشر شده است.١٩:٢٨ - دوشنبه ٩ مرداد ١٤٠٢    /    شماره : ١٠٣٨٩٤    /    تعداد نمایش : ١٣٦سالن های اجرای موسیقی


فیلم و صدا

سایر رسانه ها

گالری عکس

دارای مجوز شماره 89.25738

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


پیوندها

سینمای نو را دنبال کنید

کلیه حقوق این سایت برای سینمای نو محفوظ و استفاده از مطالب آن با ذکر کامل نام منبع مجاز است