دوشنبه ٢٧ فروردين ١٤٠٣

آخرین اخبار :  چاپ        ارسال به دوست

در قالب یک کتاب آموزشی موسیقی ؛

نخستین متد آموزشی پالماس نوازی در ایران منتشر شد

سینمای نو > سرویس موسیقی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی " سینمای نو " ، محمدرضا رئیسی که تا کنون سه جلد کتاب در زمینه شیوه نوازندگی کاخن منتشر کرده است درباره تازه ترین کتابش با عنوان "پالماس" گفت: مسئله ای که ضرورت چاپ این کتاب را به ما یادآوری کرد، کمبود شیوۀ مناسب و مدونِ مولفه‌های موسیقی فلامنکو، معرفیِ دنیای جذاب و پرشور توکه های (دستگاه های) آن و نیز ایجاد پایه‌ای اساسی برای درک انواع ریتم‌های این موسیقی بود. همان طور که می‌دانید این کتاب، نخستین متد آموزشی پالماس‌نوازی در ایران است.

وی در پاسخ به این سوال که چه قدر جالی خالی چنین کتابی در میان کتب آموزشی ما خالی بود ، افزود: با وجود این‌که چندین دهه از حضور موسیقی فلامنکو در ایران می گذرد ، فقدان متد درسی مناسب برای این سبک موسیقی در ایران بسیار احساس می‌شد زیرا تا کنون به آن پرداخته نشده بود و هیچ کتابی در این زمینه وجود نداشت.

این نوازنده ساز کاخن اظهار داشت: پالماس که یکی از عناصر مهم در این موسیقی است معمولاً به صورت آموزه‌های شخصی هر نوازنده حال چه درست یا نادرست اجرا می‌شد، لذا تصمیم بر آن شد که شیوه و اسلوب صحیح پالماس‌نوازی را ارائه دهیم.

رئيسی با اشاره به بخش‌های مختلف این کتاب بیان داشت: در بخش نخست کتاب، به ریشه‌های تاریخی پالماس‌زدن در جهان پرداخته شده است. بخش دوم تمرکز بر روی خود پالماس، شیوه صحیح اجرای آن، نکات تمرینی، توضیحات برخی از دستگاه‌های مهم موسیقی فلامنکو و شیوه پالماس‌نوازی یک‌نفره و دونفره است.

محمد موذن دیگر نویسنده کتاب آموزشی "پالماس" نیز درباره این کتاب گفت:این کتاب به نحوی تدوین شده است تا هم برای مبتدیان کارآمد باشد و هم برای نوازندگانی که به صورت حرفه‌ای به موسیقی فلامنکو می‌پردازند.

وی که انتشار کتاب پنج قطعه برای فلامنکو را در کارنامه هنری خود دارد ، ادامه داد: مسلماً حضور مدرس خوب بی‌تاثیر نیست و می‌تواند به درک بهتری در اجرای ریتم‌ها و صدای دست‌زدن‌ها منجر شود؛ با این حال سعی شده است موارد گفته شده در کتاب، خود گویای نکات مهم برای یادگیری صحیح پالماس باشد و وجود فایل‌های صوتی تمرین‌های کتاب نیز به این مهم کمک بسیاری کرده است.

این نوازنده گیتار در پایان با اشاره به نگارش این کتاب توسط دو نویسنده اظهار داشت:

از سویی با توجه به کمبود منابع مکتوب، جمع‌آوری مطالب مفید و سودمند برای نگارش کتاب، نیازمند تحقیقات بسیاری بود و از سویی دیگر، تسلط بر ریتم‌های دستگاه‌ها، ریتم‌های پالماس نوازی دونفره و ... ، هم کاری و هم فکری یک نوازنده گیتار و یک نوازندۀ سازهای کوبه‌ای که تا حدی تسلط کافی بر موسیقی فلامنکو داشته باشند را می‌طلبید. همین عوامل سبب شد که به صورت گروهی این کار را انجام دهیم.

کتاب آموزشی "پالماس" توسط انتشارات نای و نی در بازار موسیقی منتشر شده است.١٩:٠٨ - شنبه ٤ شهريور ١٤٠٢    /    شماره : ١٠٤٣٧٠    /    تعداد نمایش : ١٥٩سالن های اجرای موسیقی


فیلم و صدا

سایر رسانه ها

گالری عکس

دارای مجوز شماره 89.25738

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


پیوندها

سینمای نو را دنبال کنید

کلیه حقوق این سایت برای سینمای نو محفوظ و استفاده از مطالب آن با ذکر کامل نام منبع مجاز است